Mardin'in Kızıltepe ilçesinde köylüler, elektrik kesintilerini protesto etmek için yaklaşık 100 traktörle tarihi İpekyolu'nu yaklaşık 1 saat süreyle kapatarak eylem yaptı.

Kızıltepe-Viranşehir arasında yol kesen köylüler elektrik kesintilerinden dolayı mahsulleri sulayamadıklarını ve ürünlerinin kurumaya başladığını söyledi. Uzun araç kuyruklarının oluştuğu tarihi İpekyolu'nda yapılan eylem kazasız sona erdi. Olay yerine giden Mardin İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Mardin Valisi Ahmet Cengiz'in başka bir programdan dolayı gelemediğini ve vali adına çiftçilerle görüşmeye geldiğini belirtti. Çiftçilerle bir süre konuşan Albay Vural Erol, "Burada çektiğiniz sıkıntıların hepsini vali bey biliyor. Vali beyin adına sizlerle görüşüyorum. Mardin'de yeni görevine başlayan il valimiz zaten elektrik sorunu ile ilgileniyor. Buradaki arkadaşlardan 4 temsilciyi makamıma bekliyorum. Bu sorunu konuşup ilgili yerlere aktaracağız. Yolu kapatmak yasa dışı bir eylemdir. Sizden yolu trafiğe açıp bu eylemi bitirmenizi istiyorum" dedi. Çiftçiler adına konuşan Yusuf Tezdönen ise 1 ay içinde 6 defa dalgıcının yandığını söyledi. Tezdönen, "Yetkililer bizimle ilgilensinler hep beraber onların kapısına gideceğiz, elektriğimiz düzelsin, bizim derdimiz budur, kimseyle bir sorunumuz yok. Elektrik sorunumuz çözülmezse her gün yetkililerin kapısına gideceğiz. Buradan kaymakama, valiye, enerji bakanına, içişleri bakanına, başbakana, cumhurbaşkanına sesleniyorum, elektriğimizi çözün, eğer elektrik problemi çözülmezse hakkımızı aramaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Mehmet Salih Badıllı isimli çiftçi de sorunlarının çözülmemesi durumunda eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdi. Kaç yıldır yaşadıkları elektrik sıkıntısının artık çözülmesini talep ettiklerini söyledi.

Kaynak: Haber7