User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Kompanzasyon Sistemleri kategorisindeki Işin ustalarından yardım bekliyorum isimli konuyu okuyorsunuz.
    BurakLGN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Işin ustalarından yardım bekliyorum

Arkadaşlar güneş enerji santrallerinde kompanizasyon sıkıntısı çekmekteyiz. Sistem gündüz çalışırken üretimde sıkıntı yok fakat gece olunca işin rengi değişmekte üretim tesisi tüketime geçmektedir ve aktif tüketimin 2 ila 3 katı kadar endükttif enerji çekiyor. Sistemde hiçbir yük bulunmaması da bunu tetikliyor anladığımız kadarı ile bu tüketilen enerji inverterlerde ve trafoda harcanıyor(büyük kısmı trafoda diye düşünüyorum). inverter başına 8W enerji çekiyor bu inverterlerden 33 adet bulunmakta toplam 33x8=264W enerji çekiyor(8W döküman verilerine göre maximum güç tüketimidir). gecelik toplam ortalama 20kW aktif ve 50 kVar'da endüktif tüketimimiz var. Sabit kondansatör bağlayarak bu değeri 10kVar a kadar düşürdür ama endüktüf değerin yanında 10 kVar da kapasitif tüketim oldu. Çözüm aktif bir kompanize sistemi kurmak gibi görünüyor fakat takıldığımız bir nokta var. Kurulacak olan aktif sistemde akım trafoları Trafodan öncemi yoksa trafodan sonra mı takılacak bu konuda sizden yardım istiyorum. AG tarafındaki toroidler trafo kayıplarını ölçebilir mi yoksa trafo kayıplarını ölçmek için OG kısmınamı takmamız gerekir? yada önerebileceğiniz farklı bir çözüm var mı?

Fahri Yetiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Reaktif enerji,şebeke sayacında yazıyor ise,akım trafolarını o devre üzerine koymanız gerekir.Böyle bir tesis için,klasik kompanzasyon yerine,statik tip ( SVC ) kompanzasyon sistemin kurmanız daha doğru olur.Tek sistemle,hem endüktif,hem kapasitifi,çok küçük değerlerde sınırlayanilirsiniz.Grup ARGE veya başka sistemleri inceleyiniz.Tek hat şemasını ekleyebilirseniz,ilave çözümler de gerekiyor ise,ona göre karar veririz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)