Elektrik dağıtımında yeni denetim süreci başladı. Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre TEDAŞ, dağıtım şirketlerinin ihbar ve arıza bilgi sistemine ve çağrı merkezine erişebilecek. Elektrik faturaları da denetim süreciyle birlikte merak konusu oldu. Elektrik faturaları anlaşılmaz gibi görünse de aslında kolay bir çözümleme süreci vardır. Elektrik faturası nasıl anlaşılır? Ödediğiniz elektrik faturası nasıl sorgulanır? Elektrik faturası nasıl belirlenir? İşte yanıtlar.

Elektrik faturaları, genelde, ödemeniz gereken fiyat dışında anlaşılmaz gözükür. Satırlarca sayı ve bu sayıların açıklamaları olarak bir sürü teknik başlık, neredeyse tamamı elektrik kullanan ve bir şekilde elektrik faturası görmüş nüfusun çoğu için anlaşılmaz gözükür. Peki evinize veya ticarethanenize gelen elektrik faturanızdaki kalemler nelerdir? Kullandığınız elektrik nasıl fiyatlandırılmakta, ödediğiniz fatura nasıl belirlenmektedir? Elektrik faturası nasıl sorgulanır?

ELEKTRİK FATURASI NASIL HESAPLANIR?

Birim fiyatlar ve bedellerin fatura üzerindeki yerleri, ilinizde hizmet aldığınız perakende satış şirketlerine göre yer değiştirebilir. Faturalar için bir standartlaştırma çalışması olsa da, şu aşamada farklı şirketler farklı şekillerde faturalar hazırlamakta, bu faturalarda bulunan bilgiler değişkenlik göstermektedir.

ELEKTRİK FATURASINDA BAKILMASI GEREKEN YER

Tüketim satırı ve aktif kolonunun kesişiminde yer alan bu hane, o fatura döneminde harcadığınız elektrik enerjisi miktarını kilowatt saat (kWh) cinsinden gösterir. Aktif- tüketim hanesi bedeller hesaplanırken de kullanıldığı için bakmanız gereken ilk nokta olmalıdır. Bu kalem, evinizde, bir önceki okuma döneminden bir sonraki okuma dönemine kadar harcadığınız elektriği görmenizi sağlar. Elektrik faturanızın ana bileşeni de budur. Çoğu faturada, o ayki tüketiminiz kadar, elektrik bağlattığınızdan beri yapmış olduğunuz toplam tüketimi ve günlük ortalama tüketiminizi görebilirsiniz. Bu sayede, eğer tüketim alışkanlıklarınızda bir değişiklik yaptıysanız (klima kullanmamak gibi), günlük tüketiminize nasıl yansıdığını, farklı ayların faturalarını karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.

ELEKTRİK FATURASI NASIL SORGULANIR?

Elektrik faturanızı sorgulamanın pek çok yolu var. İster e-devlet üzerinden isterse bağlı bulunduğunuz il ve ilçedeki dağıtım şirketlerinin internet sitelerinden faturanızı sorgulamanız mümkün. Elinizde abone numaranız olduğu sürece elektrik faturanızı sorgulayıp, elektrik faturası tutarınızı öğrenmeniz çok kolay. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden de elektrik faturası tutarınızı öğrenip, elektrik faturanıza ait borcunuzu ödeyebilirsiniz.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK