Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'nin TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmesi başladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığını yaptığı ihaleye 6 firma katılıyor. İhalenin başlangıcında ihale usul ve yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kırşan'ın verdiği bilgiye göre, ihalede tüm teklifler ABD Doları cinsinden alınacak. İlk tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 2 elemeli tur yapılacak, ardından açık artırmaya geçilecek. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, açık artırım aralığıyla sürecek. İhaleye, Limak İnşaat AŞ, Çalık Enerji AŞ, Mes AŞ-İskur AŞ OGG, Fina Enerji-Fina Limancılık OGG, Fernas İnşaat AŞ, İşkaya Doğu OGG katılıyor. Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'nin TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, açık artırmada başlangıç tutarı 226 milyon dolar, artırım aralığı ise 1 milyon dolar olarak belirlendi. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Limak İnşaat AŞ elendi. 2. elemeli yazılı turda Fine Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu (OGG) en düşük teklifi vererek elenen katılımcı oldu. Kalan 4 firmayla açık artırmaya geçildi. Açık artırmada başlangıç tutarı 226 milyon dolar, artırım aralığı ise 1 milyon dolar olarak belirlendi. Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'nin TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 387 milyon dolarla İşkaya Doğu OGG*verdi. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Bir elemesiz, 2 elemeli*yazılı tur şeklindeki ihalenin 1. elemeli yazılı turunda en düşük teklifi veren Limak İnşaat AŞ elendi. 2. elemeli yazılı turda Fine Enerji-Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu (OGG) en düşük teklifi vererek elenen diğer katılımcı oldu. Kalan 4 firmayla açık artırmaya geçildi. Açık artırmada başlangıç tutarı 225 milyon dolar, artırım aralığı ise 1 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmalı turda ilk çekilen Fernas İnşaat AŞ olurken,*ihale Çalık Enerji AŞ, Mes AŞ-İskur AŞ OGG ve İşkaya Doğu OGG arasındaki karşılıklı fiyat artırımlarıyla devam etti. 37. tura gelindiğinde Mes AŞ-İskur AŞ OGG, ihaleden çekildi. Çalık Enerji AŞ ile İşkaya Doğu OGG arasında devam eden ihalede, Çalık Enerji AŞ yetkilileri 44. turda çekilirken,*İşkaya Doğu OGG*386 milyon dolarla en yüksek teklifi veren firma oldu. Komisyon Başkanı Kırşan'ın jest talebi üzerine İşkaya Doğu OGG yetkilileri 1 milyon dolar daha artırım yaparak tekliflerini 387 milyon dolara yükseltti. İhale bu fiyatla tamamlandı. Dicle Elektrik Dağıtım AŞ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerine hizmet sunuyor. (Sürecek)

Kaynak: Haber7