Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ), Toroslar, Vangölü ve Dicle elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirme ihalelerinde en yüksek tekliflerin toplamı 3 milyar 457 milyon doları buldu.

İhalelerin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından onaylanması halinde, ülke genelinde elektrik dağıtım hizmeti tamamen özel sektör eliyle yapılır hale gelecek. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığında yapılan ve toplamda yaklaşık 3 saat süren ihale süreci, 10.30'da Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'nin ihalesiyle başladı. Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerine hizmet sunun bu dağıtım şirketine en yüksek teklifi 387 milyon dolarla İşkaya Doğu Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi. Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerine hizmet veren Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ ihalesiyle başlayan öğleden sonraki bölüm ise yoğun katılımla gerçekleşti. Bu bölümde Türkerler İnşaat AŞ 118 milyon dolarla en yüksek teklifi veren katılımcı oldu. Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesi de diğer katılımcıların elenmesi ve çekilmesinin ardından Fina Enerji-Fina Limancılık OGG ile Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ arasındaki karşılıklı fiyat artırımına sahne oldu. Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerine hizmet sunan bu dağıtım şirketinin ihalesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 725 milyon dolarla Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ verdi. İstanbul'un Anadolu yakasına elektrik dağıtım hizmeti veren AYEDAŞ'ın ihalesine Eksim OGG, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ, Aksa Elektrik AŞ, Fina Enerji-Fina Limancılık OGG, Alsim Alarko AŞ ve Park Holding AŞ katıldı. Elemeli yazılı turların birincisinde Park Holding AŞ, ikincisinde ise Eksim OGG en düşük teklifi vererek elenen katılımcı olurken, açık artırmalı turda sırasıyla Fina Enerji-Fina Limancılık OGG, Alsim Alarko AŞ çekildi. Aksa Elektrik AŞ ile Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ arasındaki rekabetin ardından, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ ihalede en yüksek teklifi 1 milyar 227 milyon dolarla veren katılımcı oldu. Toplamda yaklaşık 3 saat süren ihale sürecinin ardından, 4 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirme ihalesinde en yüksek tekliflerin toplamı 3 milyar 457 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhalelerin ÖYK tarafından onaylanması halinde, ülke genelinde elektrik dağıtım hizmeti tamamen özel sektör eliyle yapılır hale gelecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından daha önce ihaleleri yapılan elektrik dağıtım şirketleri, hizmet sundukları iller ve ihaleyi kazanan firmalar şöyle: 1) Başkent Elektrik Dağıtım AŞ ..................................... Enerjisa (Ankara, Zonguldak, Karabük, Bartın, Kırıkkale, Çankırı, Kastamonu) 2) Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ ..................................... Ak Enerji AŞ (Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu) 3) Meram Elektrik Dağıtım AŞ ....................................... Alarko Holding-Cengiz İnşaat (Konya, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Karaman) 4) Aras Elektrik Dağıtım AŞ ........................................ Kiler Holding (Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Erzurum, Bayburt, Erzincan) 5) Çoruh Elektrik Dağıtım AŞ ....................................... Aksa Elektrik AŞ (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon) 6) Fırat Elektrik Dağıtım AŞ ....................................... Aksa Elektrik AŞ (Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl) 7) Trakya Elektrik Dağıtım AŞ ...................................... İC Holding (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) 8) Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ ................................... Yıldızlar SSS Holding (Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak) 9) Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ .................................. Çalık Holding AŞ (Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop) 10)Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ .................................... Limak-Kolin-Cengiz (Sivas, Tokat, Yozgat) 11)Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ ...................................... Limak-Kolin-Cengiz (Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Yalova) 12)Gediz Elektrik Dağıtım AŞ ....................................... Elsan-Tümaş-Karaçay OGG (İzmir, Manisa) 13)Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ .................................... Limak-Kolin-Cengiz (İstanbul Avrupa Yakası) 14)Göksu Elektrik Dağıtım AŞ ....................................... AKEDAŞ (Adıyaman, Kahramanmaraş) 15)Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ ..................................... Limak-Kolin-Cengiz (Antalya, Burdur, Isparta) 16)AYDEM Elektrik Dağıtım AŞ ....................................... Ceyhan Saldanlı ve ortakları (Aydın, Denizli, Muğla) 17)Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ .................................. Kayseri Elektrik AŞ
Kaynak: Haber7