User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Kablolar ve Teknik Bilgiler kategorisindeki Koaksiyel kablo ölçmenin mantığı nedir? isimli konuyu okuyorsunuz.
    radyoaktif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Koaksiyel kablo ölçmenin mantığı nedir?

Arkadaşlar iyi günler. Bilişim teknolojileri ile ilgili iş icra eden bir insan olarak, gerekli olduğunu düşündüğüm kablo test cihazı temin ettim. Bu cihaz 4 kablo çeşidine de sağlamlık testi uygulayabiliyor. RJ45, RJ11, USB (Type A to Type B) ve Koaksiyel.

Her çıkışını da tek tek kabloları ile kontrol ettim, cihazda bir sorun yok lakin koaksiyeli test ederken bir şey dikkatimi çekti ve anlam veremedim;

Öncelikle cihaz bu;

Koaksiyel testi için kutu içeriğinden bir bnc sonlandırıcı çıktı.

Şimdi koaksiyel kabloyu cihaza bağlayıp test butonuna bastığımda haliyle bağlantı yok hatası veriyor. Çünkü koaksiyel kablonun ortasından giden + sinyali, diğer ucun açık olmasından dolayı, - olan saçaklı kablodan devresini tamamlayıp test cihazına giremiyor buraya kadar tamam.

Sonlandırıcıyı ile açık olan ucu kapatıp tekrar test ettiğimde kablonun sağlam olduğunu gösteriyor buda tamam.

Bu noktadan sonra anlamadığım yer başlıyor;

Oldu ki bu sonlandırma cihazını kaybettim. O halde açık kalan diğer koaksiyel ucunu kendim kısa devre yaparak sinyalin devreyi tamamlamasını sağlamak sureti ile de test yapabilirim dedim. Ve bnc'nin ortasında ki + ucu ile, saçağa değen dış çevresinde ki - ucu kısa devre yaparak test ettim ama cihaz, kabloya sağlam demek yerine kısa devre var dedi.

Sonlandırıcının görevi de kısa devre yapmak değil mi diyerek avometre ile kısa devre testinden geçirdim ve benim el ile kısa devre yapmamla, sonlandırıcı arasında yapmamın bir farkının olmadığını gördüm.

Peki neden sonlandırıcı olmadan koaksiyelin sağlamlığını kendim kısa devre yaparak kontrol ettiğimde cihaz hata veriyor?

Sanırım ya ben, koaksiyel ölçümünde işin mantığını anlayamadım, yanlış yorumladım, çok basit bir hata yapıyorum yada bu işte bir terslik var.

Bu konuda bilgisi olan deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum zira aslında belki çok basit bir şeydir diyerek bunu sormaya bile utandım ama 1 saat uğraştıktan sonra zaten iki, üç ihtimal olan bir meselenin üzerinde daha fazla düşünmeye gerek yok diyerek sizlere soruyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

radyoaktif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorun kendi çabalarım ile çözülmüştür. Bu saatten sonra konuya cevap yazmanın da anlamı yoktur. Konu kilit.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)