User Tag List

7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Şu an Genel kategorisindeki çarpmayan Elektirik 50 Volt isimli konuyu okuyorsunuz.
    kutsalsavasci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

çarpmayan Elektirik 50 Volt

Arkadaşlar bu sıralar bir çok alternatif enerji kaynaklarını , baraj türü elektirik kaynaklarını , hareketten , ısıdan , su dan güneşten , rüzgardan enerji kaynaklarını inceliyorum.

Elektrikçide çalışıyorum işe yeni başladım. Daha önce başka bir sektörde çalışıyordum. 4 ay oldu işe başlayalı.

ustam hiç bir şey anlatmıyor. Soru sorduğum zaman geçiştiriyor.Az bilgi veriyor.

Sadece şunu taşı , bunu götür , Bunu arabaya at vs ayak işlerinde kullanıyor.

Ben öğrenmek istiyorum.
    ----------------------------------------

kafama takılan 5-6 soru var. İşi bilen arkadaşlar ilgilenip değerli zamanlarından 5 dakika ayırıp cevaplarda veya düşüncesini belirtirse seviniriz.

İsterseniz içinden bir soru seçip cevaplayıp yardımcı olabilirsiniz veya bilginiz varsa hepsinide yardımcı olursanız seviniriz.

SORU 1 : Ev aletleri örnek

televizyon , bilgisayar , lambalar , ütü , çamaşır makinası , elektirik ısıtıcıları , vantilatörler , klimalar , buzdolabı ,
    dvd , recevier , kombi makinası vb elektirikli ev aletleri
    neden 220 volt ile çalışırlar.

Niye bunları 50 volt güç ile veya 12 volt güç ile çalışacak halde üretmezler.

Evimize barajlardan 220 volt geleceğine evin içine gelen elektirik 12 volt veya 50 volt olarak gelse ve bütün elektirikli ev aletleri 12 volt ile veya 50 volt ile çalışsa olmaz mı ?
    niye illa bütün elektirikli makinaların çoğu 220 volt ile çalışıyor. çokmu şart ?

SORU 2 : Diyelim ben 500 metrekareye güneşe dik açı dönerli vs güneş pilleri sistemi kurdum.
    1 metrekare : 0,03 watt : 500 metre karede ise : 15 kw saatte elektirik enerjisi üretiyorum.

bundan toplamda güneşlenme sayısına göre vb sabah saat 8 den akşam saat 6 ya kadar toplamda
    saat başı 15 kw elektirik üretiyorum.

Bunu ben öyle bir akümülatöre bağlamam lazım ki bu akü en az 300 kw enerjiyi depolasın.
    aküden elektirik alınacağı zamanda 12 volt ile ve en fazla saat başına 20 amper çıkışı olsun.

Şu anki şartlarda en fazla 500 tl sına kadar alabileceğimiz bir aküde ben ne kadar enerji depolarım.

SORU 3 : Bir elektirikli aletin 1 saatte harcadığı elektirik formülü bu mu ?
    örnek bir televizyon 220 volt ve 3 amper seçeğine göre kurulmuş ise
    220 * 3 = 660 watt / 1 saatte harcadığı enerjimi ?

SORU 4 : Barajlarımızda kullanılan suyun akışı ile elektirik üretiminde mesela keban barajında hidroelektirik santralinde 8 tane türbin varmış.

Barajın toplam kurulu gücü 1330 Megawatt olup yıllık enerji üretimi 6 Milyar kW/Saat dir. Kurulduğunda Türkiye***8217;de üretilen elektriğin %20 sini tek başına karşılayan santral şu an tüketilen toplam elektriğin % 8***8217;ini karşılamaktadır.

Bu barajdan 1 saatte 1 türbinden ne kadar kw/s elektirik enerjisi çıkıyor.
    Bir Türbine giren suyun debisi ( hızı ) ne kadardır ? ve bu debi her daim günün 24 saati 365 gün aynı seviyedemi olur ?

Bu kurulan türbinlerdeki elektirik üreten motor sistemi nasıldır. Kaç sarım bakır kullanılmıştır vb bu tür bilgileri bilen varmı ?

Bu 8 türbinden devamlı günü 24 saati / 365 gün akan su barajın suyunun azalmasına sebeb olmaz mı ?
    bu türbinlerin şeması varmıdır ?

SORU 5 : Tam olarak elektiriği bir boru içinden geçen su olarak açıklamak istersek
    amper , volt , ohm ( direnç ) ve watt ı nasıl tarif edersiniz.

SORU 6 : Elektirik dediğimiz olay tam olarak atomun içindeki elektron mudur ?

Değerli zamanlarınızdan ayırıp cevap verenler için şimdiden Çok teşekkürler.

Saygılar

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ustanızdan daha çok biliyorsunuz.Ustanız anahtar priz takmasını biliyorsa size ancak bildiklerini öğretebilir.
    Diğer sorularınıza gelince tek tek sorsanız cevaplayan olur bu şekilde sorularınızı cevap veren olacağını zannetmiyorum.Önce basit olan konulardan başlamanızı tavsiye ederim.Sorduğunuz soruların cevabını biliyorsunuz veya çok okudunuz karıştırıyorsunuz.4 ay elektrikcide çalışmakla bu soruları sormanız biraz garip
    mesleğiniz nedir. mezun olduğunuz okul neresidir?(türbin,motor gibi terimlerle birimleri bilmeniz biraz garip 4 ay elektrikcide çalımakla bu bilğiler öğrenilemez)

Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam internette araştırmaya çalışıyorum o yüzden biraz biliyorum. daha detaylı öğrenmek istiyorum ve insanlara hizmet götürürken faydamız olsun istiyoruz.

ama böyle herkes bilgisini kıskanırsa ve bilgi paylaşımı olmazsa bu ülkemizde insanlarımız nasıl bilgilenicek. eski bilinenin üstüne yeniyi nasıl eklicez. nasıl daha iyisini yapabilicez.

hiç kimse bilgisini paylaşmıyorki. eskisini öğrenene kadar ömrümüz biticek. üstüne yenisini kendimizden daha iyi şöyle olur diye eklemeye çalışmak için anca mezarda eklicez sanırım.

Bizim ülkemizde bilgisini herkes kıskandıkça hızlı paylaşım olmadığı sürece hiç bir halt olmaz bizden. buluşları icatları , yeni teknolojileride hep yabancılar yapar.

ülke içi insanlar daha bilgisini birbiri ile paylaşmıyor. herşeyi devletten bekleme anlayışını sona erdirmek lazım.
    devlet ülkenin sağlık - eğitim - yol yapımı vb için vardır. ülkeyi geliştirmek bizlerin elinde.

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sn kutsalsavasci

bu forumda kımse bılgı paylasımı konusunda kıskanclık duymaz emın ol.

mbaynbay bu forumun en tecrubelı muhendıs abılerımızden bırıdır.

Sordugunuz soruların bır kısmı zaten daha onceden forumda paylasıldı.Oncelıkle bunu bır arastırın paylasımları var.

Biz sizin gıbı genclerın gelısmesı ıcın burada bulunuyoruz.Maddı menfaat dusunmeden yıllardır bu sıteyı ayakta tutmaya calısıyoruz.Forum ve elektrık sektoru ıle ılgılı bır cok sıte ıle elımızden gelen yardımı yapmaya calısıyoruz.

saygılar

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.sorunuza cevaplıyorum:1983 yılına kadar istanbulun bir kısmı 110 V ile çalışıyordu,1983 den sonra 220 V dönüldü, Şu anda kıbrısta 250 V olduğunu biraz hatırlar gibiyim.Dünyanın seçtiği kabul ettiği AG(alçak gerilim değeri) 220/380 V Bütün çihazlar 50 hez frekansa göre 220 V kullanılacak şekilde üretiliyor,mone faz gelim 220,tri(3) faz gerilim 380 V dur.
    1200 W güçünde bir ütüyü 220 V, ve 50 V göre deneyelim
    P=V*I 220V göre 1200=220*I I=1200/220=5,4 A
    50 V göre 20=50*I I=1200/50 = 24 A
    buradan şu sonuç çıkar gerilim düştükce akım büyür kablo kesiti artar.2,5 mm2 priz linye soti hattı 4 mm2 çıktı.
    güç sabittir.
    3000 W bir ısıtıcı 220 V'da 13,6 A Amper akım geçer, 50 V'da 60 A akım geçer güç sabit her ikisindede 3000W.
    daire sayaçlarında önce ve sonra koyduğumuz sigortalar 25 veya 32 A olduğuna göre, 50 V enaz 100 A koymak gerekirki bu kablo kesitlerinin trafodan son kullandığıumız ıstıcıya kadar 5 kat artması demektit ayrıca
    cıhazların çok akım çekmesi nedeni ile elektrik arkından yanıcı kazaların artması demektir.
    Telefon şarj adeptörler,zil trafoları gibi küçük değerli güçler için zaten kullanılıyor,özellikle belirtiyorum küçük değerli güçler için

sayın utsalsavasc önemli değil yanlış anladığınızı düşünüyorum 1 başlık altında 1 soru sorunki ilği dahada çok artar. Be önemsemiyorum sizi hoş karşılıyorum 1 başlık 1 soru,başka bir 1 başlık başka bir soru onu kastettim

Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mbaynbay hocam , bilgi için teşekkür ederim.

Elektirik konusunda eğitim veren bir kurum veya kuruluş varmı ?
    Serfitika veya diploma vb veren ?

En iyisi temelden eğitimini alıp herşeyi düzenli şekilde bilgisayara kayıt etmek. Uygulamada insanlara hizmet götürken kablo seçimi , tesitat döşeme , topraklama vb konularda yanlış işler yapmamak lazım.

Realist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kutsalsavasci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mbaynbay hocam , bilgi için teşekkür ederim.

Elektirik konusunda eğitim veren bir kurum veya kuruluş varmı ?
    Serfitika veya diploma vb veren ?

En iyisi temelden eğitimini alıp herşeyi düzenli şekilde bilgisayara kayıt etmek. Uygulamada insanlara hizmet götürken kablo seçimi , tesitat döşeme , topraklama vb konularda yanlış işler yapmamak lazım.
    İlinizdeki çıraklık enstitülerinde eğtimlerine katılıp sınavlarını geçerek sırayla çıraklık,kalfalık ve ustalık belgesi alabilirsiniz iş yeri açma belgesini yine bu kurumdan alabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler