Selamun aleyküm değerli ustalarım ve arkadaşlarım....Bu forumda yazacağım ilk mesajım daha şimdi üye oldum ve acil olarak şu konuya ihtiyacım var umarım hep birlikte iyi vakit geçiririz...

Arkadaşlar Akım trafolarından gelecek olan bilgiyi bir mikro denetleyiciye okutturmak istiyorum şöyle ki ;

Biz okulda iken akım trafolarının bölme oranının olduğunu öğrendik örneğin 100/5 1000/5 vs primerden 100 amper çekilirse sekonderde 5 amper görülür dediler hocalarımız ( komik ) çünki sekonder sargıya bağlı olan cihaz üzerinde biz bunu oranlanmış olarak bu bölme oranına göre gerçek değeri görüyoruz anladığım kadarı ile...

Şimdi elimde şöyle bir akım trafosu var yuvarlak nüveli üstünde 1 tane led var zannediyorum 100/5 cinsinde

Şimdi ben bu trafonun primerine ulaşmam mümkün değil sadece dışarıya iki tane kablo çıkıyor bu kabloları kullanmama imkan sağlamışlar.
http://www.kael.com.tr/pdf/ke-DP01-100A%20turkce.pdf cihazındaki bağlı olan akım trafolarından

Şimdi ben bu trafolardan akım ölçmek için şu şekilde bir devre düşünüyorum Trafoların sekonder sargılarına Bir köprü diyot ve köprü diyotun çıkışına da gerilim bölücü direnç bağlayıp bu gerilim bölücü direncin de orta ucunu Adc kanalından okutturarak köprü diyottaki gerilim düşümünüde pic ile hesap yaparken çıkan sonuca ekleyerek Amper olarak hesaplamak istiyorum

Ama yolum doğru mu yanlış mı bilmiyorum...

Daha önceden bu tür konular ile uğraşmış konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar Akım trafosunun nasıl okunacağı hakkında bir bilgi verebilirler mi Her türlü fikir ve bilgiye açığım.

Eğer benim takip etmeyi düşündüğüm yol doğru ise bunun hesaplamalarını nasıl yapmam gerekir ?