User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Mesleki Deneyimlerimiz kategorisindeki SMM olmak isimli konuyu okuyorsunuz.
    enginyvz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar, elektrik-elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Proje çizimi üzerine uzmanlaşmak ve çalışmak istiyorum. Bu alanda çalışan tüm teknisyen,tekniker ve mühendislerden, özellikle SMM'lerden bu alan hakkında bilgi istiyorum. Verilecek cevaplar benim için çok önemli. Ayrıca forumda paylaşım çok güzel, katkıda bulunan herkese çok teşekkürler..

Benzer Konular
    MODERATÖR OLMAK İSTİYORUM
    MODERATÖR OLMAK İSTİYORUM Moderatör olmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki şartları okusunlar... Aranan şartlar ; 1-) Bölüm hakında yeterli bilgiye sahip olmak... 2-)...
    teknik ressam olmak istiyorum
    teknik ressam olmak istiyorum Forumdaki herkese merhaba, burda yeniyim üye olmamın nedenide elektrik teknik ressamlığını öğrenmek ama bu konuda çok fazla teknik bir bilgiye sahip...

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sevgili arkadaşım aşağıdaki link belki az çok smm olmakta sana fikir sahibi olur.saygılar

http://www.elektrikforum.com/forum_p...&PID=2117#2117

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben elektrik dalından mezun olacağım için SMM belgesi almam sorun olmaz sanıyorum. gerekli dersleri almış olacağım inşallah. Benim merakım işin özüne yönelik. Avantajları, dezavantajları nelerdir? Belli bir geçim düzeyi için aylık ne kadar proje imzalanmalı? Bir proje ort.ne kadar sürmekte? Projeler mimarlardan mı alınmakta? Yani işi yürütebilmek için mimarlardan oluşan bir çevreye mi ihtiyaç var?...

Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi engin bey SMM olup sadece proje çizim iişleri yapacaksanız pek tavsiye etmem.Çünkü SMM piyasası o kadar acımasız ki? 10 kuruşluk işleri 3 kuruşa yapmak zorunda kalırsın bu da bahsettiğin gibi geçim düzeyi olarak kıt kanaat geçinirsin. (tabi ki anlattığım bu durum bulunduğun ildeki SMM mühendis sayısına veya iş potansiyeli ile doğru orantılıdır)Bir ikincisi Proje mühendisi olarak devam edeceksen çevrenin iyi olması gerek.(Mimar veya inş.mühendisi). Proje ortalama ne kadar sürmekte demişsin.Öncelikle Autocad bilgine bağlı.Veya proje cinsine( demand, trafo, ruhsat uygulama şantiye, abonelik, ENH v.s.) Projeler mimardan da alınmakta ancak bunlar çoğunlukla ruhsat. Trafo veya diğer projeler yada ruhsat da, elektrik teknikeri veya teknisyeninden de alınabilir.Bu çevrene bağlı. Ancak mimar dışında eğer taahhüt işleri de yapmak istiyorsan mimar dışında piyasayı da tanıman gerek.ha bir de bulunduğun ilde sanayi (fabrikalar) yada amiyane tabir ile potansiyel ne durumda. Bence ilk öncelikli sana tavsiyem, Bir elektrik mühendisi SMM (ancak taahhüt işi de yapacak) yanında çalışıp işi öğrenmek. Bunu kesi
    nlikle yap.Yoksa işi bilmeden firma açmaya çalışma.Firma açmak kolay ama iş gelmesi zor bu durumda. Ayrıca EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) ile sıkı bağ içerisinde olmalısın. Mesela bulunduuğun ilde EMo şubesi varsa komisyonlara katıl, dahası şube yönetim kuruluna girmeye çalış. Temsilcilik varsa temsilci veya temsilci yardımcısı görevini üstlen. Bu böylece devam eder.Anlatacak o kadar şey var ki? soruların olursa her zaman cevap veriririm.
    İş hayatında başarılar dileği ile... </font>
    Edited by: hunca

Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de zaten öncelikle bir büroda çalışmak istiyorum. Merak ettiğim birkaç nokta var:
    -Ortalama bir projeden ne kadar kazanılır?(mesela kla*** bir apartman projesinden)
    -inşaat müh.-mimar çevrem çok yok.fakat müteahhit çevrem var. Bu fayda sağlar mı?
    -Teknisyen ve teknikerler ne kadar büyüklükteki projelere imza atabilmekteler? Mühendisler için sınır var mı?
    -Proje işiyle uğraşırken aynı zamanda Yapı denetim firmalarında çalışabilir miyiz?
    -Benim çok büyük parasal ve kariyer hedeflerim yok. Fakat bazı özel nedenlerden dolayı düşük yoğunluklu ve çalışma dışında da zaman bulabileceğim bir iş yaşamına ihtiyacım var.Proje mühendisliği yaparak bunu sağlayabilir miyim?

Zaman ayırdığın için çok teşekkür ediyorum.

GAGO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşım bir serbest mühendisin yanında pişmeden piyasaya dalma, öğreneceğin çok şey var ki sende öğrendikçe farkına varacaksın. bilinçsizce girişipte zorluk çekme. çok komik rakamlar için dahi olsa tecrübeli ve bilgili bi muhendisin yanında çalış. ötesine sonra bakarsın iş iş te öğreniliyor, usta çırak ilişkisi mühendislikte de cok önemli sana belki komik gelsede.

Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevap:
    - Ortalama bir projeden ne akdar kazanılır demişsin. EMO nun her yıl çıkardığı asgari ücret kitapçığını incele ((piyasadan örnek: birim fiyat kitabındaki rakam-iskonton-oda denetimi-kdv-stopaj)=net kazanç.

- Müteahhit çevren daha çok taahhüt işinde sana faydalı olur.

- teknikler veya teknisyenler için kW sınıı var ki bu da yanılmıyorsam50 kW.Daha üstü projeler için projede mühendis imzası şart.

- Proje işi yapacaksan imza yetkisi almalısın bunun için de EMo dan SMM belgesi almalısın. SMM belgesi alabilmen için de (smm-hb hariç) bağkura kayıtlı olmalı ve başka bir firmada çalışıyor olmamalısın. Yapı denetimde çalışacaksan oardan sigortan işler, proje çizebilirsin ancak projene imza atamazsın.

- Proje mühendisliği gerçekten zor bir iş. TEDAŞla uğraş, projeni odaya ve tedaşa vizelettir, geri dönsün, kabul işleri iş takibi, bahsettiğin gibi az yoğun bir iş değil.Ama çok da kramsar olmamalı.

SAYGILAR

atlantis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar bende smm bürosu açıp serbest çalışmak istiyorum. Evet dediğiniz gibi başlangıçta sıkıntılar çekilecek ama bir yerden başlamak gerekli. Hiç birşey kolay olmuyor. Ben biraz tereddüt ettim ve geç kaldım,aynı dönem arkadaşlarımdan serbest olarak işe atılanlar şu anda çok iyi durumdalar. Siz meslektaşlarımdan güven verici sözler beklerken, piyasanın kötü şartlarını anlatıyorsunuz hep. Sizlerde ilk yıllarınızda aynı durumda değilmiydiniz. Neden yeni gelenler devamlı olarak korkutulur,kenara çekilmeleri istenir. Bir kişide aç kardeşim,sen elektrik mühendisisin,aç kalmazsın demiyor,neden teşvik etmiyor. Sadece SMM piyasasından alacakları payların azalmasından mı korkuyor. Genç arkadaşlarım büyük işler ancak büyük adımlar atılarak başarılır. Kendinizi güvenin ve mesleğinizin kıymetini bilin,emin olunuz ki ayakta kalmayı başaracaksınız.

DOLUNAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    219
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle atlantis arkadasım cesaretı için kutluyorum.yanlış hatırlamıyorsam bır soz vardı.kaplumbalar kabuklarından kafalarını dısarıya cıkarıp risk almadıkları müddetce yol alamazlar.birşeylere bir yerden başlamak gerekişyor.öncelikle benım en ıyı yapabilcegım işne diceksın kendıne,sonra ben bu işi yapabilirmiyim diye soracaksın cevabın evetse başlamalısn.gerisi corap sökügü gibi gelir.bilmediğin yerd eyardımlar alırsın.yetmediği yerde yapabilecegın ek kaynaklar kendıne yaratırsın.proje ile başlarsın.bakarsın fabrıka kurarsın.tabiki bunun aynında yıllarca yerınde saymakta var. ama kimseye muhtac olmazsın.ben bır teknıkerım keske bende mühendıs olsaydım.siz sanslısınız yaratıcılıgınızı kullanın ve kendınıze guvenın iyi yerlere gelecegınıze ınanıyorum özelikle gec arkadaslara...

atlantis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    DOLUNAY yorum için teşekkür ederim. Nedense bir karamsarlık bir durgunluk var üzerimizde. Bunu kırmak,aşmak gerekiyor. Nedense herkes biribirini sömürmek istiyor. Arkadaşlarım zorlu bir eğitimden sonra mezun oluyorlar,elektrik sektörüne girmek istediklerinde asgari ücret civarında bir ücretle karın tokluğuna çalıştırılmak isteniyor. Ve birçok kişi de kabul ediyor mecburen. Fabrikalar biraz fazla veriyor ama özel sektör,her an kapı dışına atılma riskin var.

Tekniker,teknisyen arkadaşlarımıza bakınız,elektrik tesisat vs. işleri yapıyorlar,hiçbiride aç kalmıyor ve bir çoğu da çok iyi durumda. Kardeşim sen mühendissin,birçok kişinin hayalindeki durumdasın,yetkilerin var,yaratıcı fikirler üretme şansın ve uygulama imkanın var. Lütfen silkin ve kendine gel,karamsar olma. Tecrübeli mühendis abilerimizden de baltalayıcı değil katkı yapıcı yorumlar bekliyoruz. SMM olarak çalışan abilerim, aylık ortalama gelirlerini söyleyerek genç arkadaşlarımızı cesaretlendirerek başlayabilirsiniz destek vermeye.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler