User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki Topraklama ölçümü Yardım... isimli konuyu okuyorsunuz.
    mahmutozum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Topraklama ölçümü Yardım...

Merhabalar.Yeni mezun bir Elektrik-Elektronik Mühendisiyim.Özel bir büro da İzalasyon yani topraklama ölçümü kısmındayım. Beraber çalıştığım mühendis nasıl ölçüm yapıldığını bana göstermiyor. Dolayısıyla bende yardım istemek zorunda kaldım. Durumu word olarak anlattım bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. mail atabilirsiniz..
    mahmutozum@msn.com

http://s2.dosya.tc/server5/lQ0vEU/to...ard_m.rar.html
    veya
    http://www.wupload.com/file/26110868...ama_yardım.rar
    veya
    http://hotfile.com/dl/137143808/3a9d...yardm.rar.html

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Göndermiş olduğunuz word dosyasındaki sorularınızı aşağıda detaylı olarak cevaplamaya çalıştım yinede kafanıza takılan bir husus varsa sorabilirsiniz.

Anlayamadıklarım ;
    1. GÜCÜ ?? ( bunu etiket değerinden okuyoruz doğrumudur?)
    Projeden veya etiket değerinden bakılabilir. Rapor hesabının bir fonksiyonu değildir yalnız bilgi olarak girilir.
    2. Anma akımı ?? ( biz bir akım ölçümü yapmıyoruz dolayısyla buda mı etiket değeri??)
    Güce göre formülasyonla bulunan nominal akım değeri. Rapor hesabının bir fonksiyonu değildir yalnız bilgi olarak girilir.
    3. Sigorta amperajı nedir?? Muhtemelen bunuda etiket değerinden okuyoruz çünkü hiç akım ölçmeden yazıyor bunları??
    Koruma elemanının açma akımı değeri üzerinde yazar. Koruma elemanının tipine göre açma değerinin bulunması için bir katsayı değeri vardır.Bu k çarpan değerleri rapor sonunda belirtilmiştir.Ia=Inxk
    4. Ölçülen omaj ??? Meğer ile ölçtüğümüz değer sanırsam?? Çünkü tek ölçülen bu =)
    Ölçüm sonucu adı üzerinde ölçtüğünüz topraklama direnç değeri yani Rx değeri.
    5. Hesaplanan Rt??? Formülü nedir?? Neden ilk 3 örnek de 65 V iken sonuncuda 50 V gibi düşünülmüş???
    Eski yönetmelikte tehlikeli temas gerilimi 65V idi bu yeni yönetmeliğimizde 50V olarak değiştirilmiştir. Ra yani hesaplanan topraklama direnç değeri Ra=50/Ia ***8216;dır. Ia=Inxk ***8216;dır. Üçüncü sorunun cevabında bunu belirtmiştim.
    6. Raporlarda iletken tipini yazmak zorundamıyım ?? ne alakası var topraklama ölçümü ile?? Zaten bazı raporlarda var bazı raporlarda yok..
    Rapor hesabının bir fonksiyonu değildir yalnız bilgi olarak girilir.

*Tesisat kontrolünde nelere bakılıyor??? Belirli bir form var mı yoksa herkes istediği şekilde yapar mı???
    Rapor formatını E.M.O belirlemiş olup tüm verilerin girilmesi doğru olacaktır. Bu raporu zaten E.M.O.***8217;nun görevlendirdiği yetki belgeli mühendisler hazırlar ve oda adına yetkili imzalar. Bunun dışındaki raporlamaların kanunen bir geçerliliği bulunmamaktadır. Tesisler yılda enaz 1 kez topraklama ölçümü yaptırmak zorundadır.
    *Paratoner kontrolünde nelere bakmam lazım?? Paratoner de ki 10 ohm limiti her durumda geçerlimi duruma göre değişebilir mi???
    Sınır değer 10ohm***8217;dur. Örnek rapor verdim incelersiniz.
    *Bunu işde çalışıyorsanız örnek raporlarınızı gönderirseniz çok sevinirim.
    Ekte pdf,Excel ve word dosyası olarak rapor örnekleri verdim.

Ek dosya: http://s2.dosya.tc/server5/5sASdy/To...Rapor.rar.html

NOT: Forumumuz mail,özelmesaj veya msn üzerinden bilgi vermez. Bilgileri forum içinde herkesin faydalanması için açık bir şekilde paylaşır. Bu Elektrik forum'un ayrıcalığıdır.

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler teknik adam

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlginize alakanıza emeğinize teşekkür ederim.
    Peki ben bu yetki belgesini nereden nasıl alacağım? Daha da mühim ve vahimi NE ZAMAN elime geçer? Çünkü haftaya benim ölçüm yapmam gerekiyor? O belge olmadan ölçüm yapar ve rapor hazırlarsam ne oluyor? Yasal bir ceza durum söz konusu mu?
    Diğerleri ile de ilgili sorcaklarım vardı ama önce bu yetki olayını halletmem lazım...

