Bakan Dinçer, akıllı tahta ve tabletleri çalmayı düşünen hırsızları “Çalmayın elinizde kalır, işinize yaramaz” diye uyardı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eğitimde yeni uygulamaya koyduğu akıllı tahta ve tabletleri tanıtırken, Sümerlerden örnek verdi ve “Sümerler de tablet kullanıyordu ve 3 bin yıl hüküm sürdüler” dedi. Bakan, akıllı tahtalardan eğitim fakültelerine de gönderileceğini ve öğretmenlerin mezun olmadan bunları kullanmayı öğrenmelerinin sağlanacağını açıkladı.

MALİYET 6-8 MİLYAR TL
Geçen hafta 17 ilde 52 okulda başlayan FATİH Projesi’yle ilgili ulusal televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşan Dinçer, projeyle birlikte “içinin kıpır kıpır olduğunu” dile getirdi. “Paramız olduğu sürece teknolojiyi yakından takip edeceğiz” diyen Dinçer, ilk yıllarda verilecek tabletlerin okuma ve yazma becerilerini olumsuz etkileyeceğini söyleyerek, tabletlerin ilkokul 5’inci sınıftan itibaren dağıtılması konusunda kesin karar aldıklarını belirtti. Tablet bilgisayarların öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkileyeceği yönündeki eleştirilere anlam veremediğini söyleyen Dinçer, “Türkiye’de sanki çok kitap okunuyor da tablet bunu olumsuz etkileyecek. Bu düşünce yerinde değil. ‘Okuma kültürünü nasıl sevdireceğiz?’ sorusunu sormak lazım” dedi. Dinçer ayrıca okullara bağlanacak internetin pilot çalışma aşamasında Türk Telekom tarafından hibe edildiğini, proje yaygınlaştırıldığında ihaleye çıkılacağını belirtti. Dinçer, FATİH Projesi’nin 5 yıl içerisindeki maliyetinin yaklaşık 6-8 milyar TL arası değişeceğini dile getirdi. Elektronik ortamda bir devrim gerçekleştirdiklerini belirten Dinçer, her yıl kitap dağıtmaktansa bir seferliğine tablet dağıtmanın daha kârlı olacağını vurguladı. Akıllı tahta ve tablet bilgisayara ilişkin nisan ayından itibaren geri dönüşümlerin alınacağını vurgulayan Dinçer, bilimsel çalışmaları farklı üniversitelerin yürüteceğini söyledi.

DÜŞÜK RADYASYON
Toplantıda ayrıca tablet ve akıllı tahtaların enerji tüketimlerine ve radyasyona ilişkin de bilgi verildi. GSM’den daha düşük bir radyasyon değerine sahip olduğu belirtilen tabletlerde, GSM’in 2 binde biri kadar bir radyasyon etkisi olduğu belirtildi. Akıllı tahtaların ömrünün ise 7-10 yıl arasında olduğu söylendi.

"ÇALANIN ELİNDE KALIR"
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini olumsuz etkileyeceği için tabletlerin ilkokul 5’inci sınıftan itibaren dağıtılacağını belirtti. Dinçer, tablet kullanımıyla ilgili “Sümerler de kullanıyordu, 3 bin yıl hüküm sürdüler” derken, hırsızları da “Çalmayın elinizde kalır” diye uyardı MİLLİ Eğitim Bakanı Dinçer, 2 yıl içerisinde tüm okullara yerleştirilecek olan akıllı tahtaların hırsızların işine yaramayacağını hatırlatarak, hırsızlara şöyle tavsiyede bulundu: “Çalmakla uğraşmayın, elinizde kalır. Akıllı tahtanın pazarda piyasası yok” dedi. Dinçer akıllı tahtaların televizyon olarak kullanılamayacağını da belirtti. Patentini MEB’in aldığı akıllı tahtaların nisan ayında üretileceğini belirten Dinçer, akıllı tahtanın dünyaya satılacak bir ürün olduğunu dile getirdi.