Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik dağıtım şirketlerinin, yüzde 9,4 kayıp kaçak oranıyla Avrupa Birliği ortalamasının daha altında bir başarıyla çalıştıklarını söyledi.

Bakan Yıldız, ''Özel sektör bu çalışmalarda, genel manada başarılı olmuştur, bu başarılarını 3-4 ildeki sıkıntılar gölgelememelidir'' dedi. Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) işbirliği ile düzenlenen ''6. Sektör Toplantısı'' açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğe Türkiye'nin kamu ve özel sektör olmak üzere bütün elektrik dağıtım şirketlerinin katıldığını, bunun da Türkiye'nin siyasi istikrarına ve enerji sektörüne duyulan güvenden kaynaklandığını vurguladı. Enerji sektörünün, Türkiye'de artık kamunun üzerinde yük olmaktan çıktığını, adalet, sağlık, emniyet gibi farklı sektörlerin bir nevi finansmanında çok ciddi bir noktaya geldiğine işaret eden Yıldız, enerji sektörünün adeta bir prestij sektör haline geldiğini söyledi. Yıldız, enerji sektöründeki değişimin, büyümenin iyi yönetilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: ''Kamunun özel sektörle paylaştığı her imtiyazı, ister varlık satışıyla olsun, ister kiralama modeliyle olsun, ama her yapının, mutlaka dikkatli şekilde irdelenmesi lazım. Bir yandan iş politikasını yönettiğimiz, 'bu varlıklar acaba makul oranda mı paylaşılıyor' denilen bir yapı var, bir yandan da 'özel sektör makul karlarıyla beraber bu sektörü oluşturuyor' denilen bir ortam var. Bu iki yapının da bir birini destekliyor olması lazım. Çünkü bizler bir nevi sınav sorularını kendimizin koyduğu, ama sınava yine beraber gidiğimiz bir ortamdayız.

Özel sektör, şu ve ya bu gerekçeyle bu konuda başarısız olursa bunun tek müsebbibi değildir. O yüzden sağlığından mesulüz dediğimiz konu bu.'' ''Kayıp kaçakta AB ortalamasının altındayız'' Taner Yıldız, elektrik kesintileri konusundaki şikayetleri il il takip ettiklerini, şikayetlerde yüzde 20'ler civarında azalma olduğunu, şikayet aldıkları illere yoğunlaşacaklarını dile getirdi. Kesinti şikayetlerinin azaltılması için kamu ve özel sektörün büyük bir çaba gösterdiğini ifade eden Yıldız, kayıp ve kaçak oranında ise Dicle ve Van Bölgelerinin çıkarılması halinde başarılı bir durumun söz konusu olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: ''Dağıtım şirketlerimiz Avrupa Birliği ortalamasının daha altında, yüzde 9,4'lük bir kayıp kaçak oranı ile çalışmaktadır. Dolayısıyla genel resim bize şunu gösteriyor. Özel sektör bu çalışmalarda genel manada başarılı olmuştur, bu başarılarını 3-4 ildeki sıkıntılar gölgelememelidir. 2013 yılı, bu sıkıntıların telafi edilmesinde iyi bir fırsat yılı olarak da kullanılmalıdır. O iki bölgeyi de mutlaka, ama mutlaka Türkiye'nin çıtasına yükseltmemiz gerekiyor.'' ''10 yıllık sayaçlar ücretsiz değiştirilecek'' Bakan Yıldız, toplantı sonunda gazetecilerin, elektrik sayaçlarının değiştirilmesi uygulamasına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Eskiyen, 10 yılını doldurmuş elektrik sayaçların yüzde 1,5 civarında daha az kayıt yaptığının bilindiğini, dolayısıyla kullanım ömrünü tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini belirten Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) bu konuda hazırlamış yönetmeliğinin bulunduğunu hatırlattı. Yıldız, bu yönetmelik çerçevesinde 2014 yılından itibaren, 10 yılını tamamlamış bütün sayaçların değiştirileceğini kaydederek, şunları söyledi: ''Sayaç bedeli, zaman zaman kamuoyunda tartışmalara yol açıyor. Biz sayacı değiştirmenin bizlere getirisinin daha fazla olduğuna inanıyoruz. Niçin sayacın tamiri tadilatı tekrar sökülüp takma paralarıyla vatandaşımıza 40-50 lira olarak yansıtalım. Bu doğru değil, o yüzden bu sayaçların tarafımızdan yenileneceğini söylemek isterim. Bunun mekanizması kuruluyor. Özel dağıtım şirketleri bunu nasıl yapacaklar, finansmanını nereden sağlayacaklar, bunlar teknik konular, ama 10 yılını tamamlamış sayaçları değiştireceğiz, vatandaşlarımız bunun için bir bedel ödemeyecekler.''

Kaynak: Haber7