Tekrar teşekkürler...

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler
    Alıntı teknikadam_41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    göndermiş olduğunuz word dosyasındaki sorularınızı aşağıda detaylı olarak cevaplamaya çalıştım yinede kafanıza takılan bir husus varsa sorabilirsiniz.

Anlayamadıklarım ;
    1. Gücü ?? ( bunu etiket değerinden okuyoruz doğrumudur?)
    projeden veya etiket değerinden bakılabilir. Rapor hesabının bir fonksiyonu değildir yalnız bilgi olarak girilir.
    2. Anma akımı ?? ( biz bir akım ölçümü yapmıyoruz dolayısyla buda mı etiket değeri??)
    güce göre formülasyonla bulunan nominal akım değeri. Rapor hesabının bir fonksiyonu değildir yalnız bilgi olarak girilir.
    3. Sigorta amperajı nedir?? Muhtemelen bunuda etiket değerinden okuyoruz çünkü hiç akım ölçmeden yazıyor bunları??
    koruma elemanının açma akımı değeri üzerinde yazar. Koruma elemanının tipine göre açma değerinin bulunması için bir katsayı değeri vardır.bu k çarpan değerleri rapor sonunda belirtilmiştir.ıa=ınxk
    4. ölçülen omaj ??? Meğer ile ölçtüğümüz değer sanırsam?? çünkü tek ölçülen bu =)
    ölçüm sonucu adı üzerinde ölçtüğünüz topraklama direnç değeri yani rx değeri.
    5. Hesaplanan rt??? Formülü nedir?? Neden ilk 3 örnek de 65 v iken sonuncuda 50 v gibi düşünülmüş???
    eski yönetmelikte tehlikeli temas gerilimi 65v idi bu yeni yönetmeliğimizde 50v olarak değiştirilmiştir. Ra yani hesaplanan topraklama direnç değeri ra=50/ıa ***8216;dır. ıa=ınxk ***8216;dır. üçüncü sorunun cevabında bunu belirtmiştim.
    6. Raporlarda iletken tipini yazmak zorundamıyım ?? Ne alakası var topraklama ölçümü ile?? Zaten bazı raporlarda var bazı raporlarda yok..
    rapor hesabının bir fonksiyonu değildir yalnız bilgi olarak girilir.

*tesisat kontrolünde nelere bakılıyor??? Belirli bir form var mı yoksa herkes istediği şekilde yapar mı???
    rapor formatını e.m.o belirlemiş olup tüm verilerin girilmesi doğru olacaktır. Bu raporu zaten e.m.o.***8217;nun görevlendirdiği yetki belgeli mühendisler hazırlar ve oda adına yetkili imzalar. Bunun dışındaki raporlamaların kanunen bir geçerliliği bulunmamaktadır. Tesisler yılda enaz 1 kez topraklama ölçümü yaptırmak zorundadır.
    *paratoner kontrolünde nelere bakmam lazım?? Paratoner de ki 10 ohm limiti her durumda geçerlimi duruma göre değişebilir mi???
    sınır değer 10ohm***8217;dur. örnek rapor verdim incelersiniz.
    *bunu işde çalışıyorsanız örnek raporlarınızı gönderirseniz çok sevinirim.
    ekte pdf,excel ve word dosyası olarak rapor örnekleri verdim.

ek dosya: http://s2.dosya.tc/server5/5sasdy/to...rapor.rar.html

not: Forumumuz mail,özelmesaj veya msn üzerinden bilgi vermez. Bilgileri forum içinde herkesin faydalanması için açık bir şekilde paylaşır. Bu elektrik forum'un ayrıcalığıdır.

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mahmutozum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlginize alakanıza emeğinize teşekkür ederim.
    Peki ben bu yetki belgesini nereden nasıl alacağım? Daha da mühim ve vahimi NE ZAMAN elime geçer? Çünkü haftaya benim ölçüm yapmam gerekiyor? O belge olmadan ölçüm yapar ve rapor hazırlarsam ne oluyor? Yasal bir ceza durum söz konusu mu?
    Diğerleri ile de ilgili sorcaklarım vardı ama önce bu yetki olayını halletmem lazım...

Tekrar teşekkürler...
    Topraklama ölçümünü yaptırmadı diye ceza alan bir tesis görmedim duymadım. E.M.O Meslek içi eğitim seminerleri düzenleniyor bunların konu ve zamanlarını oda belirliyor takip etmeniz lazım. Ayrıca bu belgeyi alsanız dahi odanın ölçüm için sizi onaylaması gerekir. Ayrıca E.M.O onay için ücret talep edecek ölçümü sizin yapmanız ödeyeceğiniz bedeli azaltır.
    E.M.O'nun görevlendirdiği yetki belgeli mühendis dışında yapılan topraklama ölçümü ve hazırlanan raporun hukuki bir geçerliliği yoktur. Tesiste bir kaza, yangın v.s. durumunda inceleme yapıldığında kendi yapacağınız ölçüm ve tutanağın hukuki bir geçerliliği yoktur.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teknikadam_41 ; ilgine alakana emeğine teşekkür ederim. Bu arada ben elektrik elektronik mühendisiyim zaten. Ben bu konuyu tamamen aydınlığa kavuşturup burda yayınlayacağım. meğerin kullanılmasından ölçümün nasıl yapıldığına ,nasıl raporlandığına kadar herşeyi ayrıca yayınlayacağım.23 aralıkda izmir EMO da eğitim alacağım, yetki belgesi ile beraber. Eğitimden sonra herşeyi yayınlayacağım ayrıntısı ile birlikte.. excell de bir şema oluşturdum bakıp yardımcı olabilirsen çok memnun olurum..topraklama ölçümü ile ilgili.. neyi nasıl yapmam gerektiği ile ilgili sorularım var.

http://s2.dosya.tc/server5/SspYHZ/torklama_ema.rar.html

veya

http://www.wupload.com/file/2614820392/torklamaşema.rar

Alıntı Teknikadam_41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Topraklama ölçümünü yaptırmadı diye ceza alan bir tesis görmedim duymadım. E.M.O Meslek içi eğitim seminerleri düzenleniyor bunların konu ve zamanlarını oda belirliyor takip etmeniz lazım. Ayrıca bu belgeyi alsanız dahi odanın ölçüm için sizi onaylaması gerekir. Ayrıca E.M.O onay için ücret talep edecek ölçümü sizin yapmanız ödeyeceğiniz bedeli azaltır.
    E.M.O'nun görevlendirdiği yetki belgeli mühendis dışında yapılan topraklama ölçümü ve hazırlanan raporun hukuki bir geçerliliği yoktur. Tesiste bir kaza, yangın v.s. durumunda inceleme yapıldığında kendi yapacağınız ölçüm ve tutanağın hukuki bir geçerliliği yoktur.

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mahmutozum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teknikadam_41 ; ilgine alakana emeğine teşekkür ederim. Bu arada ben elektrik elektronik mühendisiyim zaten. Ben bu konuyu tamamen aydınlığa kavuşturup burda yayınlayacağım. meğerin kullanılmasından ölçümün nasıl yapıldığına ,nasıl raporlandığına kadar herşeyi ayrıca yayınlayacağım.23 aralıkda izmir EMO da eğitim alacağım, yetki belgesi ile beraber. Eğitimden sonra herşeyi yayınlayacağım ayrıntısı ile birlikte.. excell de bir şema oluşturdum bakıp yardımcı olabilirsen çok memnun olurum..topraklama ölçümü ile ilgili.. neyi nasıl yapmam gerektiği ile ilgili sorularım var.

http://s2.dosya.tc/server5/SspYHZ/torklama_ema.rar.html

veya

http://www.wupload.com/file/2614820392/torklamaşema.rar

Topraklama ölçümü gayet basit bir işlemdir bu olayı kafanızda büyütmenize endişe duymanıza hiç gerek yok. Şimdiye kadar kontrollüğünü yaptığım firmalardan sayısını bile söyleyemeyeceğim kadar topraklama ölçümü ve raporu istedim, ölçümlerinde de bulundum.
    Kafanıza takılan her şeyi sorabilirsiniz bu konuda odanın uyguladığı 1kV altı ve 1kV üstü topraklama yetkilendirme belgesinide seneler önce aldım.
    Excel dosyasında gönderdiğiniz sorulara tek tek cevap vermeye çalışayım;

Soru-1-Bir tesise topraklama ölçümüne gittim yetkiliye soru sormam gerekir mi?

Cevap-1-ISO,TSE belgelendirme kapsamında orta ve büyük ölçekli işletmeler bu raporları dosyalamaları gerekir.Bu nedenle Yılda bir kez yapılması gereken ölçümü zaten tesis yetkilisi E.M.O***8217;dan talep eder. Sizi kara kaşınıza kara gözünüze ölçüm için çağırmaz. Tesisle ilgili sorumluluk tesisin Teknik elemanını bağlar. İlk kez gidilen bir tesis ise Projeleri görmeniz yetkili sorumluya yardımcı olmanız açısından faydalı olacaktır yoksa siz bir noktayı ölçmeyi unutabilirsiniz görmemişte olabilirsiniz bu sizi bağlamaz. Bağımsız olarak yapılmış olan her bir topraklama tesisi için ayrı bir ölçüm alınır. Birleşik olan bir sistemde topraklama ölçümleri ayrıda istenebilir örneğin birbirilerine çıplak bakırla irtibatlı aydınlatma sisteminde her direk için ölçüm talep edilebilir bu işverene ve onu kontrol eden birimin talebine bağlıdır yine ölçüm yapan teknik personeli bağlamaz. Ölçüm yapan teknik personelin birinci görevi talep edilen noktalarda ölçüm yapmaktır teknik verilerin alınması hususunda tesis yetkilisinden yardım alınır(Panonun açılması ana şalterin görülmesi v.b.) Bunu haricinde tesis yetkilisi ile kuracağınız iletişim ona teknik olarak yardımcı olmak dışında bir şeyi değiştirmeyecektir.

