User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Otomasyon Kumanda P.L.C. ve P.I.C kategorisindeki PİC devreler hakkında bilgi verebilecek olanlar lütfen yardım.. isimli konuyu okuyorsunuz.
    eyupcan2403 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question PİC devreler hakkında bilgi verebilecek olanlar lütfen yardım..

Pic devre nedir daha bilmiyorum. Lise 2. Sınıf öğrencisiyim bu dönem atolye de Elektronik alanında ders görüyoruz, sadece internette araştırırken bir devreye rastladım ve bu devrenin entegreye monte edilen bir çip yardımıyla çalışan bir devre olduğu kanısına vardım bir programlama yöntemi ile yapılmış devreler sanırım..

Peki PİC devre nedir ?
    Bu devreler nasıl yapılır ? (Programlaması vs.)
    PİC devreler hakkında lütfen geniş ve kapsamlı bir bilgi verirseniz sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler...

has_artvin_li - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    S.a değerli arkadaşım ve kardeşim öncelikle okulunda sana başarılar diliyorum.

Lise 2. sınıf öğrencisi olduğuna göre entegrenin yapısı ve görünüşü hakkında mutlak bir bilgiye sahipsindir ama normalde entegreleri sadece bir işlemi yapacak şekilde üretirler örneğin içinde 4 tane ve kapısı bulunduran yada veya kapısı yada işte opamp gibi tarzlarda...Tabii ki örnekleri çoğaltılabilir

Pic konusuna gelince şöyle özetliyim :

Öncelikle pic bir entegredir çok farklı yapıda ve kullanıma hizmet edebilecek tipleri vardır bellek yapısından ve ayak yapısından tut çeşitleri oldukça fazladır ve mikrochip firmasının ürünüdür.

Bir entegre düşün bu entegrenin Giriş çıkış uçları olur yani I/O input output besleme uçları olur ve osc osilatör giriş uçları olur vs Evet bu picde de aynıları var fakat espirisi şurda.
    İstediğin ( I/O portları olmak şartı ile ) pini giriş istediğin pini çıkış olarak tanımlayabiliyorsun. yani istediğin ayağına buton bağlayıp istediğin ayağına da led bağlayabiliyorsun Led olur lcd ekran olur işte çıkış birimlerinden aklına ne gelirse röle olur vs giriş olarakta buton olur protokol gerektiren cihazlar olur hepsi olur yani şartlar doğru olduğu müddetçe.

Şimdi gelelim çalışması ve programlanmasına Pic entegresi bir kaset gibidir yaani içine ne yüklersen onu çalar Tabii ki program bazında

Öncelikle bu entegreyi bir devrede kullanmak istiyorsan Elinde donanım olarak pic programlama kartın olması gerekir ( pic programlama kartı kaset örneğindeki kaseti doldurmak için diye düşünebilirsin )

Sonra Elinde bir bilgisayar olması şarttır ki senin istediğin işlemleri yapacak olan yazılımı yapabilesin yazılımıda şöyle açıklayabilirim :
    Pic insanların mantığından anlamaz insanların sözünden anlamaz sadece sıfır ve birlerin diziliminden anlar Ama insanlar da belirli işlemleri yaptırmak için o pic e o 0-1 leri yollaması lazımdır Bu da belirli programlar ile sağlanır örneğin Picleri üreten firma bu piclere yazılım yazmak için asm dilini üretmiştir Bu yazılımlar bir tercüman olarak düşünülebilir.İnsanlar yapmak istedikleri işe uygun komutları yazarlar bilgisayardaki programa ve derlerler yani picin anlayacağı dile çevirirler

Örneğin BSF PORTC,0 Komutunu ele alalım Piclerde giriş çıkış ayakları 8 bitlik gruplara ayrılmıştır A portu sadece 5 bit olması lazım hatırladığımca yani A portunda 5 tane giriş ve çıkış olarak yönlendirilebilen ayak b portunda 8 tane c portunda 8 tane d portunda 8 tane e portunda da 3 tane olması lazım bu komut asm dilinde o picin c portundaki 0. ayağına lojik 1 sinyali yollar yani led bağlı ise ledi yakar...

BCF PORTC.0 İse c portunun 0. ayağına bağlı ledi söndürür

Ardından son bir tane de yazdığımız ve derlediğimiz yani bizim istediğimiz işi yapacak komutların picin anlayacağı hale çevrilmiş halini o pic entegresine yükleyecek yazılım gerekir buna örnek olarakta IC-Prog u verebilirim çok güzel ve kullanışlıdır ay si prog olarak okunur biz okuldayken ayşe kürek diye adlandırıyoduk

Sonuç olarak toparlarsak:
    Pic programlanabilen ve çok ama çok amaçlı çalışabilen bir entegredir.
    Yazılım ile çalışır ve bu yazılımı bilgisayardan yazarız istediğimiz işi yaptırabilmemiz için komutlar vardır yazılım ile komutları picin anlayacağı dile çeviririz.
    Ve Programlama kartı Vardır bu kart ile de yazdığımız komutların çevrilmiş halini Pic entegresine yükleriz Sonra yapmak istediğimiz devreye programlanmış pic entegresini bağlar devremiz çalıştırırız.

Pic e yazılım yapmak için Asm dili pic basic dili proton basic dili java dili jal diili Ccs-c dili hi-tech c dili gibi bir çok dil seçeneğini kullanabiliriz her biri birbirinden farklı komutlar içerir yaani aynı işi yapan komutlar her birinde diğerinden farklıdır.
    Örneğin Asm dilinde ( bsf portb.0 ) komutu pic basicde ve proton basicde ( high portc.0 ) yada ( portc.0=1 ) şeklinde yazılabilir...

Pic programlayıcı olarakta çok çeşitli programlayıcılar vardır örneğin seri porttan program yapanlar harici güç kaynağı gerektiren gerektirmeyen usb den çalışan gibi birçok seçenek bir çok fiyatla karşına çıkar ama hepsi her pici programlamazlar Pic programlama kartının da çalışması için Bir programa ihtiyacı vardır ic-prog yada usbrun gibi

Ben bu şekilde özetleyebildim umarım işine yarar kardeşim ilerleyen dönemlerde daha farklı bilgiler istersen denk geldikçe bilgim çapında yardımcı olmaya çalışırım...

Son söz olarakta Elektrik ve elektronik mesleğini yapacaksan mutlaka ama mutlaka matematik ve yabancı dile çok önem ver eksikliği çok büyük kayıptır Başarılar dilerim...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler