User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Motor Bobinaj kategorisindeki 72v hup motoru 220v enerji üretecek şekilde modifiye etmek isimli konuyu okuyorsunuz.
    melihgenç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

72v hup motoru 220v enerji üretecek şekilde modifiye etmek

merhabalar, elimde mevcut bulunan orjinali 700d/d, 72v, 1200w değerinde bir adet hup motoru var. bu hup motorunu 700d/d, bir tahrik motoru ile çevirdiğimde 72v / 15a güçte elektrik üretmekte. resimde görüldüğü gibi konnektörde 51 kutur var. kampana içerisinde de 46 adet sabit mıknatıs var. orijinal sarım şekli trifaze olup yanyana her 3 kutur da (1.2. ve 3. kutur) bir farz sarımı yapılmış ve 6 kutur atlayarak farz sarımı devam etmiş. 2. farz sarımı yapılan 3 kuturdan sonraki gelen sarımdan başlayarak yanyana (4.5. ve 6. kutur) 3 kutur daha sarılmış. 3.farz ise 1 ve 2. farz sarımlarından sonra gelen 7.8.ve 9. kuturlara sarılmış ve bu şekilde sarım tamamlanmış. sargılar her kutura 16 ad. 0,50 tel den 16 adet bakır teli kuturlara 3 tur olarak sarılmış.
    ben sargıları söktüm. sargı oyuklarını genişlettim. amacım sarım tur sayısını 3 misli artırarak yani her bir kutura 3 tur sarım yerine 9 tur sararak, orijinal 72v u 220v a yükseltmektir. deneme amaçlı 1 adet 0.50 bakır teli sardım ve 700d/d da 220v alarak 75w lık ampulü yaktım. daha sonra tel sayısını 12 adete çıkartarak sarımı tamamladım. ancak sonraki yaptığım sarım şeklinde hataya düştüm ve daha sonraki denemelerimde de bir daha 220v u alamadım. bir çıkmazın içerisindeyim. resmini ve ayrıntılarını yazdığım hup motorun sarımını yapabilmem için kuturlara sargıların hangi yönde sarmam gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum. saygılar.

melihgenç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yardımcı olabilecek kimse yokmu

Atoll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir resim koymuş musun göremedim.
    Ayrıca değişik terimler kulanmışsın. Kampana, Kutur, Hup... bunları önce tercüme etmem gerekiyordu

Konektör ve sabit muknatıslar olduğuna göre bu DC motor dan bahs ediyoruz... Doğru mu ?
    Sabit mıknatıslar stator tarafında ve sargılar rotor tarafında... Doğru mu ?

Olukları büyütmen yanlış bir şey yapmışsın... demir aksamı zayıflatmışsın bununla... manyetik demirden geçeceği için, incelmiş demir taha erken doyum noktasına gelecek ve motor gereksiz ısınacak... ayrıca olukları nasıl genişlettin ki ? tek tek freze ile mi ?
    İyi bakarsan oluklar saclardan oluşuyor her sac birbirine manyetik izolelidir... şimdi bir eğe yada freze ile o oluklara giriştiğinde oluşacak çapaklar izole yapısını bozacaktır...

motorlarda gerilim değişikliği sorun değildir sargıdaki tel kesiti değiştirirsin ve sargı sayısını olur biterdi...
    yani 220V/ 72 V = mevcut 72V tel kesiti/ istediğin gerilim (220V) . Dikkat kesitler gerileme ters orantılıdır... ve sargılar doğru orantılı : 220V/72V = istediğin 220V tel sayısı/ mevcut72 tel sayısı...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)