Soru-2- Topraklama iletken kesitini nasıl anlarım?

Cevap-2- Bazı yakın kesitler(25mm2-35mm2 farkı) haricinde topraklama iletken kesiti bir bakışta anlaşılır bunun için çok tecrübeli olmaya gerek yoktur kesitleri bir kez görmeniz yetecektir. Yok ben tespitte zorlanıyorum anlayamıyorum diyorsanız ya elinize bir kumpas alıp çap ölçeceksiniz yada ince bir metal üzerine şablon oluşturacaksınız kenarları ay şeklinde iletkeni geçirdiğinizde kesiti anında görmek için. Topraklama iletken kesiti raporda belirtilmeli projesine uygun olmalı. En azından topraklama tesislerinde yazdığı gibi; 16mm2***8217;ye kadar faz iletkeni ile aynı 16mm2-35mm2 arası 16mm2, 35mm2 üstü faz iletkeni için kesitin yarısı olduğu teyit edilmelidir.

Soru-3- Topraklama raporu cetvelinde belirtilen In nedir? Nasıl tespit edilir?

Cevap-3- In değeri koruma elemanının etiket değeridir bunu size daha önceki mesajımda belirtmiştim. Koruma elemanın açma eğrisi tipine göre k katsayısı olduğunu bununla çarpımının Ia olduğunu da belirtmiştim.

Soru-4- Koruma elemanının açma eğrisini nerden bileceğim?

Cevap-4- Koruma elemanını görmek zorundasınız bir ana pano koruma topraklaması ölçüyorsan o ana pano şalterini In değerini üzerinde okumalısın. Bu değer projeye güvenilip yazılamaz yerinde uygulananı görüp yazmak zorundasınız çünkü T.M.Ş.***8217;nin Ith akımı ayar değeri In akımı olarak yazılmalıdır. Açma eğrisi tipini modelini not edip katalogtan bakabilirsiniz, açma eğrisine bakıldığında da anlaşılacaktır.

Soru-5- Rx ve Ra değerlerine göre uygunluk nasıl yorumlanır?

Cevap-5- Rx ölçülen Ra sınır değerimiz. Rx<Ra olması gerekir. Sistemde kaçak akım koruma var ise örneğin 300mA eşik değerli bir kaçak akım koruma sistemi olan bir ana pano topraklamasında Ia değeri 0,3A***8217;dir. Ana şalter In ve açma eğrisi tipinin artık bir fonksiyonu yoktur referans alınan değer 0,3A***8217;dir.
    Ra=50/0,3
    Ra=166,66ohm çıkar. Sonucun çok yüksek çıktığı değerler için yönetmeliklerimiz topraklama direncinin 200ohm***8217;u geçmemesi gerektiğini belirtir.

Soru-6-Topraklama tesisatı kontrolü ne zaman nasıl yapılır?

Cevap-6- Topraklama ölçümü en az senede 1 kez tesisatın kontrol ve bakım/onarımı 2 senede bir kez yapılır. Ölçüm sonuçları olumuz ise 2 yıl beklenmez anında bakım/onarım***8217;a geçilir. Topraklamada direnç üç kısma ayrılır topraklama iletken direnci,ek yerlerinden kaynaklanan direnç ve toprağa yayılma direnci. iletkende ve eklerde kırılma deformasyon paslanma ana problemdir, Zamanla topraklama elektrodu paslanıp çürüyebilir yayılma direncini arttırır yeni elektrod çakmak gerekir. Kaya tuzu,kömür tozu,kimyasal uygulamalar topraklama direncini düşüren ek unsurlardır,toprağın nemliliği önemlidir.

Sonuç olarak; Bu konuda derinlemesine bilgiler edinmek istiyorsanız öncelikle elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğini okumalısınız. Dağıtım şebekelerinin topraklama tipine göre sınıflandırıldığını her tip***8217;e göre farklı detaylar olduğunu bilmeniz gerekir. Genel uygulama olan Tedaş***8217;ın da dağıtım sisteminde kullandığı TT topraklama sistemidir.

Mühendislik dalları içersinde her bir konu standardize edilemeyecek kadar detay barındırır !

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler