User Tag List

Sayfa 8/10 İlkİlk ... 678910 SonSon
93 sonuçtan 71 ile 80 arası
Şu an Üniversiteler kategorisindeki Çİft Ünvanli MÜhendİslerİn Smm Davasi isimli konuyu okuyorsunuz.
    adem7146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    EMO bünyesine dahil ettiği mühendisleri kısaltma harfler ile tarif etmiş önce.
    EM: elektrik ve/veya elektronik müh.
    BM: bilgisayar müh.
    BMM: biyomedikal müh.
    peki arkadaşlar soruyorum düz elektronik müh. kısaltması var mı ayrıca; tabiki yok. yani düz elektronik müh de EM kısaltmasına dahil. EM lere verilen SMM de ikiye ayrıldığına göre düz elektronik mühendisine 1kv altı SMM veriliyor.selamlar

arifyilmaz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maddeler gayet açık aslında okuduğumuzu anlamamıza kalmıştır.

9.2- Önceki belgesi Elektronik SMM olan EM***8216;lere Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi, düzenlenir.
    (buradaki EM nin kamsamında Elektronik Mühendsii olduğuna göre)

7- Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendisleri dışındaki EM***8216;lere Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Ayrıca şunuda belirteyim artık ELEKTRONİK SMM diye bir şey yok onun yerine 1kVolt altı ELEKTRİK SMM belgesi verilecektir.

BU KONUDA EMO 'DAN TELEFONLA BİLGİ ALDIM:

mbaynbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arifyilmaz61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maddeler gayet açık aslında okuduğumuzu anlamamıza kalmıştır.

9.2- Önceki belgesi Elektronik SMM olan EM***8216;lere Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi, düzenlenir.
    (buradaki EM nin kamsamında Elektronik Mühendsii olduğuna göre)

7- Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendisleri dışındaki EM***8216;lere Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Ayrıca şunuda belirteyim artık ELEKTRONİK SMM diye bir şey yok onun yerine 1kVolt altı ELEKTRİK SMM belgesi verilecektir.

BU KONUDA EMO 'DAN TELEFONLA BİLGİ ALDIM:
    mahkemeden donecek kararı bu kadar abartmaya gerek yok

arifyilmaz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mbaynbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mahkemeden donecek kararı bu kadar abartmaya gerek yok
    Mahkemeden döecek karar diiyor arkadaş..nerden biliyorsun acaba EMO'nun mahkemeye yaptığı savunmadan haberin var mı acaba.orada Elektrik ve Elektronik'i nasıl ayrı göstermiş onu bir okusan bizlere ne kadar verirdin.

Orada Elektrik kuvvetli akım Elektronik ise zayıf akım diye ayırmış...

Kuvvetli akımı Elektronikçiler çizemiyor Peki sevgili kardeşim sana sormak lazım Elektrikçiler neden o zman zayıf akımı çiziyor.Senin Hukuk anlayışın bu mu? Kişilere göre hukuk mu Yoksa herkese Hukuk mu?
    Ne dersin bir düşün istersen?????

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arifyilmaz61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mahkemeden döecek karar diiyor arkadaş..nerden biliyorsun acaba EMO'nun mahkemeye yaptığı savunmadan haberin var mı acaba.orada Elektrik ve Elektronik'i nasıl ayrı göstermiş onu bir okusan bizlere ne kadar verirdin.

Orada Elektrik kuvvetli akım Elektronik ise zayıf akım diye ayırmış...

Kuvvetli akımı Elektronikçiler çizemiyor Peki sevgili kardeşim sana sormak lazım Elektrikçiler neden o zman zayıf akımı çiziyor.Senin Hukuk anlayışın bu mu? Kişilere göre hukuk mu Yoksa herkese Hukuk mu?
    Ne dersin bir düşün istersen?????
    elektrik mühendisleri tesisat ve elektrik proje dersi aldılar,bunun yanında teknik resim dersi de aldılar,elektronik mühendisleri bu dersleri almadılar, burada işin püf noktası cihazlarla tesisatı karıştırmamak gerekir, elektronik mühendisleri baskılı devre projesi çizer haklıdırlar,ama tesisat dersi almadıkları için proje çizmeler kanununen mümkün değildir, karar mahkemeden döner, şayet dönmezze bakın altından neler çıkar,
    teknikerler ve teknik öğretim mezunlarıda 1 kV altı proje çizeceğiz diye ortaya çıkar,o zaman emo HARAKİRİ
    yapmış olur. Zira teknikerlerin ve teknik öğretim mezunlarının proje çiziminde fotura miktarında zorunluluk yok
    bizlerin çizmiş olduğu projelerde m2 fiatı üzerinden fotura kesme zorunluluğu var kanunen.Diyelimki proje bedeli 2000 YTL+KDV müşteriden kaçpara alırsak alalım bu foturayı kesmek zorundayız.Diğer gurup emo üyesi olmayanlarda miktarda zorunluluk yok. Dolayısı ile 1kV altı yetkiyi onlarda isteyecek bizlerden çok daha az üçrete proje çizebileçekler,bizim çizdiğimiz projelerin vergi+kdv %35 lere gelir senin verginden düşük fiata bile çiziyorlar,şu anda yetkileri kW şeklinde.Onlarda 1 kV şekline getireçeklerdir. Bu karar elktronik mühendisleri proje yaptıralım derken, daha büyük zaralara etkendir.Bu siyasi bir karadır. kanuni kara değil.
    altından neler çıkacak bekleyip görelim.Bu güne kadar teknikerlerle az müçadele edilmedi, yapı denetim olan bölgelerde TUS sorumluluğu olmadığı için, teknik öğretim mezunlar ve teknikerler bizlerden çok ucuza proje çizmektedir.İşin detayını bilmeden hak aldık şeklinde düşünmeniz yanlış çünkü SMM çıkartmak için önce seminere katılmanız ve burada başarılı olmanız gerek. pek kolay olacağını zannetmiyorum.ARKADAŞLAR mesleğimiz günden güne değer yitirmektedir.
    Bizler bu tehlikeyi bildiğimiz için tepki gösteriyoruz.Benim kendi şahsıma bu karar beni etkilemez.Geleceğe
    bakarsak,bizden sonraki nesile bakarsak daha net görülür.Bu gün askeri üçrete veya biraz üstüne çalışan
    elektrik mühendislerinin sayısı azmı? çok.

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sn mbaynbay sonunda emo kararını anladığınız için memnun oldum. ancak endişelerinizi abartılı buluyorum. teknikerler ve teknik öğretmenler zaten proje çiziyorlar, çizemeyenler sadece elektronik mühendisleriydi .şimdi onlarada kısmen bu hakka kavuştular. bence siz elektronik mühendisleriyle değilde tekniker ve teknik öğretmenlerle mücadekle etseniz daha iyi olur. nitekim elektronik mühendisleri meslaktaş ve odadaşınız olduğu için size zarar gelmeyecektir.

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı adem7146 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sn mbaynbay sonunda emo kararını anladığınız için memnun oldum. ancak endişelerinizi abartılı buluyorum. teknikerler ve teknik öğretmenler zaten proje çiziyorlar, çizemeyenler sadece elektronik mühendisleriydi .şimdi onlarada kısmen bu hakka kavuştular. bence siz elektronik mühendisleriyle değilde tekniker ve teknik öğretmenlerle mücadekle etseniz daha iyi olur. nitekim elektronik mühendisleri meslaktaş ve odadaşınız olduğu için size zarar gelmeyecektir.
    önce emo' gidin üye olun,smm belgesi isteyin,ondan sora görüşelim. bilinçsiz olduğunuz olduğunuz teknikerler ve teknikerler kW güçü üzerinden yetkilerini kullanıyor,onlarda mademki bu işler böyle bizde 1 kV isteriz diyecek sizler bu işlere başlamadan,elektrik projesi işi bitecek. önce emo' üye olun bol keseden ondan sonra
    görüşürüz.formasyonu olmayan kişilerin,Umut taçirliğinin ne anlama geldiğini hep beraber izleriz.

augur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sevgili mühendis arkadaşlar
    buradaki tartışmaları bir süredir izliyorum , 17 yıllık mühendisim meziyet yada bilgilerim hakkında şüphesi olanlar ile bizzat tanışmak isterim ,kısaca sizlere şunları anlatmak istiyorum.
    gelişen dünya ve teknoloji çağımızı elektronik çağı olarak adlandırmıştır ama bu şu demek değildir elektrik yok elektronik var !! bu 2 dal arasında bir ayrım yada bir üst-alt ilişkisi olamaz sadece notasyon farkı yada zaman içerisinde gelişmenin getirdiği bir tabir - isim farkıdır , elektrik devre teorisi herkes için aynıdır ama zaman içinde bazı gelişmelerle birlikte gerçek devre teorisi olan ( hiç bir elemanı yada bileşeni ihmal etmeyen ) mikrodalga devre teorisi kullanılmaktadır ,bu bakış açısı altında akım-gerilim -iletken boyu -malzeme boyutları - dielektrik sabiti -frekans - skin effect -karakteristik empedans gibi tüm bileşenleri kullanan hesaplama yöntemi olan mikrodalga devre teorisi tercih edilen yöntem haline gelmiştir . bu gün en basit tesisat elemanı bile bu bakış açısı ile dizayn ve test edilmektedir daha öteye gidersek şu an kullanılan tüm elektrik enerjili cihazlar gelişen bilgisayar hesap programları sayesinde zahmetsizce bu yöntemlerle dizayn edilmekte ve mükemmel sonuçlar alınmaktadır. ülkemizde bu tip yoğun devre çözümleri ağırlıklı olarak elektronik ünvanlı mühendis yetiştiren bölümlerde verilmektedir ve zaten adı sadece elektrik müh. olan bölüm sayısı 3-4 iken , adında elektronik olan bölüm sayısı 25-30 civarındadır ancak buda şu demek değildirki adı elektrik müh. olan bir mühendis bunu bilmez yada yapamaz !! kesinlikle yapar çünkü mühendislik eğitimi insana alanında öğrenme yeteneği katmayı amaçlar yoksa 2 yıl sonra kimseye mühendis denemez , mühendis temel bilgiler ışığında devamlı öğrenir hesaplar ve gelişir .
    emo nun bu günkü uygulamasına gelince , emo kesinlikle doğru yolda bir adım atmıştır ve düzenleyeceği misem eğitimleri ile bu yolda ilerleyecek , alanımızdaki mühendislerin birleşmiş gücü olarak ilerleyecektir .
    emo sadece elektrik ünvanlı mühendisleri dikkate alan diğerlerini iten bir yaklaşımda ısrarcı olsaydı 5-10 yıl sonra zaten bu ünvanda müh. üye bulamayacak ve odanın parçalanmasını seyredecekti oysa bu ileriyi gören doğru yaklaşımla 40.000 den fazla üyeye sahip her gün artan gücü ile mühendislerin hak ve çıkarlarını daha iyi savunup onları daha iyi eğiten bir oda olacaktır
    elektrik müh. bilir ,elektronik müh. bilmez yapamaz yada tam tersi demek tavukmu yumurtadan yumurtamı tavuktan çıkar tartışmasının bire bir aynısıdır.
    bu gün bina tesisatlarında kullanılan sayaçlar bile elektronik sayaç olmuşken arkadaşların tartışmalarında daha düşünerek ve saygılı konuşmalarını dilerim , eninde sonunda bazı şeyler çoğunluk ve güç işidir ama siz başkalarının haklarını gözetmeden sadece bana derseniz gün gelir işler tersine döner o zaman ne olur ?
    şimdi hep beraber alanımızı genişletmeye , mühendis olmayanların yetkilendirilmesine karşı , ülkemizde bilim ve mühendisliğin geçerli güç olmasına çalışmalıyız.herkese sevgi ve saygılarımla.
    ahmet uğur uçkun - elektronik ve hab. müh. ugur-2222@hotmail.com ahmetugur.uckun@emo.org.tr - 0 542 5961003

Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler augur.

Konular
    41
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    demogojiye gerek yok,elektrik mühendisi ile elektronik mühendisi arasındaki fark olmasaydı,elektrik mühendisi,elektronik mühendisi diye ayrı isimlendirme olmazdı, arada çok büyük formasyon farkı var,ders farkı var, gelişen teknolojiye ayak uyduramayanlar, elektrik mühendislerinin konunularını sahiplenmeye kalkan
    acaba hanği mühendislerdir.Kendi mesleğini yapamayanlar başkalarının,uzmanlık konularını sahiplenmeye kalkanlar ne kadar çağdaş olabilirki,bu ğüne kadar emo'ya üye olmayanlarniye bu kadar heveslenir anlamak zor, evet önce kendi mesleğinizi sahipmisiniz, soru:hanği elektronik mühendisi elektronik aletlerin servisini alabilmiş TV gibi..gelişen teknolojiye kimler ayak uyduramıyor örnekte açık ve net görünüyor.Elektronik mühendisi olmayan usta çırak ilişkisi ile yetişen,meraklı meslek sahibi olmayan meraklı kişiler bile bugün
    serbest piyasaya sahip olmuşlardır.sayın elektronik mühendisleri cep telefonu,bilğisayar ğibi konularda nerelerdesiniz bu gibi konularda tamir ve servis işlerini piyasada kimler yapıyor bilirmisiniz.Serbest piyasada
    sayınız kaç kişi biz mi görmüyoruz.gelişen teknolojiye elektronik mühendisleri ayak uydurmuyor,özellikle uydurmuyorlar. tek yapacakları iş kalmış elektrik mühendisler gibi elektrik smm'si alıp proje çizmek ve elektrik tesisatı yapmak.Komik ama sizler gelişen teknolojiye böylemi ayak uyduruyorsunuz.okuma yazma bilen her insan bu konuları değerlendirebilir.

Sayfa 8/10 İlkİlk ... 678910 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler