User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Şu an Yıldırımdan Korunma ve Paratoner sistemleri kategorisindeki yıldırım sorunsalı isimli konuyu okuyorsunuz.
    salserol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar arkadaşlar.
    daha evvel kaçak akım rölesi sorunu ile bir mesaj başlığı açmıştım. dün yaşadığım antalyada bol yıldırım ve yağmurlu havada şunlar geldi başıma..:
    1)Elektrikler ke***. yakın bir yere yıldırım düşüyor ve kaçak akım rölesi atıyor.
    2)Elektrikler mevcut. kahvaltı yapıyoruz ve yıldırım düşüyor yine bir yerlere ve 4'lü gaz ocağın manyetolu çakmakları kendi kendine "çıt çıt" diye çalışıyor.
    3)Korkuyoruz ve herşeyin fişini çekiyoruz. fişi takılı 5'li priz kendisine başka bir alet takılı değil. yine bir yıldırım düşüyor ve 5'liden ark çıkıyor.
    4)hava düzelmeye başlıyor, bendenide pc yi fişe takıyorum, modemi takıyorum. tak yine bir yıldırım ve modemden(external) kıvılcım çıktı.
    5)çıkardım laptopu bağri bir soliter oynayayim dedim. düşünün alet hiç bir yere bağlı değil. yine yıldırım ve bilgisayar kilitlendi.

bende tası tarağı toplayıp hanım ile birlikte sinemaya gittik.

yaşadığım olaylr için yorumlarınızı bekliyorum.

Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birinci maddede elektrikler ke***

Konular
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hmm o kelimenin bir kısmı sansüre uğruyor. elektrikler yok anlayacağınız. [img]smileys/smiley4.gif[/img]

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araştırmak lazım salserol arkadaş. [img]smileys/smiley24.gif[/img] Anlattıklarınız korku filmi gibi... [img]smileys/smiley3.gif[/img]

ferhatnus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sayın salserol şimdi sizin yaşadıklarınızı yaşamadan yorum yapmak kolay ama ben yine işin kolayına kaçacağım. Aslında 1-2-3-4 olaylarına neden olan olgu kesinlikle şebekede yıldırımdan dolayı meydana gelen gerilim yükselmeleridir. Ben bu olayı kendimce şöyle açıklıyorum:Şimdi yıldırım deşarj akımı toprağa boşalırken kademe kademe boşalır.Yani önce bulutla yer arasınadki bütün hava delinceye kadar bir peak değere ulaşır, sonra yük miktarı azaldıkça ya da bulutla yer arasındaki potansiyel farkı dengelenince azalmaya başlar. Dolayısıyla zamanla değişen bir manyetik alan meydana gelir. Zamanla değişen bir manyetik alan içinde bulunan bütün durgun iletkenler üzerinde gerilim endüklenir. Şimdi bu durgun iletkenleri evimize elektrik enerjisini taşıyan iletim ve dağıtım hatları olarak düşünelim.Biz dağıtım hatlarını düşünelim: Şimdi evimize gelen şebeke işletme gerilimi faz-faz 380 V ya da faz-nötr 220 Vrms bu gerilim zaten mevcut bir de bunun üzerine yıldırımdan dolayı meydana gelen manyetik alanın etkisi ile anlık olarak extra bir gerilim endüklenecektir. Dolayısıyla sistemdeki bu gerilim artışı belki anlık olarak faz-nötr olarak 300-400 voltun üzerine çıkıyordur. Ve bu gerilim kaçak akım rölesi üzerinde yalıtım hatasına neden olarak extra iç akımlar sonucu yanlış açmaya, yine dötrlü ocağın manyeto çakmak fişi takılı olduğuna göre ordaki gerilim yükselmesi arka, 5 li fiş takılı olduğuna göre gerilim yükselmesi yüzünden ark ya da kıvılcıma, Modem fişi olduğuna göre gerilim yükselmesi ile modemde yalıtım hatasına veya kıvılcıma neden oluyordur. Laptopun batarya üzerinden çalışıyor iken kilitlenmesi ise yine yıldırım sonucu oluşan elektromanyetik interferanstan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.

habat68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biraz geç olmakla beraber ben de fikrimi söyleyeyim:
    Elektrik tesislerinde sekonder koruma diye bir şey vardır. Bunun amacı yakın bir yere yıldırım düştüğünde , yıldırımın toprakta oluşturacağı akımın ters yol izleyerek ,yani toprak tarafından gelerek topraklama iletkeni üzerinden -örneğin- bir elektrik panosuna ulaşmasını engellemektir. Bu yüksek akım ve voltaj bu şekilde toprak üzerinden elektrik panosuna veya evinize ulaştığında, toprak ile faz arasında çok yüksek potansiyel farkları oluşabilir ve bu da sizin başınıza gelen durumda olduğu gibi prizlerde arka yol açmış olabilir... Yıldırım düşen bir ağaca 50-100 metre uzakta otlamakta olan bir koyun sürüsünün tamamen telef olduğu kayıtlara geçmiş bir vakadır.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler