User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki Topraklamada sorun isimli konuyu okuyorsunuz.
    ReFLeXiVE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Topraklamada sorun

Selamun Aleyküm.Evimin topraklamasında bir sorun gözlemledim bana çok acayip geldi size sorayım dedim.Konuyu şöyle bir özetleyeyim.
    Sorunu 2 gündür bilgisayar kolonlarımın çalışmamasından şüphelenerek buldum.Bilgisayarımın ses sistemi oto teybinden çevirme bir anfi ve ona bağlı bir kolondan oluşuyor.Uzun süredir bu sistemi kullanıyordum herhangi bir sorun yoktu.2 gün önce kolonlarımdan ses gelmemeye başladı.O gün kontrol edemedim.Dün akşam kontrol etme fırsatım oldu.Teybe dokunduğumda elektrik çarptı.Bende kontrol kalemini elime alıp ne olup bitiyor diye kontrol edeyim dedim.Baktımki bilgisayarın her yerinde (kasada,monitörde,ses sisteminde,yazıcıda vs.) elektrik dolaşıyor.Ölçü aletini alıp kontrol edeyim dedim 80-110 Volt gerilim vardı.Topraklamadan şüphelendim.Fişleri söktüm grup prizin topraklamasını kontrol ettim evet gerilim vardı.Grup prizi söktüm duvar prizini kontrol edeyim dedim.Duvardaki prizin topraklamasında gerilim yoktu.(olamazda zaten o odada toprak hattı yok ) Grup prizin içini açtım bi kısa devremi var diye.Hiç bir sorun yok.Kablo içten mi eridide temas etti diye ölçü aletiyle kontrol ettim ordada herhangi bir sorun yok.Grup prizin fişini açıp kontrol ettim ondada bir sorun yok.Sorun sadece şu;
    "Grup prizi hangi prize takarsam takayım topraklamasında elektrik oluyor.( toprak hattı olan yerler hariç) Nasıl olur? Sadece bir grup prizi denemedim.Evdeki bütün grup prizlerde aynı durum söz konusu oluyor.Ve sadece bizim evde değil dayımın evindede aynı şey oldu.Şaşırdık kaldık.2 gün önce aynı evlerde hiç bir sorun yoktu.Ve daha önce hiç böyle bir şeyi ne gördük ne duyduk.Sizden yardım bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürler..Biraz uzun oldu ama kafam çok karışık anca bu kadar özetleyebildim.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ReFLeXiVE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamun Aleyküm.Evimin topraklamasında bir sorun gözlemledim bana çok acayip geldi size sorayım dedim.Konuyu şöyle bir özetleyeyim.
    Sorunu 2 gündür bilgisayar kolonlarımın çalışmamasından şüphelenerek buldum.Bilgisayarımın ses sistemi oto teybinden çevirme bir anfi ve ona bağlı bir kolondan oluşuyor.Uzun süredir bu sistemi kullanıyordum herhangi bir sorun yoktu.2 gün önce kolonlarımdan ses gelmemeye başladı.O gün kontrol edemedim.Dün akşam kontrol etme fırsatım oldu.Teybe dokunduğumda elektrik çarptı.Bende kontrol kalemini elime alıp ne olup bitiyor diye kontrol edeyim dedim.Baktımki bilgisayarın her yerinde (kasada,monitörde,ses sisteminde,yazıcıda vs.) elektrik dolaşıyor.Ölçü aletini alıp kontrol edeyim dedim 80-110 Volt gerilim vardı.Topraklamadan şüphelendim.Fişleri söktüm grup prizin topraklamasını kontrol ettim evet gerilim vardı.Grup prizi söktüm duvar prizini kontrol edeyim dedim.Duvardaki prizin topraklamasında gerilim yoktu.(olamazda zaten o odada toprak hattı yok ) Grup prizin içini açtım bi kısa devremi var diye.Hiç bir sorun yok.Kablo içten mi eridide temas etti diye ölçü aletiyle kontrol ettim ordada herhangi bir sorun yok.Grup prizin fişini açıp kontrol ettim ondada bir sorun yok.Sorun sadece şu;
    "Grup prizi hangi prize takarsam takayım topraklamasında elektrik oluyor.( toprak hattı olan yerler hariç) Nasıl olur? Sadece bir grup prizi denemedim.Evdeki bütün grup prizlerde aynı durum söz konusu oluyor.Ve sadece bizim evde değil dayımın evindede aynı şey oldu.Şaşırdık kaldık.2 gün önce aynı evlerde hiç bir sorun yoktu.Ve daha önce hiç böyle bir şeyi ne gördük ne duyduk.Sizden yardım bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürler..Biraz uzun oldu ama kafam çok karışık anca bu kadar özetleyebildim.
    Sn ReFLeXiVE Aleykümselam
    Kendi evinizde ve dayınızın evinde nötr-toprak birleştirilmiş olabilir. Buna emin olabilmek için ölçümde size referans toprağı gereklidir(galvaniz su borusu,bina demir donatısı v.b.). Şasede toprak hattında 110V derken bu gerilim değerini belirlerken neyi referans aldınız? Duvar prizinizde nötr-toprak gerilimini okuyabildiniz mi ?
    Sizin ve dayınızın evindeki duvar prizlerinde böyle bir sorun yoksa nötr-toprak birleşik değilse elinizdeki grup prizlerin kablosunda izolasyon problemi var demektir ki bunu ölçü aletiyle anlayamazsınız gerilim verildiğinde ve alıcı bağlandığında kendini gösterir. Piyasadaki grup priz kabloları genelde 0,75mm2 veya 1,5mm2 kesitte olup uygulamada fırın,ısıtıcı gibi büyük alıcılar bağlandığında kablo kavrulmakta ve anlattığınıza benzer izolasyon problemleri yaşanmaktadır.

Topraklama tesisatınızı , daire içi elektrik tesisatınızı ehliyetli elektrikçiye kontrol ettiriniz. Daire sigorta kutunuza 30mA eşik değerli kaçak akım koruma rölesi taktırınız.

erant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar. Ben yaşadığım bir olaydan bahsedeyim belki faydalı olur.
    Öğrencilik yıllarında bir gün ev arkadaşım yüzünü yıkarken sudan elektrik çarptığınız söyledi. Önce inanmadık ama baktık ki bizi de çarpıyor. Kontrol kalemi ile baktığımızda gerçekten suda elektrik vardı. Toprak hattını kontrol kalemiyle test ettik orada da elektrik vardı. Elektrikçi bir arkadaş çağırdık. Öncelikle tüm apartmanın şalterlerini indirdi. Teker teker açtı ve hangi dairede kaçak olduğunu tespit etti. Sonra o dairenin tüm şalterlerini kapattı. Teker teker açarak hangi sigortada problem olduğunu tespit etti. Sonrasında anlaşıldı ki Daireye yeni bir elektrikli şohben şofben bağlanmış. Onun da nötr ve toprak hattı yanlış bağlanmış. Düzeltilince elektrik çarpması da kesildi.

İnşallah bu olay size faydalı olmuştur....
    İyi Günler...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler