Diyarbakır'da elektrik kesintilerinden bunalan Muradiye Mahallesi Muhtarı Süleyman Karadaşlı, mahalledeki evleri tek tek dolarak vatandaşların ihtiyacı oldukları kadar enerji harcamalarını istedi

Bağlar ilçesi*Muradiye Mahallesi Muhtarı Süleyman Karadaşlı ve ihtiyar heyeti, kaçak elektrik yüzünden yaşanan elektrik kesintilerin sonra ermesi için mahalledeki evleri tek tek dolaşarak vatandaşları ihtiyacı oldukları kadar enerji harcamalarını istedi. Mahalle sakinlerin kapısını tek tek çalan Karadaşlı, Türkçe ve Kürtçe vatandaşlardan ihtiyaçları kadar enerji kullanmalarını talep etti. Elektrik kesintilerin bu şekilde önlenebileceğini anlatan Karadaşlı, elektrik kesintileri yüzünden herkesin mağdur olduğuna dikkat çekti. Karadaşlı, havaların soğumasıyla birlikte yaklaşık 10 günden bu yana Diyarbakır merkezde ciddi elektrik sıkıntıları görülmeye başlandığını, konulan ek trafoların da yetersiz kaldığını kaydetti. Gerek TEDAŞ, gerekse diğer mercilerle yaptıkları görüşme sonrasında şimdilik Muradiye mahallesinde genel bir sıkıntı olmadığını ifade eden Karadaşlı, şöyle dedi: ''Yalnız sıkıntının da aşırı yüklenmeden kaynaklandığının kanaatine vardık.

Trafoların normal maksimum güçleri 600-630 amper olması gerekirken bunun 800-860 ampere çıktığını gördük. Buna istinaden muhtarlık olarak heyetimle birlikte bir çalışma yaptık. İki gündür tek tek sokakları gezip, kapı kapı dolaşıp esnaflara ve vatandaşlara biraz daha sarfiyatla alakalı ellerini vicdanlarına koyup enerjiyi ona göre kullanmaları konusunda bilgilendirdik.*Neticesini de aldık. İki gündür elektrik genel anlamda gitmiyor. Gitmemesinin sebebi de çalışmalarımızın meyvesi olduğunu sanıyorum. Yalnız vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını istiyorum.

Yetkililerin de bu konuda çalışma yaparak vatandaşları bilgileri vermesini arz ediyorum. Bu insanlar bizim insanlarımız üzerimize düşen görevi hakkıyla yapmamız gerekiyor.*Suçu da bir noktada kenetlemeyelim. Ortada bir sorun varsa bunu oturarak çözelim. Bu çalışmalarımızın bir hafta daha sürmesini düşünüyoruz. Çünkü mahallede 2 bin 650 ev var. Yağmurda olsa, kar da olsa heyetimle tek tek sokakları ve evleri dolaşarak halkı bilinçlendireceğiz.'' Karadaşlı'nın bu girişimine destek veren mahalle sakinleri, bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını söylediler. *

Kaynak: Haber7