Enerji tasarrufu için bilinçlendirme çalışmalarına ilköğretim okullarından başlıyor. İşte derste anlatılacak mevzular.
Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE) Genel Müdürlüğü, enerji tasarrufu için bilinçlendirme çalışmalarına ilköğretim okullarından başlıyor. Bu kapsamda okullar için pratik bilgi ve uyarıların yer aldığı broşürler hazırlandı.

EİE, enerjiyi israf etmeden etkin bir şekilde kullanımını öngören ***8220;enerji verimliliği***8221; konusunda öğrencileri bilgilendirmek amacıyla, broşür hazırladı.

EİE Genel Müdürlüğü bu kapsamda, 2006-2007 okul döneminde, ilköğretim okullarına dağıtılmak üzere 5 değişik çeşitte olmak üzere, toplam 50 bin broşür bastırdı. Enerjiyi verimli kullanmak için pratik bilgiler ile çeşitli uyarıların yer aldığı broşürlerin ilköğretim okullarına dağıtımı ise başladı.

EİE Bina ve Ulaşımda Enerji Verimliliği Şubesi Müdürü Hakkı Buyruk, başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye genelindeki tüm illerdeki 8 yıl kesintisiz eğitim yapan okullara broşürlerin dağıtılacağını, dağıtımın okulların açıldığı Eylül ayı sonuna doğru tamamlanacağını söyledi.

Enerji verimliliği konusunda toplumun tüm kesimlerinin bilgilenmesi, sınırlı ve pahalı bir kaynak olan enerjiyi israf etmeden doğru kullanması gerektiğini ifade eden Buyruk, bu amaçla öncelikle bilgilendirme çalışmalarına ***8220;genç beyin***8221;ler olan öğrencilerden başladıklarını kaydetti.

Öğrencilerin aynı zamanda enerji verimliliği konusunda öğrendiklerini ailelerine taşıyacaklarına işaret eden Buyruk, eğitim çalışmalarının ilkokullardan başlayarak lise ve üniversitelere de yayılacağını bildirdi. Okullardan talep olması durumunda broşürlerin çoğaltılacağını, istenildiği takdirde okullara uzmanların giderek enerji verimliliğini anlatacaklarını ve spot filmler sunacaklarını anlatan Buyruk ayrıca, öğrencileri, genel müdürlükteki, yenilenebilir kaynaklardan yararlanarak enerjiyi verimli kullanan örnek binayı gezdireceklerini söyledi. Buyruk, ***8220;amacımız öğrencilerden başlayarak enerji verimliliği kavramının her kesime yerleşmesi***8221; diye konuştu.

EVLERDE ENERJİ TASARRUFU İÇİN ÖNCE YALITIM
</font>

Öte yandan EİE tarafından hazırlanan broşürler, ***8220;Yakıt giderini yarıya indirmek kim istemez ki?***8221; , ***8220;Gözünüzü aydınlatırken, geleceğinizi karartmayın***8221;, ***8220;elektrik faturalarınızı azaltacak pratik çözümler***8221;, ***8220;kış sizin için çok masraflı mı oluyor***8221;, ***8220;enerjiyi ihtiyacınız kadar kullanın***8221; şeklinde başlıklardan oluşuyor. Broşürlerde yer alan bilgilere göre, enerji tüketiminin yüzde 82'si ısıtma için kullanılıyor. Binalarda kullanılan enerjinin ortalama yüzde 80'i ise ısınma amacıyla tüketiliyor. Binalarda ısı kaçaklarının önlenebilmesi için öncelikle ısı yalıtımı yapılması şart. Yakıt harcamasından yüzde 30'dan yüzde 50'ye varan oranlarda tasarruf sağlayan ısı yalıtımı, daha ucuza ısınma ya da soğutma sağlıyor. Isı yalıtımı yeni binalarda 2-3, mevcut binalarda ise 5-6 ısıtma sezonunda kendisini geri ödüyor

***8220;BUZDOLABINI AÇIK, FİŞLERİ PRİZDE BIRAKMAYIN***8221;</font>

Evlerdeki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 20'si ise elektrikli ev aletlerine ait. Tüketilen toplam elektrik enerjisinin ise yüzde 25'i de aydınlatma için harcanıyor. ***8220;Ev çok sıcak olduğu zaman, pencereyi açmak yerine kaloriferi kapatın***8221;, ya da ***8220;buzdolabına sıcak yemek koymayın***8221;şeklinde pratik bilgiler ve uyarıların yer aldığı broşürlerde enerji verimliliği için şu önerilerde bulunuluyor:

-Kazan borularının temiz olması oksijen ayarlarının doğru yapılması, ısınma için daha az yakıt ve para tüketilmesini sağlar.
-Radyatör önlerinde ve üzerinde panel ve mermer gibi dekoratif amaçlı malzemeler kullanmayın. Bu malzemeler ısının odanıza dağılmasına engel olur.
-Satın alacağınız ürünlerin enerji etiketlerini inceleyin, daha az enerji tüketen A sınıfı enerji etiketine sahip elektrikli ev aletlerini tercih edin.
-Buzdolapları ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır, içine sıcak gıdalar konulmamalı ve kapılar uzun süre açık tutulmamalıdır, bu daha çok enerji kullanımına sebep olur.
-Bulaşık ve çamaşır makineleri tam kapasite dolmadan çalıştırılmamalıdır.
-TV, PC, VCD gibi elektrikli cihazlar stand-by modunda da enerji tüketmeye devam eder. Bunlar kullanılmadığı zaman kapatılmalı ve fişleri çekilmelidir.
-Ocakta yemek pişirmek, fırında yemek pişirmekten her zaman daha ekonomiktir.
-Aydınlatmada gün ışığından yararlanın, açık renkler ışığı daha çok yansıtır, dekorasyonda açık renkleri tercih edin
-Lambaların üzerindeki biriken tozlar ışık miktarını azaltır
-Floresan lambalar daha verimli ve uzun ömürlüdür. Bir akkor lambayı kompakt floresan lamba ile değiştirdiğinizde aydınlatma maliyetiniz yüzde 80 azalacaktır.
</font>

eğitim gazetesi