CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Şubat ayında elektrik tüketiminin 3 milyar kilovatsaat düştüğünü ileri sürerek, ''Bu sanayinin çarkları durdu demektir'' değerlendirmesinde bulundu.

Toprak, yazılı açıklamasında, TEİAŞ'ın verilerine göre, Türkiye'de elektrik tüketiminin geçen yılın Ekim ayından bu yana beş aydır kesintisiz düştüğünü, ''Şubat ayında ise yüzde 6 ile en keskin düşüşün yaşandığını'' öne sürdü. Elektrik tüketimindeki düşüşün, sanayicinin, imalatçının, ihracatçının üretimi azalttığının kanıtı olduğunu savunan Toprak, şunları kaydetti: ''Son 5 aydan bu yana, Türkiye elektrik tüketim artışı ekside. Oysa elektrik tüketimi, 2012 Şubat'ında aylık yüzde 12,4 ve Haziran'ında yüzde 11,4 artış oranlarıyla rekor düzeyde gerçekleşmişti. Yani elektrik tüketim artış hızındaki bu düşüşü, eksilere inişi, havaların iyi gitmesine, kışın yumuşak geçmesine bağlayamazsınız. Geçen yılın Şubat ve Haziran'ında yani kış ortası ve yaz ortasındaki rekor tüketim artışları bu gerekçeyi yalanlıyor. Hükümet elektriğe, doğalgaza yüklü zamlar yaptı. Bu zamları yaparken sırf bütçe açıklarını yamamak için KDV ve ÖTV gelirine yüklendi. Sanayiciyi, KOBİ'yi, imalatçıyı, üretenleri düşünmedi. Yurttaşı zaten düşündüğü yok. Elektrik zamları sanayicinin belini büktü. Elektrik tüketiminde ve buna bağlı olarak üretimde düşüş demek, kapasite kullanımın inişe geçmesi, dolayısıyla da istihdamın azalması, işçi çıkartmaların başlaması, işsizliğin artması demek.* Hükümet onun için sürekli büyüme hızı hedefini revize ediyor, aşağı çekiyor. Onlar da bu gidişi görüyorlar. Önlem ne? Önlem yok. Sanayici, esnaf, KOBİ'ler, imalatçı, üretici, çiftçi, yurttaşlar kaderleriyle baş başa. Ekonomide kötü gidiş elektrikte kısa devre yapmış durumda.''

Kaynak: Haber7