Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'nin TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 725 milyon dolarla Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığında yapıltığı ihaleye*Aksa Elektrik AŞ, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ, Doğu Akdeniz*Ortak Girişim Grubu (OGG), Çalık Enerji AŞ, Eksim OGG, Park Holding AŞ, Alsim Alarko AŞ, Elsan Elektrik Gereçleri AŞ ve Fina Enerji-Fina Limancılık OGG katıldı. Nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Bu turda en yüksek tutar 1 milyar 10 milyon dolar olarak verildi. Daha sonra 3 elemeli tura geçildi. 1. elemeli yazılı turda Elsan Elektrik Gereçleri AŞ, 2. elemeli yazılı turda Eksim OGG,*3. elemeli yazılı turda ise Alsim Alarko AŞ en düşük teklifi vererek*elenen katılımcılar oldu. Kalan 6 firmayla açık artırma süreci başladı. Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 635 milyon dolar, artırım aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmalı turda sırasıyla*Park Holding AŞ, Aksa Elektrik AŞ, Doğu Akdeniz*OGG, Çalık Enerji AŞ çekildi. Fina Enerji-Fina Limancılık OGG*ile Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ arasındaki karşılıklı fiyat artırımının ardından Fina Enerji-Fina Limancılık OGG yetkilileri ihaleden çekildiklerini açıkladı. İhalede*en yüksek teklifi 1 milyar 725 milyon*dolarla*Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ verdi. Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerine hizmet sunan Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'nin abone sayısı 2 milyon 882 bin 865 iken, kayıp-kaçak oranı yüzde 11 civarında bulunuyor. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, açık artırım aralığıyla sürecek. İhaleye, Aksa Elektrik AŞ, Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ, Doğu Akdeniz*Ortak Girişim Grubu (OGG), Çalık Enerji AŞ, Eksim OGG, Park Holding AŞ, Alsim Alarko AŞ, Elsan Elektrik Gereçleri AŞ ve Fina Enerji-Fina Limancılık OGG katılıyor. Adana, Gaziantep, Hatay Mersin, Osmaniye ve Kilis illerine hizmet sunan Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ'nin abone sayısı 2 milyon 882 bin 865 iken, kayıp-kaçak oranı yüzde 11 civarında bulunuyor.

Kaynak: Haber7