Elektrikte kayıp kaçak hedef oranlarının, faturalara daha fazla kayıp kaçak elektrik bedeli yüklemek için yüksek tutulduğu öne sürdü.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Cengiz Göltaş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu***8217;nun (EPDK), elektrikteki kayıp-kaçak oranlarını, dağıtım şirketleri ile birlikte belirlediğini belirtirken, kayıp-kaçak oranının yüksek belirlenmesinin, dağıtım şirketlerinin vatandaşlara yansıtacağı kaçak elektrik bedeli tutarının artması anlamına geldiğine işaret etti.

2012***8217;den tibaren kayıp-kaçak elektriğin bedelinin, bölgesel bazda faturalara yansıtılacağını hatırlatan Göltaş, kayıp-kaçak oranının fazla olduğu bölgelerde, vatandaşın faturasının daha fazla yükseleceğini vurguladı.

"ŞİRKETLER ÖDEMESİN DİYE..."

Göltaş, geçiş dönemi tarifesi uyarınca, elektrikteki kayıp-kaçakların abonenelere genel olarak yansıtıldığını, 2012 yılına kadar bunun böyle devam edeceğini hatırlatırken, 2012 yılı itibariyle kayıp-kaçak bedellerinin bölgesel bazda faturalandırılacağını, bunun da kayıp kaçağın yüksek olduğu bölgelerde abonelerin faturalarının daha fazla artmasına yol açacağını bildirdi.

KKH oranlarının özellikle yüksek tutulduğunu öne süren Göltaş, ***8220;Faturalandırma yapılırken, kayıp kaçak oranı belirlehen hedef orandan yüksek olursa, bunun bedeli dağıtım şirketi tarafından ödenecek. Düşük olursa, vatandaşa daha az yansıtılacak.

Ancak şirketler, kayıp-kaçak oranının yüksek çıkma ihtimaline karşı, kendileri bedel ödemek zorunda kalmamak için KKH oranını yüksek gösteriyor. kayıp kaçak oranı düşük çıksa bile bunun vatandaşa yansıtılacağını sanmıyorum, aradaki tutar da dağıtım şirketlerine kalacak ***8220; dedi.

EPDK***8217;nın belirlediği yeni kayıp kaçak hedefleri Cumartesi günü Resmi Gazete***8217;de yayınlanmıştı. 2011-2015 dönemi için 15 dağıtım şirketleri bazında belirlenen elektrikte kayıp-kaçak hedefi (KKH) oranı, EBDK***8217;nın geçiş dönemi olarak kabul ettiği 2006-2010 dönemi için belirlediği KKH oranının üzerinde oldu.

Örneğin kaçak oranı en yüksek bölge olan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ***8217;nin bölgesinde 2006 yılı itibariyle yüzde 54,77 olan dağıtımdaki kayıp kaçak oranının 2010 yılı itibariyle yüzde 36,83***8217;e inmesi öngörülmüştü.

Ancak Cumartesi günü yayınlanan yeni çizelgede Dicle Elektrik***8217;te kayıp kaçak oranı yüzde 36.83***8217;ten yüzde 60.96***8217;ya çıkarıldı. Çoruh, Çamlıbel, Boğaziçi, Göksu ve Yeşilırmak dağıtım bölgelerinde KKH oranı düşürülürken, diğer dağıtım bölgelerinda 2010***8217;a göre daha yüksek KKHO belirlendi.

(Vatan)