User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki şalt sahasında gezinti isimli konuyu okuyorsunuz.
    salserol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar arkadaşlar..
    acaba tedaş a ait bir şalt sahasına gitsem kapıyı çalsam ve "bir mühendisiniz veya yetkili beni bir gezdirip açıklama yapabilirmi?" desem benim bu isteğimi olumlu karşılarlar mı?.

Ayrıca sizlere bir sorum olacak..
    1) yüksek gerilim hatlarındaki kırmızı beyaz renkli toplar nedir.
    2)Y.G. hatlarındaki izolatörlerden sonra takılan kurşun ağırlik olduğu tahmin ettiğim aparatlar.
    3)Şalt sahasında sepete benzeyen şeyler nedir.

sektör dışındaki arkadaşınızdan selamlar.

Benzer Konular
    ŞALT SAHASINDA BULUNAN CİHAZLAR
    ŞALT SAHASINDA BULUNAN CİHAZLAR ŞALT SAHASINDA BULUNAN CİHAZLAR ve şalt manevraları hakkında herşey (Soma Eğitim Notlarından Derlenmiştir.) 1.Güç trafoları 2.Kesiciler...
    750bin voltluk bir şalt tesisinde oluşan
    750bin voltluk bir şalt tesisinde oluşan Gerçekten bunu daha öncede bi yerde izlemiştim ama o zaman arşivime ekleyememiştim çok acayip bir şalt sahasındaki menevra anında çekilmiş ...
    OG Şalt Sorusu
    OG Şalt Sorusu açık tip güç devre kesicileri ile, kompakt şalterler arasında ne gibi farklılıklar vardır? kaç mt uzağa kadar kontaklara kumanda edilebilir? neye...

bilginorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ) yüksek gerilim hatlarındaki kırmızı beyaz renkli toplar nedir.
    onlar helikopterler çarpmasın diye konulmustur bende hocama sormustum

afridge - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2) Sanırım damperleri kastediyorsun.Kablo tireşimlerini(salınımlarını) engellemek için kullanılıyorlar.

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın Salserol
    Bir şeyler öğrenmek için gösterdiğiniz çaba eskilerin değimi ile takdireşayan. Aynı şeyler zaman zaman bende de olurdu. Yıl 1992 idi. Çorum dan Kars a gidiyordum özel araçla. Yanılmıyorsam Amasya yı geçtikten sonra ALMUS barajı vardı. Arabayı durdurdum. Aynen dediğiniz gibi elektrik mühendisi olduğumu ve barajı gezme isteğimi belirttim. Arkadaşlar bence TEDAŞ ın geçmişte yanlış bir personel politikası oldu. Koskoca barajlarda çalıştırdığı mühendis sayısı parmakla gösterilecek kadar az. Koskoca şalt sahalarında sorumlu teknisyenler görev yapıyor. Mühendis bulundurmadılar. Barajdaki teknisyen arkadaşlar izin verdiler gezdim. Beni ençok türübinden çıkan suyun oluşturduğu müthiş ses ve suyun gücü etkiledi mütkiş bir su tazziki vardı. Karsta Arpacay barajını gezmiştim. Orada 50 kişi kadar çalışan vardı. Sadece 1 mühendis vardı. Oda aranın müdürüydü. Birde Yatağan termik santralını gezdim orada beni en çok çıkış gücünü gösteren pano etkiledi Termik santral 3x200 MVA kapasitesinde. Göstergede 160 MVA - 170 MVA çıkışı görüyorsunuz Muazzam bir güç.
    Teknik geziler kendi çabamızla veya Odamız vasıtasıyla organize edilebilir

volkan_gyte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şalt sahasında sepete benzeyen şeyler diye ifade ettiğin teçhizat "Line Trap" yada türkçesi ile "Hat Tıkacı"dır. Bu cihazlar YG hatlarını kullanarak kuranportör denilen cihazla telekomdan bağımsız ve ücretsiz olarak hattın her iki ucundaki kumanda operatörlerinin haberleşmesini sağlayan iletişim hattındaki bir aygıtdır. Bu iletişim şeklinde iletişim yüksek frekanslarla olur. Bu yüksek frekans, şebeke frekansının üzerine(50Hz) bindirilir. Hattın sonunda ise "hat tıkacı" kullanılarak şebeke geriliminin, sözkonusu iletişimi sağlayan yüksek frekansdan ayrılması sağlanır.

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kırmızı beyaz renkli toplar, arıza olduğunda arıza olan noktayı tespit etmemize yarayan elemanlar olabilir. Bir eğitim gezisi sırasında Ankarada görmüştüm müdürüme sordum müdürüm öyle söyledi.Edited by: Sönmez

quatros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    toplar hava trafik emniyetiiçin koruma teline takılır zira koruma telinde akım olmadığından uçak radarları tarafından görülemez diğer tellerde akım olduğu için radar görebiliyor

FORM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Top diye bahsedilen Kırmızı/Beyaz cismin adı ikaz küresidir.Hava Taşıtlarının İletkenlere çarpmasını önlemek amacı ile kullanılmaktadır.
    Havai hatlarda meydana gelen arıza noktalarının tespiti için kullanılan cihazlar ise (Earth Fault Current İndicator) genellikle faz iletkenlerine ve traverse yakın noktalara takılır.

hms44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ÇOK SAĞOLUN

cuygunol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın ümitsaman
    salt sahalarındaki teknisyen tespitiniz doğru, fakat bu konuya ışık tutması açısından bazı şeyleri söylemek isterim.
    şalt sahalarının işletilmesi işi tüm dünyada olduğu gibi bizdede işletme teknisyenlrine bırakılmıştır sizin orada gördüğünüzün aksine bir değil bir çok mühendis bu işlerde görev alır,orada gördüğün mühendis sadece işletimden sorumludur olağan dışı bir durumda bu mühendisler şaltlara gelirler her mühendis kendi bölümünle ilgilenir ( röle elektronik bakım işletme inşaat test vb.)kısaca bu mühendisler normal şartlarda bürolarda görev yapar.
    Yatağan termik santralini bende gezdim fakat aliağa ENKA doğalgaz çevrim santralini tafsiye ederim kurulu gücü 1500 MW
    Saygılarımla

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler