Fırat Üniversitesi'nce (FÜ), 30 dönümlük arazi üzerine kurulacak ''güneş tarlaları'' ile yılda yaklaşık 3 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi hedefleniyor.FÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hayrettin Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda yenilenebilir enerji sistemlerinin öneminin arttığını, özellikle güneşten elektrik elde edilmesini sağlayan Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemleri'nin rağbet gördüğünü söyledi.<br /><br />Kendilerinin de Fırat Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle hazırladıkları TÜBİTAK onaylı projeyle kentin güneş enerjisi potansiyelini belirlemeye yönelik çalışmalarda bulunduklarını aktaran Can, ''Yaklaşık bir yıl önce kurduğumuz sistemden veri toplamaktayız. Topladığımız veriler, Elazığ'ın Türkiye'deki diğer illere nazaran çok iyi bir güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu ortaya çıkardı'' dedi.<br /><br />Can, Elazığ'ın güneş enerjisi yönünden potansiyelinin yüksek olmasının belirlenmesinin ardından üniversitenin de kendi elektriğini üretmek için harekete geçtiğini ifade ederek, ''güneş tarlaları'' aracılığıyla elektrik üreteceklerini belirtti.<br /><br />Üniversite yerleşkesinde 30 dönüm arazi üzerine kuracakları sistemle elektrik üreteceklerini dile getiren Can, 2,5 milyon Avro'ya mal olacak sistem sayesinde yılda yaklaşık 3 milyon kilovatsaatlik üretim hedeflendiğini bildirdi.<br /><br />Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Can, sistemin kendisini 6 yılda amorti edeceğini vurgulayarak, sistem sayesinde yılda yaklaşık bir milyon liralık elektrik tasarrufu sağlayabileceklerini söyledi.<br /><br />-Rektör Prof. Dr. Demirdağ-<br /><br />FÜ Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise 30 binin üzerinde öğrenci nüfusuna sahip üniversitenin yıllık enerji tüketiminin 20 milyon kilovatsaatin üzerinde olduğunu belirtti.<br /><br />Üniversitenin yıllık elektrik tüketim bedelinin de yaklaşık 7 milyon civarında olduğunu açıklayan Demirdağ, ''Arkadaşlarımız, 'Yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanabilir miyiz?' diye çalışmalar yaptı. Fizibilite çalışmaları sonucunda üniversitemizin kampüs alanında ya da başka alanlarda güneş tarlaları kurarak enerji faturamızı düşürmeyi planlıyoruz'' diye konuştu.<br /><br />Demirdağ, enerjiden elde edilecek tasarruf girdilerini başka alanlara kaydırmayı düşündüklerini sözlerine ekledi. AAKaynak: Haber7