User Tag List

4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Şu an Topraklama Sistemleri kategorisindeki Toprağı Notr olarak kullansak ne olur? isimli konuyu okuyorsunuz.
    ahmetnl11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Toprağı Notr olarak kullansak ne olur?

Selam arkadaşlar,
    Forum da ciddi yazılar olduğunu gördüm. Benim sorumla ilgili tecrübesi veya teorik bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
    1-Motor panosunda motor kumandasında lazım olacak Notr' u toprak barasından alarak kullansak ne olur? (sistem TT)
    2-TT sistemde dağıtım panosunda T-N birleşse ne olur? ya da şoyle soyleyim. Trafodan sonra dağıtım panosunda N-T birleşik. Motor panolarında Koruma topraklaması ayrıyeten var.
    3-fabrikada her 10m2 de 1 veya 2 çelik sütun var. otomasyon panolarının toprak bağlantısı bu çelikler aracılığı ile yapılıyor. bu durum nizamlı bir topraklama mıdır?
    4-çelik yapılı binalarda paratoner kurulumu gerekli midir? yoksa çelik yapı olduğunda dolayı yıldırım topraklamasına gerek yok mudur? eger boyle ise ne kadar çelik vs. min şartlar ne olmalıdır.
    Teşekkürler.

k.altinay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    toprak ve nötr uçları arasında 1 volttan daha az bir değer görebiliyor isen topraklama hattı sağlamdır.topraklama hatları birden fazla sebebten dolayı nötr hattı olarak kullanılmazlar.son sorunda sanırım çelik konstrüksiyon gökdelen gibi yüksek binaları kastetmişsin.Evet bu tür binalarda paratoner hattı,binanın taşıyıcı çeliklerinden hariç olmalıdır diye düşünüyorum.

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle işletmende kendine ait trafo yoksa, yeni enerjiyi direk olarak tedaştan alıyorsan kesinlikle toprak ile nötr ü birbirine bağlayamazsın (buna sıfırlama derler-tnsistemden tamamen farklıdır). Eğer trafolu bir işletme ise önce trafonun ana dağıtım panosunda toprak-nötr şöntlenir.. Buna tn sistemi denir. Eğer bu şönt sonrasında toprak da ayrı nötr de motora ayrı ayrı giderse tn-c sistemi tek hat oralar gidiyorsa tn-s sistem olur. 2 numaralı madde tn-s sistemdir ve topraklamayönetmeliğine uygundur.
    3 nolu sorunda bina temel topraklaması yapıldı ise ve bu topraklama filizleri (uçları) çelik konstruksiyona bağlı ise çelik konstruksiyondan topraklama almaj son derece kullanışlıdır. (eş potansiyel denge olduğundan )

çelik yapılı binalarda paratoner kurulumu civar yerleşimlerdeki bina yüksekliğine bağlı olarak gerekir veya gerekmez. Aranacakşart budur. Gerektiğini düşünürsek paratoner topraklaması elektrotlar ile topraklandıktan sonra binaın eş potansiyel dengeleme barasına bağlanabilir.

Saygılar

rezistans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor panosunda sadece kontaktörleri çektirecekseniz topraklamanızada güveniyorsanız nötr yoksa kumanda için kullanabilirsiniz. ama topraklamanız zayıfsa kontaktörleri zorlayabilirsiniz. ayrıca trafodan sonra nötr ve toprak kesinlikle birleştirilmemelidir. slm

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler