Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TANAP'ın inşasına ilişkin "1800 kilometre uzunluğunda ve 2 milyon tonluk boru hattı, Türk firmaları tarafından yapılırsa ekonomi ve istihdam açısından yararlı olur dedi. Türkiye'de kaçak elektrikte başarısız olunan iki bölgeyi açıkladı.

Yıldız, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Mısır'da yaşanan olayların enerji fiyatlarına etkisine yönelik soru üzerine Yıldız, "Petrol ve doğal gaz gibi kaynakların en hızlı etkilendiği konu siyasi istikrarsızlıktır. Petrol üretimi açısından değil ama petrol iletimi açısından siyasi istikrarsızlığın sonucunu görürüz. Libya olaylarında, oradaki 1 milyon varil petrol üretimi azaldığında, dünyadaki petrol fiyatlarının yüzde 10 etkilendiğini gördük. Bu bölgede oluşan siyasi istikrarsızlık, Türkiye olarak bizdeki akaryakıt fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor" şeklinde konuştu. Elektrikte kayıp kaçak oranlarına ilişkin bir soru üzerine Yıldız, elektrik dağıtımının toplam 13 milyar dolarlık bedelle özel sektöre devredilmiş olacağını, bu durumun da kayıp kaçak üzerinde etkili olacağını ifade etti. Yıldız, şöyle devam etti: "Dicle ve Van bölgesini hariç tuttuğumuzda Türkiye'nin AB ortalamasından daha düşük bir kayıp kaçak oranı var. 2015'in sonuna kadar ümit ediyorum ki bu iki bölgede de ciddi performans sağlarız. Özel sektöre devredilen Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi, vatandaşa 'elektrik borcunuzun faizlerini almayacağım' diyerek 650 milyon liradan vazgeçti. Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi'nin tarımsal sulama abonelerine indirim girişimini destekliyoruz, bu çağrıya vatandaşlarımız kulak vermeli." Bakan Yıldız, İsrail'le enerji alanında işbirliğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, Mavi Marmara olayından sonra İsrail'in ne yapacağını gözlemlediklerini, siyasi şartların yerine gelmesi halinde projelere açık olduklarını söyledi. Yalnızca özel sektörün özel sektörle anlaşıyor olmasının yetmeyeceğine işaret eden Yıldız, "Bu işin özel sektör marifetiyle yapılıyor olması doğru ancak bir kaynak ülkede bir avantaj sağlanabilecekse bundan vatandaşımızın kazançlı çıkması lazım. Hükümetler arasında resmi bir temas yok ama özel sektörün temasta olduğunu ben de gözlemliyorum" ifadesini kullandı. "İthal etmemiz hiç yakışık almaz" TANAP'ta ön yeterlilik ihalesi açılmasına ilişkin de Yıldız, şunları kaydetti: "TANAP'ta ön yeterlilik için başvuran 9 yerli firmanın nakliye, üretim gibi avantajları var. Bunun çok iyi değerlendirileceği kanaatindeyiz. 1800 kilometre uzunluğunda ve 2 milyon tonluk boru hattı ihalesinin Türk firmaları tarafından yapılıyor olması ekonomi ve istihdam açısından yararlı olur. Biz boru üretip, yurt dışına bunun ihracatını yapıyoruz, bunu firmalarımız gerçekleştiriyor şu anda. İstihdam ve üretim açısından baktığımızda biz bu boruları üretebiliyorsak eğer, kendi topraklarımızdan geçecek boruları ithal etmemiz hiç yakışık almaz. Yerli boru üreticileriyle toplantı yaptık.

Güzergah seçimi, 19 ilden geçişi ve kamulaştırmalar, ardından boru temini ve müteahhitlik hizmetlerinin ihalesi gibi süreçler önümüzdeki aylarda tamamlanır. 19 ilde bakkaldan alışveriş merkezine kadar bir hareketlilik olacak. 5-6 bin kişilik istihdamdan bahsediyoruz. 2018'e kadar bütün başlıkların tamamlanması lazım. TANAP'ı inşallah zamanında bitireceğiz." "Kuzey Irak petrolleri için altyapımız hazır" Kuzey Irak'la enerji ilişkilerini de değerlendiren Yıldız, özel sektörün Kuzey Irak'tan günlük 200 tankerden fazla petrol alımı yaptığını, Kuzey Irak'tan İran'a petrol ihraç edilmesinin de normal olduğunu belirtti. Komşu ülkelerin yaptığı tasarruflara saygılı olduklarını dile getiren Yıldız, petrol ve ürünlerinin Türkiye'den geçmesinin ekonomik olarak her zaman daha uygun olacağını ancak bunun kararını kendilerinin vereceğini vurguladı.

Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden verilmesi için altyapının hazır olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Biz ticari olarak anlaşmaları merkezi Irak hükümetiyle, sözleşmeleri Kuzey Irak'la yapıyoruz. Sözleşmeleri yapmak kaydıyla biz Kuzey Irak'ta bulunuruz. İktidarıyla muhalefetiyle bunu desteklemek lazım. Irak gazının Türkiye'ye gelmesi için önce o gazın üretiliyor olması lazım. Irak'ta santral yapımı için Türk firmaları ihale alıyorlar. Orada özel sektörün yaptığı sözleşme gereği doğalgaz alımının önünü açıyoruz." ifadelerini kullandı. *

Kaynak: Haber7