Doğalgazla çalışan elektrik santrallerinde ikincil yakıt alımlarındaki ÖTV muafiyetinin süresi 7 yıl daha uzatılmasını öngören teklif, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.Elektrik Piyasası Kanunu ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre, 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla satış faaliyetlerini ayrı tüzel kişilikler altında yürütecek olan elektrik dağıtım şirketleri, ayrıştırma işlemleri sırasında ortaya çıkacak vergiden istisna olacak. Fiyat eşitleme mekanizması ve ulusal tarife uygulamasının süresi 31 Aralık 2015'e kadar uzatılacak. Yeni devreye girecek olan üretim tesislerine sağlanan teşvik süresi de aynı tarihe kadar devam edecek. Bakan Kurulu, her iki sürenin 5 yıla kadar daha uzatılmasında yetkili olacak. Doğalgazla çalışan elektrik santrallerinde ikincil yakıt alımlarında, süresi 31 Aralık 2012 tarihinde dolan ÖTV muafiyeti, 7 yıl daha uzatılarak 31 Aralık 2019 tarihine kadar sürdürülecek. -''özel sektörden uçak kiralıyoruz''- Tasarının maddeleri üzerinde soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner*Yıldız, kaçak kullanımdan kaynaklanan elektrik kesintilerini önlemelerinin mümkün olmadığını söyledi. Yıldız, üç günde üç ülkeye gidip gelmek zorunda kaldığını, bu seyahatlerle ilgili zaman zaman özel sektörden uçak kiralandığını belirtti. Elektrik tüketim miktarının tahmini olarak 2011-2015 yıllarında ortalama yüzde 8 büyüyeceğine değinen Yıldız, ''2023 yılında, elektrik tüketimimizin 240 milyar kilovatsaatten 500 milyar kilovatsaate çıkmasını bekliyoruz. Biz, AB üyesi ülkelerde kişi başına kullanılan elektrik miktarına henüz ulaşmış değiliz. Vatandaşlarımızın refah seviyesi arttıkça elektrik kullanımı da artıyor. Enerji tasarrufuna ve verimliğine dikkat ederek bunları artırmamız lazım'' diye konuştu. Yıldız, CHP*Tunceli*Milletvekili Kamer Genç'in, geçmişte görev yaptığı dönemlere ilişkin bazı iddiaları gündeme getirmesi üzerine, ''Allah bizlere, bilerek zaten olmaz, bilmeyerek de olsa haram ve kanuni olmayan bir şeyi nasip etmesin. Ben Meclis'in seviyesini düşürmeye çalışanların veballeri ile başbaşa kalmasını söylüyorum'' dedi. Bazı milletvekillerinin enerji kaynaklarına olan itirazlarının aslında kalkınmaya yapılan itiraz olduğunu ifade eden*Yıldız, ''Biz, sadece nükleer değil her bir enerji kaynağıyla alakalı itiraz görebiliyoruz'' ifadesini kullandı. Yıldız, enerji sektörüyle ilgili bütün yapılanmaların, Türkiye'nin büyümesiyle paralel gideceğini kaydetti. CHP*İzmir Milletvekili Musa Çam, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun ''maden işçilerinin maaşlarına haciz konulması halinde işlerine son verilmesini içeren genelgeye'' ilişkin eleştirilerde bulunarak, konuşmasının sonunda bu genelgeyi yırttı. * Kaynak: Haber7