User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Şu an Genel kategorisindeki 1460 MW lık RÜZGAR SANTRALI isimli konuyu okuyorsunuz.
    umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar 1460 MW büyüklüğü doğrumu yanlışmı. Sayın Başbakanımız Bandırmada 1460 MW lık rüzgar santralını devreye sokmuş. Özel sektör santrala 42 milyon dolar harcamış.1460 MW büyüklüğü bir kıyaslama yapılmadığında belki bir çoğumuzda anlaşılmayabilir. Ben bu tür kıyaslamaları bulunduğum ilçe YATAĞAN da bulunan 3x200=600MVA gücündeki santralın gücü ile kıyaslıyorum. Yatağan Termik santralında taşaronlarla birlikte yaklaşık 1000 kişi çalışıyor. Santrala kömür veren işletmede yaklaşık 1500 kişi çalışıyor. Santral tam kapasite çalıştığında türkiye üretiminin yaklaşık % 4 ü elektrik üretiyor. ( Oranlar doğalgaz santralları devreye girdikten sonra değişebilir. Ama en iyi koşulda yatağan santralı %4 lük paya sahip)Devreye alınan RÜZGAR SANTRALI 1460 MW olduğuna göre YATAĞAN TERMİK SANTRALInın kapasitesinin 2 katından bile büyük Eğer bu doğru ise MÜTHİŞ bir şey. Bulunduğum ilçeye 20 km mesafede inşaa edilen ÇİNE HİDROELEKTRİK barajının kapasitesi 39 MVA düşünün 1460 MWlık rüzgar santralını kaç kat. Ya rakamlarda bir yanlışlık var. Yada RÜZGAR SANTRALINA şapka çıkaralım. Yatağan termik santralı baca gazı arıtma ünitesi de 80 milyon dolara yaptırıldı ( Pek işe yaramıyor) Rüzgar santralı bizim baca gazı arıtmasının yarısına yapılmış. Edited by: umitsaman

Benzer Konular
    Türkiye'de Rüzgar Enerjisi
    Türkiye'de Rüzgar Enerjisi Türkiye'de Rüzgar Enerjisi Türkiye'de son yıllarda gittikçe artan enerji darboğazı, üretimin sabit kalması ya da çok az artması, tüketimin ise...
    Rüzgar türbini amatör çalışmalar
    Rüzgar türbini amatör çalışmalar Arkadaşlar; Ben ülkemizin rüzgar potansiyelinden dolayı amatör çalışmalar için sizlerden destek istiyorum. Amacım ; en az bir evin aydınlatılması...
    Türkiye'de nükleer enerji santrali kurulmalı mı?
    Türkiye'de nükleer enerji santrali kurulmalı mı? Sizce Türkiye 'de Nükleer Enerji Santralı Kurulmalı mı? Kurulursa bu yöntem, Türkiye 'nin enerji açığına ilaç olabilirmi? Bu konu hakkındaki fikir ve...
    Keles termik santrali belirsizliğini koruyor
    Keles termik santrali belirsizliğini koruyor BURSA (İHA) - Bursa'nın Keles İlçesi'ne bağlı 6 köyde arazilerin etkilenmesine sebeb olacak termik santralin inşası için yöre halkının olumsuz görüş...
    NÜKLEER GÜÇ SANTRALI / REAKTÖRÜ NEDIR?
    NÜKLEER GÜÇ SANTRALI / REAKTÖRÜ NEDIR? <center>NÜKLEER GÜÇ SANTRALI / REAKTÖRÜ NEDIR? 1. Reaktör kalbi (reactor core) 2. Kontrol çubugu (control rod) 3. Reaktör basinç kabi (pressure...

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben o santrala gittim gördüm devasa bir yatırım...

gold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    70
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu baca gazı artıma sistemini bulan ve tez olarak yazan benim çok yakın bi abim. muğlada ikamet ediyo kendisi öğrencilik zamanında yazmış.banada anlatmıştı nasıl bulduğunu çokda mantıklı geldi ama şu an unuttum inanın kısam zamanda öğrenir merak edenler için açıklamsını yaparım. düşünmüş olduğu sistem sadece kurumu uzaklaştırmatı daha sonradan bunun için cihazları başka bir firma üretti. Sorun cihazdadır bence

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın Volkan
    Güç doğruysa Türkiye üretiminin neredeyse % 8 i
    nedersin?Edited by: umitsaman

kratin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar konu baya eski ama bilgilendirmek için genede yazayım dedim . o santralin toplam kurulu gücü 30 MV civarında (20x1.5 MW şeklinde) 1460 MW ise türkiye geneli toplam verilen lisans rakamı. türkiye olarak şu andaki kurulu gücümüz yaklaşık 450 MW zorlunun 400MW lık osmaniye santrali yakında devreye girince 850 MW ye çıkacak. bilgilerinize...

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kratin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar konu baya eski ama bilgilendirmek için genede yazayım dedim . o santralin toplam kurulu gücü 30 MV civarında (20x1.5 MW şeklinde) 1460 MW ise türkiye geneli toplam verilen lisans rakamı. türkiye olarak şu andaki kurulu gücümüz yaklaşık 450 MW zorlunun 400MW lık osmaniye santrali yakında devreye girince 850 MW ye çıkacak. bilgilerinize...

Bilgiler için teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler