Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, haziran ayının sonunda elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirmesini bitirmiş olacakları söyledi.

Bakan Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın*evsahipliğinde düzenlenen, Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi'nin (ICSG Istanbul 2013) açılışında, Türkiye dünyanın ortalama büyüme hızından daha fazla büyüdüğünü belirtti. Türkiye'de doğalgaz ve elektrik iletim ve dağıtım hatlarının ciddi bir büyüklüğe ulaştığına işaret eden Yıldız, vatandaşa bu hizmetlerin iyi bir şekilde verilebilmesi için tüm yapının doğru yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'deki elektrik abonesi sayısının 35 milyon civarında bulunduğunun bilgisini veren Yıldız, "Türkiye'de 64 milyon civarındaki cep telefonu iletişimi ile beraber bunun finansman yapısı açısından düşündüğümüzde daha dikkatli olmamız gerekiyor. Adapazarı'nda bu işin kalbi olan interconnection sistem son 3 yıllık çalışmalarla Avrupa ile entegrasyonu şu anda test aşamalarını bitirmiş durumda. Yani enerjinin kalitesi olarak İngiltere'de Fransa'da veya İspanya'da üretilen elektrik Türkiye'ye gelebiliyor. Tam tersi Atatürk Barajı'nda üretilen elektrik de Macaristan'a gidebiliyor. Bu teknik açıdan önemli bir aşamadır" ifadelerini kullandı.

Haftalık ve günlük meteorolojik verilerin bir sonraki hafta ne kadar enerji üreteceğinin bir simülasyonunu gösteren bir proje yaptıklarını anlatan Yıldız, akıllı şebekeler vasıtası ile bu çalışmada yanılma paylarının yaklaşık yüzde 3'ler civarında olduğunu söyledi. Elektrik dağıtım hizmetleri özelleştikçe hizmet kalitesinin artacağına inandığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti: "Biz şu taahhüdü verdik; eğer herhangi bir yerde buzdolabı, çamaşır makinesi veya televizyon o dağıtım hizmetlerinin aksamasından dolayı yanmışsa onu özel şirketlerimiz ve kamu tazmin edecektir. Eğer elektrik arızasından dolayı herhangi bir vatandaşımız sıkıntıya uğramışsa bunu temin edecektir. En son yaptığımız kanuni düzenlemelerle beraber vatandaşımızın sayaçlarının parasını o yılki yatırımlarımızdan ödeyeceğiz. 19* lira da olsa vatandaşımızın harcayacağı para bizim için önemli. O yüzden 1 Ocak 2014'ten itibaren bunları ilgili elektrik dağıtım hizmetlerinden ödemiş olacağız'' Avrupa'da herhangi bir mesken sahibinin 120 tedarikçi arasından elektrik tedarikçisini seçebildiğini, Türkiye'nin gideceği noktanın da burası olduğunu ile getiren Yıldız, "Piyasa serbestleştikçe özelleştirmeler arttıkça, bu hizmetler daha da kaliteli bir şekilde ilerlemiş olacak. İnşallah haziran ayının sonunda elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirmesini bitirmiş olacağız, devirlerini yapmış olacağız" diye konuştu. Yıldız, şu anda 30-35 yaşlarında tesisler bulunduğunu, bunların akıllı şebekelerle yenilenmesinin, Türkiye'nin dünyanın en modern dağıtım hizmetlerinden birine ulaşmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber7