+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Güneş Enerjisi

 1. #1
  Junior Member maher is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  14
  Konular
  1
  arkadaşlar çok acil güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi hakkında bilgi ve dökümanlara ihtiyacım var bilgileriize...

 2. #2
  Elektrik Forum Yeni Üye aksates is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  8
  Konular
  4
  bu konuda yardım edecek bir arkadaş yok mu acaba...

  güneş enerjisinden elde edilen elektrik ile motor çalıştırma nasıl olur bu konuda yardım bekliyorum...

 3. #3
  Moderator DOLUNAY is on a distinguished road DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu yer
  Adana
  Mesajlar
  498
  Konular
  219

  Gunes Enerjisinden Elektrik Kazinimi

  Sınırsız temiz enerji kaynakları olarak önce güneş enerjisi aklımıza gelir.
  Güneş enerjisini kullanabilmek için güneş ışığını ısıya veya elektriğe dönüştürmemiz gerekiyor. Güneş ışığının enerjisini kullanabilmek için iki seçenek vardır.

  Güneş ışığından kazanılan enerji ısı veya elektriktir. Isı güneş kollektörleri ile kazanılır ve genelde sıcak su kazanımı için kullanılınr. Elektrik kazanımı için güneş pilleri gerekmektedir.

  Elektrik kazanımı nasıl gerçekleşiyor?

  Güneş pilleri (fotovoltaik piller), yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştüren yarıiletken maddelerdir. Yüzeyleri kare, dikdörtgen, daire şeklinde biçimlendirilen güneş pillerinin alanları genellikle 1m2 civarında, kalınlıkları ise 0,2-0,4 mm arasındadır.

  Güneş pilleri fotovoltaik ilkeye dayalı olarak çalışırlar, yani üzerlerine ışık düştüğü zaman uçlarında elektrik gerilimi oluşur. Pilin verdiği elektrik enerjisinin kaynağı, yüzeyine gelen güneş enerjisidir.

  Güneş enerjisi, güneş pilinin yapısına bağlı olarak % 5 ile % 20 arasında bir verimle elektrik enerjisine çevrilebilir.

  Güç çıkışını artırmak amacıyla çok sayıda güneş pili birbirine paralel ya da seri bağlanarak bir yüzey üzerine monte edilir, bu yapıya güneş pili modülü ya da fotovoltaik modül adı verilir. Güç talebine bağlı olarak modüller birbirlerine seri ya da paralel bağlanarak bir kaç Watt'tan megaWatt'lara kadar sistem oluşturulur.

  Güneş pilleri ile enerji kazanımı için nelere dikkat ekmek gerekir?

  Güneş pili alanı ve pilin kalitesi,
  Işığın pile vurduğu açı > 90° açısında vuran foton (ışık) cereyan kazanımı için en verimlisidir,
  Havanın nem oranı > Düşük nem oranı enerji kazanımı için daha verimlidir,
  Güneş pilinin kurulduğu coğrafi konum

  Güneş Pillerin Yapısı ve Çalışması  Yarı-iletken maddelerin güneş pili olarak kullanılabilmeleri için n ya da p tipi katkılanmaları gereklidir. Katkılama, saf yarı-iletken eriyik içerisine istenilen katkı maddelerinin kontrollü olarak eklenmesiyle yapılır. Elde edilen yarı-iletkenin n ya da p tipi olması katkı maddesine bağlıdır.

  Yarı-iletken madde olarak çok kristalli silisyum kullanılır. P ve n tipi yarı-iletkenler biraraya gelmeden önce, her iki madde de elektriksel bakımdan nötrdür ve elektrik akımı oluşmaz.
  PN eklem oluştuğunda, n tipindeki çoğunluk taşıyıcısı olan elektronlar, p tipine doğru akım oluştururlar. Bu olay her iki tarafta da yük dengesi oluşana kadar devam eder ve elektrik akımı oluşur.

  Yarıiletken eklemin güneş pili olarak çalışması için eklem bölgesinde fotovoltaik dönüşümün sağlanması gerekir. Bu dönüşüm iki aşamada olur, ilk olarak, eklem bölgesine ışık düşürülerek elektron-hol çiftleri oluşturulur, ikinci olarak ise, bunlar bölgedeki elektrik alan yardımıyla birbirlerinden ayrılır.

  Güneş Pili Sistemi  Güneş pili sistemlerin kurumu ve işlev hale getirilmesi çok kolaydır.

  Güneş pilinin ürettiği cereyan denetim birimi tarafından gereğe göre ya akumulatörlere yönlendirilir ve enerjiyi orada depolar yada doğrudan kullanıma bırakır. Denetim birimi güneş pili sisteminin beynidir. Geceleri veya güneşsiz zamanlarda kullanım birimi elektriği doğrudan akumulatörlerden alır. Burada kullanılan akumulatörlerin kapasitesi önemlidir.

  Şebeke uyumlu alternatif akım elektriğinin gerekli olduğu uygulamalarda, sisteme bir invertör eklenerek akümülatördeki DC gerilim, 220 V, 50 Hz'lik sinüs dalgasına dönüştürülür.

  Benzer şekilde, uygulamanın şekline göre çeşitli destek elektronik devreler sisteme katılabilir. Bazı sistemlerde, güneş pillerinin maksimum güç noktasında çalışmasını sağlayan maksimum güç noktası izleyici cihazı bulunur.

  Güneş Pili Kullanım Alanları
  Güneş pili sistemlerinin şebekeden bağımsız (stand-alone) olarak kullanıldığı tipik uygulama alanları aşağıda sıralanmıştır.

  Bina içi ya da dışı aydınlatma
  Dağ evleri ya da yerleşim yerlerinden uzaktaki evlerde TV, radyo, buzdolabı gibi elektrikli aygıtların çalıştırılması
  Tarımsal sulama ya da ev kullanımı amacıyla su pompajı
  Orman gözetleme kuleleri
  İlkyardım, alarm ve güvenlik sistemleri
  Deprem ve hava gözlem istasyonları
  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. La Rochefoucauld!...AŞAGIDALKİ RESİME TIKLAYARAK RADİO DİNLEYİN
  <-

 4. #4
  Moderator DOLUNAY is on a distinguished road DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu yer
  Adana
  Mesajlar
  498
  Konular
  219

  Gunes Enerjisi

  GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ELDE ETME

  GÜNEŞ ENERJİSİ ve SOLAR PANELLER


  GÜNEŞ PİLLERİ - SOLAR CELL PHOTO VOLTAIC


  Güneş pili:

  Fotovoltaik (PV, photo voltaic)terimi; ışığı doğrudan elektrik akımına dönüştüren teknolojinin adıdır.Enerji dönüşümü için ise, aslında yarı iletken bir diyot olan PV eleman,veya yaygın adıyle güneş pili,güneş ışığının taşıdığı enerjiyi iç fotoelektrik olaydan faydalanarak doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür.36 adet PV hücresi seri olarak bağlanarak hermetik bir şekilde kılıflanarak dış ortamdan korunulur.
  Modüller genellikle 12-24voltluk gerilim ve çok düşük güçlerden 500watt a kadar değişik kapasitelerde üretilir.Paralel bağlantılarla akım gücü istenen seviyeye ulaşır.
  Paralel bağlamada aynı marka ve model Solar paneller kullanılır.
  Solar Panel modüllerin ortalama ömürleri 25 yıldır.
  Halen en az % 10 en çok % 23 verimle çalışmakta olan hücreler, araştırmalarla %30 verime ulaşmaları beklenmektedir.Ticari olarak satılan Solar panel lerin ortalama verimi %13 dür..


  " SUN Tracker " " Solar Panellerin Güneşe yönlendirilmesi teknikleri "
  Solar panel lerin gün boyu yüksek enerji üretmeleri,
  güneş ışığına en doğru açıda yani tam dik bakmaları halinde mümkün olabilir.
  Solar panel ler “ Güneş panel leri” genellikle monte edildikleri mevsimsel Güneş ışıma açısının öğle saatlerindeki dikey-yatay durumuna göre ayarlanır ve öylece bırakılır..

  Güneş enerjisinden en yüksek verimin elde edilmesi için, sabit kurulumlarda mevsimsel
  dikey açı ayarı ve yüzey temizliği gerekir.Sayfamızda belirttiğimiz ve mevsimlere göre yapılacak açı ayarı ve bakım neticesinde enaz %10 luk daha fazla verim elde edilebilir.
  Yıl boyunca elde edilecek enerji ile mukayese edildiğinde oldukça önemli bir miktardır.

  Solar panel “Güneş paneli nden” elde edilecek enerjinin en yüksek seviyeye ulaşması için Güneş paneli ni “ Solar panel, solar hücre, Solar cell “ Gün doğumundan batımına kadar Güneş ışığı na en doğru ve dik açıda bakacak ve bakmasını sağlıyacak sistemlere gerek duyulur.
  Bu sistemler birkaç farklı yöntemle solar panel i, ” Güneş paneli, Solar cell ” doğru açıda tutar ve Güneşten Elektrik üretimi en yüksek seviyede sağlanır.

  1-ilk yöntem Güneş ışıma seviyesini foto Sensor ler yardımıyle takip ederek
  ( Solar sensor )doğru açı takip edilir.Gelen elektriksel uyarılar Elektronik mukayese devreleriyle en yüksek seviyede gören sensorun doğrultusuna sistemi Step motorları yardımıyle mekanik olarak yönlendirir.Bu ve diğer yöntemlerde
  değişime hemen reaksiyon verilmez ve bir süre beklenerek düzeltme yapılır. Bulutlu havalarda güneş ışımasının farklı yönlerden farklı seviyede gelmesi halinde sistemin
  devamlı olarak hareket etmemesini ve kararlı olmasını sağlar.
  Bu yöntem ; TV, haberleşme ve bilimsel uyduların solar panel lerinde kullanılır. Uydular Güneşe göre hareket halinde olduklarından gün boyu panellerin devamlı güneşi takipleri sağlanır.

  Basit olarak iki ayrı LDR Foto direnç den gelen ışık ikazı amplifikatörden geçirilerek Diferansiyel amplifikatör Opampın her iki girişini sürer.
  LDR ikazları aynı seviyede olunca opampın çıkışı sıfır olur ve motor ikazı durur.
  Bu şu demektir her iki sensor aynı seviyede ışık almaktadır.
  Tekrar hareket etmesi çin ise belirli bir süre bekledikten sonra ilk seviyesi yüksek olan LDR den gelen yöne farklı bir sürücü ile gerekli yönde motora ikaz gider.Yine ikaz sevileri eşitlendiğinde Diferansiyel opamp çıkışı sıfır olur ve ilk harekete geçen devreyide tıkayarak durdurur.Dolayısıyle Işımanın yüksek olduğu yöne sistem dönmüş olur.

  2 -Diğer yöntem ise; Solar panellerin bağlı olduğu mekanik düzen içinde
  belirli noktalarda dolaşan sıvıların genleşmesi ve yoğuşmasıyle özgül ağırlıklarının değişimiyle panel dengesinde ağırlık merkezi değişir ve farklı açılardaki odaklanmış sıvı hücrelerinde meydana gelen denge değişimi ile solar panel yön değişimi sağlar.
  Bu yöntem en çok dikey olarak solar panel in yönünü değiştirmede kullanılır.
  Aynı yöntemle ısı odaklı olarak Stirlink makinesi yöntemi kullanılarak elektrik elde edilerek yön kullanmada sistemlere elektrik verilebilir.
  3-Bir diğer yöntem; Birazda bu işlere merak nedeniyle yaklaşan kişilerin araştırmacı ruhla deneylerine bağlıdır.Teknolojik imkanlar insanların aklına fikirler getirebilir.
  ( Güneş paneli, Solar panel, Solar hücre, Solar enerji, Güneş paneli ),
  Solar panel lerin doğru açıda tutulmasına bende kafa yordum ve biraz deney,
  biraz mekanik ve elektronik bilgi ile yapılabileceğini düşündüm.
  TV uydu alıcı piyasalarında bulunan ve 100 USD nin altında bir fiyata alınabilen Uydu çanakları yön kontrol üniteleri bu işe oldukça uygun.
  Daha önceden proglanmış uyduya açısına göre yön vermesine yarayan ve Aktüator ya da çanak Rotoru denilen motorlara kumanda eden dijital cihazlar
  ( Pozisyoner - Positionner ) bu işe yarıyabilir.
  Solar panellerin dikey açıları üçer aylık periyotlarda elle bir kere olmak üzere
  ayarlandığında uygun açı uzun süre yakalanabilir, ancak Gün doğumu,
  Gün ortasında ve Gün batımında bahsettiğim TV çanak Tracker cihazları ,
  Aktüatörüyle sanki Çanak Anten kurulacakmış gibi satın alınarak,
  Solar panel gruplarının üzerinde kurulu olduğu mekanik çerçeve veya panoya uygun bir düzenekle adapte edilebilir.

  İnternette yaptığım araştırmada yukarıda düşündüğüm Aktüatörlerle ve çanak rotorlarıyle çalışmalar yapanların web sayfalarına bir göz atabilirsiniz.
  http://www.redrok.com/actuator.htm
  Az dijital, biraz elektik ve mekanik bilgiye sahip becerikli meraklı kişi bu konuyu deneyebilir.
  Gün boyu birkaç açıda solar panel gruplarını güneşe döndürmekle, sabit açıda kurulu bir sisteme göre % 50 den fazla enerji elde edilebilir..
  İstanbul Karaköydeki Selanik pasajının Yanında-açıkta TV anten malzemesi satan Seyyar esnafta basit TV anteni döndüren Rotorlar satılmaktadır,bu Rotorlar kontrol ünitesi bulunmadığından sadece sağ sol yapabilen anahtarla kontrol edilmektedir.Çok güçlü olmadıklarından 10-20 w. lık solar panelleri sağa sola döndürebilir ve aşağıdaki gün ışığı takip devreleri bu basit rotorlara uygulanabilir.(Deney maksatlı)
  Oto silecek motoru , 555 entegreli timer tasarlanmış devreler yazının devamındadır.
  LDR ikazlı 555 li bir timer ve ürettiği palsi bir role veya güç transistorü üzerinden Oto silecek motoruna ileterek ilk hareketten sonra sonsuz dişli mil ile düzeneği sağa sola, oto ön takımındaki gibi döndürme ve sistem sonlandırma durdurucu birkaç yakınsama Swici ( Proxy switch) veya mikroswiç kullanılarak yapılabilir.
  Fosil yakıtlar dünyamızın teknolojisine bu güne dek yardımcı oldu, artık Rüzgar ve güneş enerjisinden daha fazla yararlanma devrindeyiz.
  Teknik okullarda okuyanlarımız ve bu işe meraklı olanların, dış ülkelerde bu yöntemleri bulup geliştirenler kadar deney ve araştırma yapması hepimizin menfaatinedir

  Basit ama kullanışlı bir Sun Tracker - Güneş ışığı takip devresi  http://pages.prodigy.net/rich_demartile/
  Linkte " solar panel sun tracker " uygulamasının detaylarını bulabilirsiniz.
  555 entegresinin çıkışı rölenizi çekmez ise birer güç transistörü ile sürebilirsiniz.
  555 in 3 nolu bacağı 12 volt beslemede 100 mA. lik bir roleyi çektirebilir( 15 voltta 200 mA.max )  Çıkışları mosfet Solar tracker güneş takip devresi

  Dört yönden ikaz alan Solar controller Sun tracker Güneş ışığı takip devresi  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. La Rochefoucauld!...AŞAGIDALKİ RESİME TIKLAYARAK RADİO DİNLEYİN
  <-

 5. #5
  Moderator DOLUNAY is on a distinguished road DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu yer
  Adana
  Mesajlar
  498
  Konular
  219

  Solar Panel

  SOLAR PANEL GRUPLARININ
  YERLEŞİMİ ve AÇI AYARLARI


  Türkiye 42-36 Kuzey enleminde yer almaktadır bu yüzden kışın ve yazın
  Güneş ışığında ortalama 30 derecelik açı değişikliği olmaktadır.
  Güneş ışınları yazın 21 Haziranda en dik açı ile yere ulaşır,
  21 Aralık da ise açı en yatık duruma gelir.Her iki tarihte gündüz ,
  12-13 saatleri esnasında güneş ışınlarına Solar panel dik olacak şekilde
  ayarlamak gerekir,aksi takdirde verim az olur.
  Karlı bölgelerde Solar panel leri kardan temizlemek gerekir.
  En az 6 ayda bir Solar panel ( Güneş paneli )açı ayarı ve yüzey temizliği yapılmalıdır.  Solar panelleri mümkünse dikey açısını ayarlanabilir bir düzenekle sabitleyin, mevsimsel açı değişikliği esnasında kolaylık olur.Güneş ışıması yazın ortalama 15 saat,kışın ortalama 9saattır.
  Solar Paneller Güneş ışığına, dik yada dike yakın açıda en yüksek verimi sağlarlar.

  Ülkemizin bulunduğu enlemlerde yaz mevsiminde elde edilen güneş enerjisinin şın ancak 1/3 i elde edilir.
  Yani; Yazın kışa göre 3 misli fazla elektrik gücü sağlanabilir.Bu yüzden Solar panel ( Güneş paneli ) gücünü , kış ve yaz dönemindeki şartlara göre hesaplamak gerekir.

  AKÜ PANEL ARASI KABLO ÖLÇÜLERİ  Solar panel ler ( Güneş paneli )kuruldukları yerden,regülatöre ve akü grubuna kadar elektrik,
  kayıpsız ya da çok az kayıpla iletilmelidir.Çekilen akıma uygun çaplı kablo kullanmalısınız.
  Örnek tablolarda 10 metre kablo ile 12v. 2,5 Amperlik bir Solar panel en az 2mm çaplı kablo ile,
  30 metre kablo ile 5 Amperlik panel 3.2mm çapında bakır kablo ile bağlanmalıdır.
  Daha ince kablo güç kaybına sebep olur.24 voltluk bir solar panel grubu kullanacaksanız ,
  kablo çapları aynı mesafede daha ince kullanılabilir ,
  ancak 2 mm den ince kablo kullanmayınız.Sistem kurarken tablolardaki değerleri inceleyin.  Çeşme açıklarındaki Eşek adasında kurulu su pompa sistemi,solar panellerden sağlanan enerji
  ile çalışıyor.Başıboş Eşeklerin bırakıldığı adada su bulunmadığından, kuyudan elektrikli
  Dalgıç pompa ile çıkartılan su yalaklara iletilerek Eşeklerin su içmeleri sağlanıyor.
  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. La Rochefoucauld!...AŞAGIDALKİ RESİME TIKLAYARAK RADİO DİNLEYİN
  <-

 6. #6
  Forum Yöneticisi hunca is on a distinguished road hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  1.421
  Konular
  721
  Dolunay KardeŞ De Olmasa PaylaŞimlara Kİm Cevap Verebİlİr Kİ???

  www.burelenerji.com
  Çözüm Ortağınız......

 7. #7
  Elektrik Forum Yeni Üye aksates is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  8
  Konular
  4
  dolunay kardeş süpersin....

  emeğine sağlık . işte benimde aradığım tam olarak güneş enerjisiyle su motoru çalıştırmak...

  devresini tam olarak bi bulsam süper olacak sürücü devresi falan...


  yardım için tekrar TŞK .

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Türkiye'de Rüzgar Enerjisi
  By WebMaste® in forum Teknoloji Haber
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 01-18-2012, 01:45 PM
 2. Güneş elektriğine devlet engeli
  By hunca in forum Teknoloji Haber
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 08-17-2009, 12:34 PM
 3. Google 'dan Güneş Enerji Santralı!!
  By hunca in forum Teknoloji Haber
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 11-20-2006, 12:12 AM
 4. Güneş Enerjili Tekne Seferde
  By hunca in forum Teknoloji Haber
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07-23-2006, 09:12 PM
 5. GÜNEŞ PİLLERİ
  By WebMaste® in forum Teknoloji Haber
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 03-06-2006, 03:36 AM

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Elektrik Arıza