?'Elektriğim kesildi'' diye şikayet eden vatandaşın, kaçak elektrik kullandığı saptandı. Bakan Yıldız ?'Hem kaçak elektrik kullanıyor, hem arıza ekibi istiyor. Dondum kaldım'' dedi.

Kaçak elektrik*kullanan ve elektriklerinin kesilmesi üzerine arıza ekibi çağıran vatandaş, Enerji Bakanı*Taner Yıldız'ı da hayrete düşürdü. Bakan Yıldız*TBMM'de yaptığı açıklamada, ''Kış şartlarından kaynaklanan elektrik kesintileri olduğu gibi, kaçak kullanımdan dolayı kesilmeler de yaşanıyor'' dedi ve ilginç olayı şöyle anlattı: ''Bizi arıyorlar (Benim elektriğim kesildi) diye ekip istiyorlar.* Arıza ekiplerini gönderiyoruz. Bize oradan telefon geliyor, 'Efendim, siz bizi gönderdiniz ama, burası kaçak kullanıyor' diyor, Donup kalıyoruz. Pes artık, kaçak elektrik kullanan yere, bir de tamire gidiyoruz. Nasıl olur da bir adam kaçak elektrik kullandığı hâlde, arıza ekiplerini de oraya ister? Bu konuda tahammülümüz yok.* Kaçak elektrik kullananın elektriğini vermeyeceğiz''

TÜKETİM*YÜZDE 54 ARTAR MI ?

Bakan Yıldız, özellikle 6 ili kapsayan Dicle bölgesinde, kayıp kaçak elektrik oranının yüksek olduğuna dikkat çekti ve ''Dicle ve*Van*bölgesini çıkardığınızda,*Türkiye'nin*kayıp kaçak oranı yüzde 9.4'tür'' dedi ve şunları söyledi:

"Dicle ve Van bölgesinde ise ne yazık ki bunu mahcup olarak söylüyorum; jandarmanın kafasının, gözünün kırıldığı, askerimizin canının yandığı yerler olmuştur. Dicle bölgesinde tüketimde yüzde 54'lük büyüme oldu. Bir bölgede, bir yılda yüzde 54 tüketim artar mı ? Kaçak ile oldu bu. Kavga dövüş söktük. Mücadelemiz devam edecek.*Hakkari'deki vatandaşım, 100 liralık elektriğin 28 lirasını ödüyor, 72 liralık kısmını da ödemiyor. Orada kaçak varsa, ne trafo dayanır ne başka bir şey dayanır.'' *

Kaynak: Haber7