EPDK yenilenebilir enerji üreten belediyelere elektrik üretiminde kolaylık sağlayan mevcut şebekeye azami uzaklık zorunluluğu uygulamasını kaldırdı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yenilenebilir enerji üretimi için bir megavata kadar lisanssız faaliyet gösteren elektrik üretim tesislerine uygulanan mevcut şebekeye azami uzaklık zorunluluğu, belediyeler tarafından yapılan yenilenebilir enerjiye dayalı lisanssız elektrik üretim tesislerinde şebekeye azami mesafe sınırı uygulanmayacak.

Türkiye Elektirk İletişim Anonim Şirketi (TEİAŞ) hibe desteğiyle kurulacak lisanssız elektrik üretim projelerinde her trafo bölgesi için 5 MW’lik kapasite tahsis edecek.

Söz konusu tesislerden geçici kabulü yapılmış olanları devralmak isteyen şirketler, tesisi devredecek şirketin kapasite tahsisi için sağladığı şartları taşıyacak.

Değişiklikle ayrıca, uluslararası kuruluşlardan alınan hibe veya kredi desteğiyle kendi elektriğini lisanssız üretecek bazı tarım, kırsal kalkınma veya atık su arıtma tesislerinin, hibe veya krediden yararlanmaya hak kazandığına dair sözleşmeyi şebeke işletmecisine teslim etme süresi 3 aydan 7 aya çıkarıldı.

Kaynak: AA