User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Kompanzasyon Sistemleri kategorisindeki Kompanzasyon Hakkında isimli konuyu okuyorsunuz.
    jackal_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kompanzasyon Hakkında

Arkadaşlar öncelikle siteye yeni üye olduğumu belirtmek isterim.Bir kaç gündür kompanzasyon hakkında konuları okuyorum ama çok farklı açıklamalarla karşılaştım.Kafam karıştı iyice.Yardımcı olursanız sevinirim.Temel kavramı oluşturamadım zihnimde.( Bazı arkadaşlar için çok kolay gelebilir sorduklarım. )

1-Şebekeden beslenen asenkron motor aktif gücün yanında manyetik alan oluşturmak için endüktif reaktif güce de ihtiyaç duyuyor ve mıknatıslanma ortadan kalkınca bu endüktif reaktif gücü tekrar şebekeye mi veriyor?

2-Şebekeden çekilip tekrar şebekeye verilen bu endüktif reaktif gücü ortadan kaldırmak veya azaltmak için ( Aktif güç sabit kalarak görünür gücü azaltmak için ) şebekeye kondansatörler kullanılarak KOMPANZASYON yapılıyor.Bu kondansatörler şebekeden kapasitif reaktif güç mü çekiyor?Yoksa şebekeye kapasitif reaktif güç mü veriyor?Yoksa motorun ürettiği endüktifi kapasitif olarak depolayıp tekrar mı veriyor?Nasıl endüktif reaktif güç azalıyor?Bu çalışma mantığını anlamadım.

3-Dinamik faz kaydırıcı olarak bazı hidrolik santrallerde generatör senkron kompanzatör olarak çalıştırılıyor.Şebekeden çok düşük bir miktarda aktif güç çekiyor ( Boşta çalıştığı için kayıplara gidiyor. ) Asenkron motorun aksine manyetik oluşturmak için endüktif reaktife ihtiyaç duymadan şebekeden kapasitif reaktif mi çekiyor?Yoksa şebekeye kapasitif reaktif mi veriyor?

Şimdiden yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.

oguzhan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba;
    oncelıkle sunu belırtmelıyım kı kompanzasyon-reaktıf sadece asenkron motorların kullanıldıgı sıstemlerde ortaya cıkan bır durum degıldırr.kompanzasyon sıstemınde butun bobın manyetık akı olusturan tum sıstemlerde ıstenmıyen bır durum olarak ortaya cıkmaktadır ve durum karsısında sıstemı kompanze ederek reaktıften kacınılmak ıstenır.kompanze sıstemın sebeke kurulu gucunun dısında olusan ınduktıf ve reaktıf faz farklarından dolayı cekılen akıma karsı yapılan yapılması zorunlu olan bır sıstemdır.ısletmeler kurulu guc dısında cekılen guce karsı sıstemı kompanze ederk sıstemlerını korurlar ve faz farkını cosQ yı 0,98 de tutmayı amaclarlar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler