User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Yüksek Gerilim ve Trafolar kategorisindeki trafo yardım isimli konuyu okuyorsunuz.
    silvereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

trafo yardım

arkadaslar size biraz basit gelecek ama ben bişey öğrenmek istiyorum. trafolarda güç ne anlama geliyor yanı mesela 50 kva trafo ne anlama geliyor ?

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KVA birimi bir elektrik güç birimidir. Normalde elektrik gücünü ifade etmek için Watt kullanılır. Ama Watt skaler bir birimdir, yani yön bilgisi içermez. Sadece gücün şiddetini belirtir. Doğru akım için Watt birimi yeterlidir. Ama alternatif akımla iletilen güç sadece büyüklüklerle ifade edilmez. Örneğin devrede bir kapasitör ve bir direnç varsa devreye güç kaynağından verdiğimiz enerjinin bir kısmı bir zaman farkıyla geri gelir. Yani devreye başta verdiğimiz enerjinin hepsini kullanmış olmayız.
    Bu yüzden alternatif akım için üç çeşit güç tanımlanır: Gerçek güç (Birimi: W Watt), Reaktif Güç (Birimi: VAR Volt-Amper-Reaktif) ve Kompleks Güç (Birimi: VA Volt-Amper). Kompleks güç, Gerçek güç ve Reaktif gücün vektörel toplamıdır. Gerçek güç devrede asıl iş yapan gücü ifade eder. Reaktif güç ise devreye verilip geri alınan, yani kullanılmayan güçtür. Devrede böyle bir gücün dolaşması istenen bir şey değildir. Kompanzasyon denilen bir yöntemle engellenir.
    Basitçe söylersek, Kompleks gücü biriminden (VA) de anlaşılacağı gibi voltaj ve akımın çarpımından elde ederiz. Ama aslında devrelerde bu güçleri hesaplamak biraz daha karmaşık işlemler gerektirir.
    KVA ise 1000 VA'ya eşittir. Birimlerin başındaki k harfi "kilo"yu ifade eder. Kilogram'ın gram'ın 1000 katı olduğu gibi...

S=p+Q
    S= görünür güç
    P =aktif güç
    Q=reaktif güç seklindedir
    S burada ikisinin vektörel toplamıdır.
    kva birimi trafoların güçlerine kw motor güçlerinde kvar kondansatör güçlerin kullanılır

efe09800 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    açıklamanız gayet aydınlatıcı olmuş..bunun üzerine katkı yapacağımız bişey yok sanırım..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler