Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ), Kocaeli'nde bir apartmandaki 3 abonesine 104 bin, 34 bin ve 803 liralık faturalar çıkardı.

Faturalar karşısında şaşkına dönen ev sahiplerinin itirazı üzerine 'pardon' diyen elektrik dağıtım şirketi, 803 liralık faturayı tahsil ederken, 104 bin ve 34 bin liralık iki faturayı iptal etti. SEDAŞ, saatlerin arıza yapabildiğini ya da endeks hatası olabildiğini ifade ederek, kendisini savundu.

SEDAŞ, Başiskele ilçesindeki Yeniköy Mahallesi'nde yeni yapılan 4 dairenin bulunduğu bir apartmanda yaşayan Kudret Ş.'ye 104 bin lira, isminin açıklanmasını istemeyen daire sakinine 34 bin lira ve Cahit K.'nın yaşadığı daireye ise 803 liralık elektrik faturası çıkardı. Daire sahipleri, konutlarına çıkartılan yüksek fiyattaki faturalar karşısında şaşkına döndü. Abonelerin itirazı sonucu SEDAŞ, 104 bin ve 34 bin liralık faturaları iptal etti. Ancak 803 liralık faturayı abonesinden tahsil etti.

İtirazına rağmen faturayı ödemek zorunda kaldığını söyleyen Cahit K., şunları kaydetti: 803 liralık faturadan önce 114 liralık bir fatura ödedim. Bundan sonraki ay fatura gelmedi. SEDAŞ ödeme noktasına giderek, abone numarasıyla ödeme yapmak istedim. Numarayı verdikten sonra görevlinin ?803 lira borcunuz var' demesi üzerine, yanlış okuduğunu düşünerek tekrar sordum, aynı cevabı alınca şoke oldum. İtiraz üzerine SEDAŞ, bir ekip göndererek tekrar okuma yaptı, ancak bir endeks hatası bulamadıklarını söylediler. Ardından, yeniden itiraz ettim. Görevli, ?önce parayı öde, sonra itirazını yap' dedi. Mecburen biz de parayı ödedik. Sonra SEDAŞ'tan ekip geldi, incelemek üzere saati söktü, yerine işletme saati taktı. 2 ayı aşan süredir saati inceliyorlar, eğer saatte bir arıza çıkarsa paramızı geri ödeyeceklerini söylediler. Bir eve bu kadar fatura çıkması normal değil. Burası bir ev atölyesi ya da sanayi tesisi değil. SEDAŞ, böyle bir durumda önce neden parayı tahsil ediyor.

Aynı apartmanda ikamet eden ve 104 bin lira fatura çıkartılan Kudret Ş. de şaşkınlığını dile getirdi. Son ayda fatura kesilmemesi üzerine SEDAŞ'ı aradığını belirten Kudret Ş., yaşadıklarını şöyle anlattı: O gün faturayı okumaya gelen arkadaşlar, bizim faturayı çıkartmamış. Bunun üzerine SEDAŞ'ı aradım, ?Apartmandaki 2 daireye fatura gelmiş, bizimki yok' dedim. Oradaki görevli, ?104 bin lira fatura çıkmış' dedi. Şaşkınlık içerisinde, otomatik ödeme yaptığım için bilgisayardan hesabımı kontrol ettim. Oraya da baktığımda 104 bin liralık bedel gördüm. Bunun üzerine itiraz ettim, faturayı iptal ettiklerini söylediler. Bunun üzerine, otomatik ödemedeki miktar da kaldırıldı. Ancak yeni fatura gelmedi. Saati de söktüler yeni saat taktılar. Sökülen saati ise götürmediler. Eğer, bu faturayı ödeyeceksin' deselerdi, ben evi satsam faturayı ödeyemezdim. 34 bin lira fatura çıkartılan ve isminin yazılmasını istemeyen abone de itirazı sonucu bedelin iptal edildiğini, 80 liralık yeni faturanın kesildiğini kaydetti.

SEDAŞ yetkilileri ise sahada her gün binlerce abonenin endeksinin alındığını dile getirerek, şu açıklamayı yaptı: ?Çalıştığımız yüklenici firmalardaki görevliler, ellerindeki elektronik bilgisayarlara, saatlerdeki verileri kaydediyorlar. Ancak bazen saatler arıza yapabiliyor ya da endekslerde problem oluşabiliyor. Bilerek, isteyerek yapılacak bir şey değil. Görevliler, enerji tüketenlerini tanımıyor. Kasıtlı bir şekilde tutar çıkarmak istemez. ?104 bini ödeyin' desek çok saçma olur. Görevliler, yüksek miktar gördükleri faturayı aboneye vermiyor, yetkili arkadaşlara veriyor ve iptal ettiriliyor.?

Kaynak: Haber7