Kuşkusuz her aile kendi evinin enerjisini kendi olanakları ile ve maliyetsiz karşılaşmak isteyecektir. Sadece evler değil, fabrikalar, kamu binaları kısaca elektirik ihtiyacı olan her birey ve kurum bedava enerji varken neden bunun için para versin ki. Bu noktada her evde bir güneş sistemi olması durumunda bunun gerçekleşme potansiyeli, ortaya çıkacak enerji miktarını ve maliyetini sizler için araştırdım bakın ortaya ne çıktı.

Dünya enerji sektöründe güneş enerjisinin aldığı pay hala çok düşük, ancak uzmanlar gelecek 20 yıl içinde 50 kat kadar artabileceği konusunda hemfikir.Tahminler gerçekleştiği taktirde, şebekelerin istikrarlılıkları voltaj üzerinde devasa bir baskıya neden olabilir.

Siemens Kurumsal Teknolojiler'den (CT) Dr. Michael Metzger, "Bu gibi değişiklikler dece transformatörler gibi önemli ve pahalı bileşenlere zarar vermekle kalmayabilir, aynı zamanda diğer elektrikli cihazlarının ve ev alerinin işlevsellikleriyle yaşam sürelerini olumsuz yönde etkileyebilir" diyerek uyarıda bulunmakta. Bu nedenle Metzger ile TUM'da Elektrik Enerjisi' Tedarik Ağları Bölümü'nden Profesör Rolf Wnan bu sorunlara karşı bir çözüm geliştirmek için birlikte çalışmakta.

Çalışmalarının başlangıcında mevcut durumu analiz yaptıklarını belirten Dr. Michael Metzger,şayet Almanya'daki bütün uygun çatıların ve açık alanların fotovoltaj üniteleriyle donatılmaları durumunda ne kadar miktarda fotovoltaj elektriği üretilebileceğini hesapladıklarını belirtmekte. Ortaya çıkan netice ise , 161 e 188 gigawat arasında değişiyor. Bugün oilot fotovoltaj tesislerinde üretilen miktar ise bu rakamın yaklaşık onda biri civarında yani maksimum 18 gigawat. İkinci bir hesaplama ise böyle bir adım atılması durumunda maliyetlerin nasıl artacağını göstermekte. Tek bir köyün bile potansiyel artışı barındırabilmesi için elektrik şebekesini güncellemesinin maliyeti 140 bin ile 200 bin Euro arasında değişmekte. Bu durum, günümüzdeki transformatörlerin sadece belirli voltaj aralıkları için tasarlanmış olması ve bu aralıkların aşılması durumunda ise aşırı yükten tıkanıp kalması sonucunu doğuracağı görülmekte.Bu derecede aşırı bir voltajda elektrik dağıtım kabloları hasar görerek bu nedenlede potansiyel kısa devre vakalarının artması kaçınılmaz olacaktır.