BURSA (İHA) - Bursa'nın Keles İlçesi'ne bağlı 6 köyde arazilerin etkilenmesine sebeb olacak termik santralin inşası için yöre halkının olumsuz görüş bildirmesi, tartışmalara sebeb oluyor. Santrali yapacak olan Çalık Enerji, köylülerin referandumda yüzde 99.8 oranında hayır oyu kullanması sebebiyle kilitlendi.


AK Parti Bursa Milletvekili ve Grupbaşkanvekili Faruk Çelik, Keles'in Davutlar Köyü'nde vatandaşlarla biraraya geldi. Termik santralin yapımı için Harmanalan Köyü sakinlerinin talipli olduğunu belirten Çelik, "Bölgede 50 milyon ton kömür rezervi var. Bu rezervin tamamı kullanılırsa 50 milyar kilowatsaat enerji üretilebilir. Sizin köylerinizin bulunduğu yerde 36-37 milyon ton rezerv var. Bunun tamamının alınması halinde köylerin kalkması gerekiyor. Eğer 14 milyon tonluk rezerv kullanılırsa arazilere dokunulmuyor, ancak o zamanda santral ekonomik olmuyor. Harmanalan Köyü'ne santral kaydırılırsa, 28 milyon ton rezervi kullanabiliyoruz. Sizdeki rezervi o tarafa taşımak zor oluyor. Ortak bir yol bulmak için çalışıyoruz. 3 Eylül günü Enerji Bakanlığı, firma yetkilileri ve köylüler biraraya gelip, konuşarak ortak bir akıl üreteceğiz. Harmanalan Köyü'ne kaydırılması halinde burada kamulaştırmaya da gerek yok. Harmanalan'dan 28 milyon, bu taraftan da sizi rahatsız etmeden 14 milyon ton kömür alırsak 43 milyon ton kömür ediyor. Bu miktarın santralin kurulması için ekonomik olup olmadığını değerlendirip neticeye gideceğiz" diye konuştu.


Keles'te yaşayanların başına gelen sıkıntıların yüzde 1'ini yaşayanların vatana ve askerlerimize kurşun sıktıklarını ifade eden Faruk Çelik, "Biz sizin gösterdiğiniz sebatın bilinçi içerisindeyiz. Sizleri üzecek bir şey yapmak istemeyiz" dedi. 3 Eylül'de Çelik, bakanlık ve firma yetkilileri yeniden Davutlar Köyü'nde toplantı yapacak.


Termik santral ihalesini alan Çalık Enerji, bölgedeki referandumdan hayır oyu çıktığı için projeyi askıya almıştı. Yeni düzenleme ve ikna görüşmeleri netice verir ise, önemli bir elektrik enerjisi üretecek Keles Termik Santrali'nin inşasına başlanacak.


Keles Kaymakamı Oktay Kaya'dan bilgiler alan Faruk Çelik'e, ilçeye gençlerin ve yatılı okulun öğrencilerinin kışın da spor faliyetlerine devam etmesi için kapalı spor salonu talebi geldi. Çelik, 2007 programına salonu aldıracağını bildirdi.
</font>