Yargıtay tarafından çıkarılan karar metni ile 10 yıl geriye dönük elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak parası geri ödenecek. Bu şu demek oluyor kişi başına düşen kayıp-kaçak bedeli Bin liradan fazla olacak. Yargıtay aldığı kararla birlikte halkı sevindirdi. Yargıtay' ın açıkladığı karar kapsamında 'Elektrik abonesinden kayıp-kaçak parası alınamaz' maddesi , vatandaşların bu güne kadar ödediği tüm kayıp-kaçak bedellerinin geri ödenmesine yol açtı.

Art niyetli vatandaşaların devletin elektiriğini kaçak olarak kullanması veya kaybolması durumunda , bu borç diğer vatandaşlardan temin ediliyordu. Yıllardır yapılan itirazlar sonunda sonuç buldu ve yargıtay 'Elektrik abonesinden kayıpkaçak parası alınamaz' kararını verdi. Örnek niteliğini taşıyan karar sonucunda, elektirik abone sahipleri dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçak bedelini tahsil edebilecek. Sadece 2014 yılı için vatandaştan alınan para 5-6 milyar lirayı bulduğu açıklanmıştı. Bu 5-6 Milyar liralık bedel 36.9 milyon aboneye bölündüğünde, her abonenin 2014 yılı için 162 liralık alacağı gerçeğini gözler önüne seriyor . Üstelik vatandaş, elektrik dağıtım firmalarından ödediği paraları geriye dönük olarak da talep edebilecek. Vatandaşın geriye dönük 10 yıllık alacağını talep etmesi durumunda ise abone başına alınacak miktarın bin lirayı geçmesi bekleniyor.

YÜZDE 14 HAKSIZ

Elektrik dağıtım şirketleri, abone grubuna göre değişmekle birlikte (konut, sanayi, ticarethane, resmi daire gibi) faturanın yaklaşık yüzde 14'ünü 'kayıp-kaçak bedeli' olarak tahsil ediyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun "Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez" diyerek aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmettiği karara konu dava, Mersin Silifke'de bir elektrik abonesinin şikayetiyle başlamıştı. Abone, elektrik faturalarından alınan kayıp-kaçak parasının yasalara aykırı olduğunu belirterek, iadesi için başvurmuştu.

BAŞVURU İÇİN İŞLEM KOLAY
Abonelerin, kayıp-kaçak parasını alabilmek için Yargıtay'ın son kararını ( 'Elektrik abonesinden kayıpkaçak parası alınamaz') örnek gösterip dağıtım şirketi aleyhine dava açmaları gerekiyor. Davada aboneler, hem halen tahsil edilen kayıpkaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de geçmiş 10 yıllık bedelin iadesini talep edecek. Abonelerin, faturaları 2 bin lira altı ise tüketici hakem heyetine (fatura tutarına göre), 2 bin lira üstü ise mahkemeye başvurmaları gerekiyor.