Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı CeBIT Bilişim Eurasia yarın Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde açılacak.

AA- Hannover Fairs Interpro A.Ş. (Hifaş) Genel Müdürü Şafak Alpay, bu sene fuarda 19 ülke ve bölgeden toplam 900 katılımcının yer alacağını belirtti.
Fuarda 60 bin metrekare kapalı, 26 bin metrekare stand alanı bulunduğunu ifade eden Alpay, 10 bin kişinin görevli olarak ziyaretçileri beklediğini kaydetti.
Alpay, fuarın 10 salonda iş dünyası, dijital yaşam ve telekomünikasyon olmak üzere üç ana bölüm, kamu sektörü ve gelecek parkı olmak üzere iki tematik bölüm, inovasyon ve yazılımcılardan oluşan iki özel teşvik bölgesinden oluştuğunu belirtti.
Alpay, "Katılımcı şirketlerin yüzde 60'ı iş dünyasında yer alıyor. Üç mobil operatör bu sene fuarda ilk defa yan yana. Türk Telekom bu sene onuncu salonun tümünü kapsayacak. Özelleştirmeden sonra ilk defa kendi yüzü ile ziyaretçilerin karşısına çıkacak" dedi.
İş dünyası bölümüne girmek için kayıt yaptırmak gerektiğini ifade eden Alpay, geçen sene bu bölüme 58 bin kişinin kayıt yaptırdığına dikkat çekti.
Yeni teşvik bölgelerinin fuarda ilk defa yer aldığını söyleyen Alpay, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) işbirliği ile hazırlanan ve Türk yazılımcılarına dünyaya açılma fırsatı sunan YASAD-Yazılım Teşvik Bölgesinde 24 yazılım şirketinin yer alacağını, inovasyon teşvik bölgesinde ise 20 şirketin 25 inovatif ürününün sergileneceğini kaydetti.
Şafak Alpay, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile yapılan işbirliğiyle, bu yıl 11 ülkeden ticaret heyetlerinin fuara katılmak üzere İstanbul'a geleceklerini bildirdi.
Fuara bu sene 70 ülkeden toplamda 160 bin ziyaretçi beklediklerini dile getiren Alpay, Hifaş olarak Anadolu'daki 16 il ve ilçeden bine yakın işadamını fuara getireceklerini kaydetti.
Alpay, fuara ulaşımın kolay olacağını, İETT ile İstanbul'un 7 ana noktasından, 100 yeni otobüsle sürekli karşılıklı seferler yapılacağını, yurt içi ziyaretçilere Ulusoy'dan, yurt dışı ziyaretçilere de THY'den yüzde 10 indirim uygulandığını anlattı.

</font>

haberx