User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Kompanzasyon Sistemleri kategorisindeki KOMPANZASYON NEDEN GEREKLİDİR? isimli konuyu okuyorsunuz.
    turfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    12
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrik enerjisinin, santralden en küçük alıcıya kadar dağıtımında en az kayıpla taşınması gerekmektedir. Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile her evde bulunan buzdolabı, çamaşır makinası, klima, vs. gibi ısıtma, havalandırma ve soğutma cihazları, elektrik enerjisine ihtiyacın her geçen gün biraz daha artmasına, enerji üretiminin gittikçe pahalılaşmasına neden olmakta, dolaylı olarak ta bu durum şebekede taşınan elektrik enerjisinin de kaliteli, ucuz ve hakiki iş gören aktif enerji olmasını daha zorunlu kılmaktadır.

Kompanzasyonun tanımında bahsedildiği gibi, şebekeye bağlı bir alıcı, eğer bir motor, bir transformatör, bir floresant lamba ise, bunlar manyetik alanlarının temini için bağlı oldukları şebekeden indüktif reaktif güç çekerler. İş yapmayan ve sadece motorda manyetik alan doğurmaya yarayan indüktif reaktif güç, iletim hatlarında, trafolarda, tablo, şalterler ve kablolarda lüzumsuz yere kayıplara sebebiyet vermektedir.

Bu kayıplar yok edilebildiği zaman, şüphesiz trafolar daha fazla motoru besleyebilecek bir kapasiteye sahip olacak, keza disjonktörler (disjonktör=Yüksek gerilimli enerji nakil hatlarına ve fabrikaların ana girişlerine konur. Disjonktörler akım taşıyan hatlarda açma kapama yapmaya yarar. Bu elemanlar yüksek gerilimli şebekelerin açma kapama şalteri olarak da tanımlanmaktadır.) lüzumsuz yere büyük seçilmeyecek, kullanılan kablolar ise daha küçük kesitte seçilebilecektir.

Daha az yatırımla motora enerji verme yanında, uygulanan tarifeler yönünden, her ay daha az elektrik enerjisi ödemesi yapılacaktır. Görüldüğü gibi, daha ilk bakışta reaktif gücün santralden alıcıya kadar taşınması, büyük ekonomik kayıp görünmektedir. Genellikle enerji dağıtım şebekelerinde lüzumsuz yere taşınan bu enerji, taşınan aktif enerjinin % 75 ile %100'ü arasında olduğu tespit edilmiştir.

Sonuç olarak, bu reaktif enerjinin santral yerine, motora en yakın bir bölgeden gerek kondansatör tesisleri (statik faz kaydırıcı), gerekse senkron döner motorlar (dinamik faz kaydırıcı) tarafından temin edilmesiyle, santralden motora kadar mevcut bütün tesisler bu reaktif gücün taşınması yükünden arınmış olacaktır.

alıntıdır

Benzer Konular
    Neden Statİk Anahtarlamali Kompanzasyon
    Neden Statİk Anahtarlamali Kompanzasyon
    YG hatları neden vızıldar???
    YG hatları neden vızıldar??? Yüksek Gerilim Hatları Neden Vızıldar? Yüksek gerilim taşıyan elektrik telleri devamlı bir vızıldama sesi çıkarırlar. Bunun sebebi nedir...
    Vista'ya Geçmemek İçin 15 Neden Var!
    Vista'ya Geçmemek İçin 15 Neden Var! Vista'ya Geçmemek İçin 15 Neden Var!</font> Windows Vista’ya geçmek için 15 nedenden bahsetmiştik. Yazımızın devamında ise Windows Vista’ya...
    Floresan lambalar neden daha ekonomıktir?
    Floresan lambalar neden daha ekonomıktir? Floresan lambalar ilk olarak 1939 yılında, NevvYork Dünya Fuarı'nda 'General Electric' tarafından sergilendi. Amerikan evlerinin elektrikle...
    Sekreterimi neden kovdum
    Sekreterimi neden kovdum

COMANDANTE eraykirimli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    33
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler turfan

slymn22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    süpersin ne diye bilirimki

nevraderan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler arkadaşlar..çok yardımcı oluyorsunuz..

dilek başer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    REAKTİF GÜCÜN YÖNETMELİKLERDE OLAN DEĞERLERİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR NEYAZIKKİ BU YILDA 2008'E ERTELENMİŞTİR.
    PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKÜRLER

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2008'DEDE 2009'A ERTELEYECEKLER MUHTEMELEN. MİLLET 0,95'İ ZOR YAKALIYOR 0,97'Yİ NASIL YAKALAYACAK,HARMONİK SINIRLANDIRMASIDA BU YASAYLA PARALEL GELECEK MECBUREN, HARMONİK FİLTRASYON YAPINCA KONDANSATÖR ÇALIŞMA GERİLİMİ YÜKSEK OLAN KULLANILMASI GERECEK VE BİRÇOK TESİS KOMPANZASYON SİSTEMİNİ KOMPLE DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALACAK. CEKTE,CAKTA MUZZAM BİR MAALİYET GEREKTİREN YASAYI ŞİP ŞAK ÇIKARMAK KOLAY DEĞİL. SAYGILARIMA...

kuşadalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation

her elektrik adamının bilmesi gereken bilgiler bunlar,paylaşım için teşekürler

ozkans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler...

tutku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar selam,bana yardımcı olabileceğinizi umarak,sorunumu anlatayım.ben evimde tesisatıma kondansatör bağlamak istiyorum bunun faturaya bir faydası olurmu,olursa nasıl bir şey yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim.

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tutku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar selam,bana yardımcı olabileceğinizi umarak,sorunumu anlatayım.ben evimde tesisatıma kondansatör bağlamak istiyorum bunun faturaya bir faydası olurmu,olursa nasıl bir şey yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim.
    evinizde herhangi bir cihaza yada tesisata kondansatör bağlamanız faturanızda bir değişiklik getirmez.Evinizde kompanzasyon panosu yoksa tabi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler