User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası
Şu an Aydınlatma kategorisindeki evde amper ölçümü isimli konuyu okuyorsunuz.
    mesut. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation evde amper ölçümü

herkese selam, foruma yeni katıldığım bir soru ile başlayım.

evde 1-10 amper arası bir akım çeken şeyleri ölçmek istiyorum, bunun için 60 watt lık bir ampülü devreye seri bağladım. multimeter cihazını 10a bölümüne ve ac ye getirip, devreyi kapattığımda amper nerdeyse yok. 150-200 mA arası bir değer çıkmakta. ben nerde hata yapıyorum. ? yoksa amper sadece dc demi ölçülür ? yüksek amper çeken ev eşyası hangisidir ? saygılar

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu ne biçim forum anlamadım, konuyu açalı iki gün oldu cevap yazan hiç kimse yok

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mesut. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu ne biçim forum anlamadım, konuyu açalı iki gün oldu cevap yazan hiç kimse yok
    sn. mesut

kımse cevap vermek zorunda degıl bunun bılıncındesınız sanırım.

yazdıklarınız kadarı ıle yaptıgınız ıslemler dogru.Bagladığınız olcu aletının saglam olup olmadıgı hakkında bır elektrıkcıde test etme sansınız olursa daha net cozume ulasırsınız.

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çözümü bulduğum için paylaşmak istiyorum. ampül ile deneme yaptığım için böyle bir sonuç çıkmış. ampül 0,15 amper çekiyor. bunuda acaba üzerinde yazan watt doğru mudur diye yapmıştım. ama doğru çıkmadı. watt: 220*0,15= 33 watt çıkıyor. oysa ampülün üzerinde 40 watt yazıyor. markası philips. neden böyle bir sonuç çıkıyor anlamadım. saç kurutma makinası kademe kademe 7 ampere kadar çıktı. Yine philips marka elektrikli süpürgenin üzerinde ilk giriş gücü 1600 watt , emme gücü 300 watt yazıyor ve bu cihaz 5,30 amper çekti. sayın admin cevabın biraz misillemeli olmuş ama yinede teşekkürler.

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mesut. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çözümü bulduğum için paylaşmak istiyorum. ampül ile deneme yaptığım için böyle bir sonuç çıkmış. ampül 0,15 amper çekiyor. bunuda acaba üzerinde yazan watt doğru mudur diye yapmıştım. ama doğru çıkmadı. watt: 220*0,15= 33 watt çıkıyor. oysa ampülün üzerinde 40 watt yazıyor. markası philips. neden böyle bir sonuç çıkıyor anlamadım. saç kurutma makinası kademe kademe 7 ampere kadar çıktı. Yine philips marka elektrikli süpürgenin üzerinde ilk giriş gücü 1600 watt , emme gücü 300 watt yazıyor ve bu cihaz 5,30 amper çekti. sayın admin cevabın biraz misillemeli olmuş ama yinede teşekkürler.

paylaşımınız için teşekkürler..
    Çözümü bulmanıza sevindim.Uzun zamandır kontrol etmedim ama Türkiye deki voltaj miktarı malesef genelde o değerlerde değil.Evdeki hesap çarşıya uymaz misali yani.

Bizede hak verin lütfen.Binlerce konu mesaj mevcut.Armut piş ağzıma düş nesli gereksiz çekişmeler yüzünden son zamanlarda paylaşımlar azaldı.

GOOLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hesap kitap işine aklım karıştı arkadaşlar bir el atın anlamadım

12 voltla ile çalışan bir alet var ve kesinlikle çekmesi gereken akım 72 wat / 12 dersek 6amper ihtiyacız var.
    + - 1 amper desek 5 amper degerinde akım çekmesi lazım
    ama yukardaki resimlere göre ölçüm yapıllınca
    aynı ürünün 3 farklı markası ile ölçüm yaptım yukardaki resimlere göre
    aldıgım sonuç
    DİGİTAL GÖSTER GEDE ÇIKAN DEGERLER
    1: 0.90
    2: 1.57
    3: 1.95

EGER ki aldıgımız bu degerler farklı bir hesablama şekli yok direk amper degeri ise böyle bişey olması imkansız.
    ama şunuda belirteyim etiketinde 6 amper desede biz bunun 3.5---5. amper arası çalıştıgını kullandıgımız tarfolardan biliyoruz.
    kısacası ölçümde aldıgımız degeri
    220 x 0.195 : 42.9 ( 1.95 le 220 yi direk çarparşak olmuyo arkadaş alakasız oluyo. onun yerine 0.195 dersek tutuyo )
    ve kullandıgımız besleme voltajı 12 volt
    42.9 / 12 volta bölersek
    3.57 yani bekledigimiz degeri veriyor.

yine benzer başka bir cihaz ölçtüm
    elimde iki adette var ayrı markaların.

kullanması gerek akım 1.7 amperle 2 amper arası kabul edilen degerler.
    1: cisi multimeter i 10a moduna alınca: 0.95
    2:cisi multimeter i 10a moduna alınca: 1.10 deger veriyo

bunuda üstteki gibi 220 x 0.110 :şeklinde yazarsak 24.2 wat buluyoruz
    ve kullandıgımız woltaj yine 12 volt bölünce
    24.2 /2 dersek : 2.01 amper i veriyor

benim yazdıgım şeklinde olan bir hesap mı var_?

yoksa direk multimerte anahtarı 10a alınca üsteki resimlerdeki gibi baglayınca
    direk verdigi rakam mı amper_?

kısaca
    10a anahtarda alınan sonuç direk amper degerimi_?
    yoksa alınan sonuç benim üstde yadıgım gibimi hesaplanıyor.

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elektrikforumunda yazdıgım açıklamaya cevap verecek bir kişinin çıkmayısı hayret verci.

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Devrenin proteus similasyonu

Preteus devre simülasyon programına 12 v ac kaynak 72 w 12v lamba ac ampermetre osiloskop bağladığınızda ampermetre 5,9 amper gösteriyor. 6 göstermemesinin nedeni 12v kaynağın iç direnci olabilir. Sizin uygulamada bu sonuçları elde edememenizin nedeni kaynagınız 72 w güç çekmeye uygun değilse gerilim düşüyordur. Buraya devrenin şemasını yapıştıramadım.

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı umitsaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Preteus devre simülasyon programına 12 v ac kaynak 72 w 12v lamba ac ampermetre osiloskop bağladığınızda ampermetre 5,9 amper gösteriyor. 6 göstermemesinin nedeni 12v kaynağın iç direnci olabilir. Sizin uygulamada bu sonuçları elde edememenizin nedeni kaynagınız 72 w güç çekmeye uygun değilse gerilim düşüyordur. Buraya devrenin şemasını yapıştıramadım.

yaptıgımı resimli olarak ekleyim hatam varsa yazın
    ya ben ölçme bilmiyorum yada bu aletler ( ürünler ) üstünde yazan wat yada akımla alakası yok.
    resimleri ekleyim ekledikten sonra tekrara yardımcı olursanız teşekkürler.

ölçümde 1--2 amper hata olsa sorun yok diyecegim ama çıkması gereken akım degeri 6 ama ölçtügüm 1.*** 1.90

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler