Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), sayaç değişim işlemlerinde faturalara sayaç bedeli ve sökme-takma bedeli olarak herhangi bir ücretin yansıtılmayacağını bildirdi.SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, Elektrik Piyasası Kanunu'nda yapılan değişikliğin 30 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade etti. Bundan sonra yapılacak sayaç değişim işlemlerinde abonelerin faturalarına sayaç bedeli ve sökme-takma bedeli olarak herhangi bir ücretin yansıtılmayacağını kaydeden Güven, "3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'nun emrettiği 10 yıllık damga ve muayene süresi dolan elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarının periyodik muayene (kalibrasyon) yapılmasına ait yasal zorunluluk kapsamında sürdürdüğümüz çalışmada bedel karşılığı sayaç değişim uygulamasını 30 Mart itibariyle durdurduk. Müşteriden sayaç bedeli ve sökme-takma bedeli olarak herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Sayaç mülkiyeti dağıtım şirketinde olacak." dedi. Kanun değişimiyle birlikte sayaçlarla ilgili uygulamakta oldukları çalışmalarını durdurduklarını belirten Güven, şunları kaydetti: "SEDAŞ, Enerji Piyasası Kanunu ve yasada EPDK Kurul Kararı ile belirlenecek alt mevzuatın oluşturulması sürecinde, sayaçları artık bedeli mukabili değiştirmeyecektir. Yeni kanunla birlikte EPDK tarafından sayaç değişimine ilişkin usul ve esasların belirlendiği bir yönetmelik en kısa sürede yayımlanacak ve sayaç değişimlerinin bedeli yatırım programı kapsamında dağıtım şirketlerince karşılanacak. SEDAŞ, yasa yayımlanmadan değişimini yaptığı sayaçların bedeli hariç olmak üzere, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonraki değişimlerde, bundan sonra herhangi bir bedel almayacak. Bu nedenle EPDK'nın yayınlayacağı yönetmelik tarihine kadar, 10 yıllık damga ve muayene süresini dolduran sayaçlar nedeniyle yapılan kalibrasyon işlemi sırasında bedel alınmasına 30 Mart 2013 tarihi itibariyle son verilmiştir." * Kaynak: Haber7