3 elektrik bölgesini aynı grup alabilecek
ÖİB Başkanı Kilci, elektrik dağıtım ihalesinde önyeterlilik başvuru süresinin uzatılmayacağını açıkladı. Kilci, 3 bölgenin işletme hakkını da aynı grubun alabileceğini söyledi.

Sezer Kılıç
NTV-MSNBC
Güncelleme: 15:48 TSİ 29 Eylül 2006 CumaANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, ihaleye çıkarılan Başkent Elektrik Dağıtım, Sakarya Elektrik Dağıtım ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım için 4 Ekim olan önyeterlilik başvurusu süresinde erteleme olmayacağını açıkladı. Çok sayıda şartname satışı olduğunu belirten Kilci, 3 dağıtım bölgesine yönelik ihalenin ayrı ayrı zamanlarda sonuçlandırılacağını söyledi.

NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlayan Kilci, ***8220;Üç bölgenin aynı grup ya da şirket tarafından işletme hakkının devralınması mümkün. Ama ülke açısından bütün dağıtım sektörü açısından düşünüldüğünde toplam sektörün yüzde 50***8217;sinden fazlasının yabancılara satılamayacağına ilişkin 4628 sayılı kanunda sınırlama var. Bu geçerli***8221; diye konuştu.

***8216;ÇEAŞ-KEPEZ***8217;DE DAVA SONUCUNU BEKLİYORUZ***8217;
ÇEAŞ-Kepez***8217;le ilgili uluslararası tahkim davasından çıkacak sonucu beklediklerini belirten Kilci, ***8220;Planımızda yer alıyor. Davada bir aşama yaşanırsa bizim sürecimiz de etkilenecektir***8221; dedi.

Kilci, Halkbank***8217;la ilgilenenlerin basında adı geçen 4 gruptan çok daha fazla olduğunu, satılacak hisse oranı için yeni bir karar gerekeceğini kaydetti.

***8216;GALATAPORT***8217;TA İMAR PLANINI SUNDUK***8217;
Özelleştirme İdaresi Başkanı, ***8220;Kamuoyunun endişelerini giderecek şekilde hazırladık***8221; dediği yeni Galataport imar planını Anıtlar Kurulu***8217;na sunduklarını da açıkladı.

Kilci, Haydarpaşa Garı çevresine yat limanı, oteller ve alışveriş merkezi yapmaya hazırlanan Devlet Demiryolları yönetimine ise uyarıda bulundu. İptal edilen Galataport ihalesini hatırlatan Kilci, ***8220;Önemli ölçüde ders alınmış olacağı için aynı hataların tekrarlanmayacağını umuyorum***8221; dedi.

ALINTIDIR....