+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DİCLE'YE ALTIN GERDANLIK: ILISU BARAJI VE HES..

 1. #1
  Forum Yöneticisi hunca is on a distinguished road hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  1.421
  Konular
  721
  Ilısu Barajı ve HES temel atma töreni, Mardin’in Ilısu Köyü’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Dr. M. Hilmi Güler’in katılımıyla gerçekleştirildi ve 50 yıllık bir rüya gerçeğe dönüşmeye başladı.

  Dünyanın en büyük su projelerinden birisi olan GAP’ın temel unsurlarından olan Ilısu projesi, Suriye sınırına 45 km mesafede, Dicle Nehri üzerinde yer alan anahtar bir proje. 1 200 MW kurulu güce sahip olan barajın yapılmasıyla, hem yılda ortalama 3 833 GWh enerji üretilecek hem de 120.000 ha alanın sulanmasını sağlayacak olan Cizre Barajı’nın yapılabilmesi mümkün olacak.

  Tesis, işletmeye alındığında; gövde hacmi açısından Türkiye’nin 2. kurulu güç bakımından da 4. büyük barajı olacak ve başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak İlleri olmak üzere tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasına önemli katkıda bulunacak.

  Ayrıca, yatırım projesinin olumsuz tesirleri önlemek, sebep olduğu fiziksel kayıpları tazmin etmek ve projeden etkilenen insanlara gelişme imkanları sağlamak için hazırlanan Yeniden Yerleşim Eylem Planı, Ilısu Projesi kapsamında 1999–2001 yılları arasında Türk mevzuatı, Dünya Bankası ve IFC kriterleri doğrultusunda hazırlanmış ve onaylanmıştır.

  Hasankeyf yeniden doğacak …

  Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Hasankeyf’teki kültürel varlıkların korunması amacıyla; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Ilısu Konsorsiyumu koordinasyonunda hazırlanan, Hasankeyf Master Rehber Projeleri resmi makamlar tarafından onaylanmıştır.

  Hasankeyf’in %80’i Ilısu Projesi’nin maksimum su kotundan etkilenmiyor. Bu alanda yer alan onlarca mezar, türbe, höyük, eski kalıntılar ve 4200 mağara ev, bu bölgenin geliştirilmesiyle birlikte bir “Arkeolojik Park ve Açık Hava Müzesi”nde yeniden hayat bulacak ve Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı ile birlikte “Türkiye’nin ve Dünyanın Kültür ve Turizm Cazibe Merkezi” olacaktır.

  Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan bütün kültürel varlıklar ve yerleri ise Yeniden Yerleşim Eylem Planı çalışmaları çerçevesinde belirlenmiştir ve bu kültürel varlıklar Ilısu Barajı ve HES Projesi’nin 7 yıllık inşaatı süresince kazılarla çıkarılıp korunacaktır.

  ETKB 05.08.2006


  </font>Edited by: hunca

  www.burelenerji.com
  Çözüm Ortağınız......

 2. #2
  Super Moderator umitsaman is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  May 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  285
  Konular
  25
  arkadaşlar bulunduğum ilçe yatağanda bir termiş santral var 3x210 MVA gücünde. Bir baraj duyunca hemen termik santralla kıyaslıyorum Yatağanın 2 misli gücünde olunca insan heyecan duyuyor. İnşallah planlandığı zamanda biter. İnşallah su gücümüzün büyük bir bölümünü kullanabilirizda dışa bağımlı doğal gaz ihtiyacı azalır
  umitsaman

 3. #3
  Super Moderator umitsaman is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  May 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  285
  Konular
  25
  arkadaşlar Volkan beyin Bandırma rüzgar santralı ile hürriyet gazetesinden alıntı yazısından santralın kurulu gücünün 1460/50 =29 MW olduğunu öğrendim büyük bir güç.Gücü termik santralla kıyaslama yaparak yanlışlık yaptığımı fark ettim. Yazı şöyle devam ediyor.
  Bakanımız Dr. M. Hilmi Güler törende yaptığı konuşmada; yenilenebilir enerji yasası ile enerji sektöründe devrim yaşandığını, yasanın enerji sektörüne önemli bir ivme sağladığını, girdileri neredeyse bedava sayılabilecek, rüzgar ve güneş gibi kaynakların elektriğe dönüştürülmesine hız kazandırdığını bildirdi. Bakan Güler, yenilenebilir enerjiye yatırım için çok sayıda müracaat olduğunu belirterek, BARES’in 50 katı (1460mw) kadarlık yatırım için lisans verildiğini, 90 katı (2750mw) kadar yatırımın da değerlendirme aşamasında olduğunu açıkladı. Bakan Güler, bu yatırımların devreye girmesiyle birkaç Ilısu Barajı’nın yapılmış olacağını kaydetti.
  umitsaman

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Elektrik Arıza