Arkadaşlar iyi günler. 2 gün önce oturduğum bina içindeki tüm sayaçlar analogdan dijitale çevrildi. Haliyle benim sayaçta dijitale çevrildiği için aklıma bir düşünce takıldı;

Ben bu sayaçtaki bilgileri takip ederek, elektrik faturası, ay sonu gelmeden önce ne kadar elektrik kullandığımı hesaplayabilir miyim? Neden ay sonunu bekleyeyim.

Misal canım sıkıldı; Evdeki tüm elektrikli eşyaları ve ışıkları kapatıp; fırını, fön makinasını ve ütüyü aynı anda 1 saat açık tutup gidip sayaca bakayım ve tükettiğim elektriği birim fiyatına bölüp kaç TL'lik kullandığımı bileyim. Yada ne bileyim ayın ortalarında, daha elektrik faturasının gelmesine 10,15 gün kala sayacı kontrol edip o ay içinde o güne kadar kaç TL'lik elektrik tüketmişim ve eğer fazla çıkarsa o ay sonuna kadar elektrik tüketimini azaltayım ki fatura daha da kabarmasın. Ve buna benzer şeyler işte. Kişinin merakına kalmış. Bunları yapmam mümkün mü?

İstanbul için BEDAŞ'ın elektrik tarifelerini araştırdım;

Şu anda kullandığım tek zamanlı tarife: 20.463 kuruş (1kw/s)

Gündüz Tarifesi T1 (06.00-17.00): 18.806 kuruş (1kw/s)

Akşam Tarifesi T2 (17.00-22.00): 34.144 kuruş (1kw/s)

Gece Tarifesi T3 (22.00-06.00): 7.746 kuruş (1kw/s)

Yeni takılan dijital sayacımda 4 bölüm var. Bunlar T1-T2-T3-T4. Ve ben şu anda hiç bir tarifede olmadığım için benim sayacımın sadece T yada T1 kısmında elektrik tüketiminin gözükmesi lazım çünki tek zamanlı tarifedeyim. Ve benim bu kısımdaki kw cinsinden gördüğüm elektrik tüketim oranını, 20.463 kuruşa bölüp TL'ye oranlayarak tükettiğim elektriğin net fiyatını bulabilirim. Doğru mu? Buraya kadar düşündüklerim doğruysa devam ediyorum, yanlışsa da belirtirsiniz zaten.

Ve djital sayacı kontrol ettim. Mavi tuşa tek tek basıp tüm kısımları fotoğrafladım ve şunu fark ettim: Şu anda tek zamanlı tarife kullandığım için sayacımın bir tek T yada T1 bölümünde elektrik tüketimi olması gerekiyor ama T2 ve T3 kısımlarında da tüketim olduğunu fark ettim. Ne yani BEDAŞ bize sormadan hattımızı bu 3'lü pakete mi taşıdı? Bu arada tek tarifede olduğum için ya T'de yada T1 de elektrik tüketiminin olması gerekmiyor mu? T4 kısmı ne için onu bilmiyorum ama zaten bu 3'lü tarifedeysem bile gene T4 mantıken boş kalacak.

Yani özetlersek ve anlattıklarımı soru kalıbına çevirmem gerekirse;
1-) Tek zamanlı tarifede olmama rağmen;

T-T1-T2-T3

Bu 4 tarifede de elektrik tüketimi olduğunu farkettim. Sadece sondaki T4 boş. Halbuki birtek ya T de yada T1'de tüketimin olması gerekmiyor mu? Diğerleri ne ifade ediyor? Birde 6. fotoğraftaki "P" bölümü ve son fotoğraftaki "03894056" sayısı neyi ifade ediyor?

2-) Hangi bölüme bakarak, ne şekilde kullandığım elektriğin TL karşılığını hesaplayabilirim?

Daha iyi anlamanız açısından sayacın, çektiğim tarih ve saat ayarı hariç diğer tüm ayarlarının fotoğraflarını ekliyorum;

Sorularımı elimden geldiği kadar net anlatmaya çalıştım umarım bilen arkadaşlar yardımcı olur.