Akademisyenlerin projelerine sağladığı destek miktarını, tarihindeki en yüksek rakama ulaştırmaya hazırlanan kurum, proje başına yıllık verilen destek miktarını 50 bin YTL'den 150 bin YTL'ye çıkarıyor. TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş, kurumun akademik, sanayi ve kamu araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine sağladığı destekler hakkında bilgi verdi. Yetiş, TÜBİTAK'ın kuruluşundan bu yana en önemli desteğinin akademisyenlere yönelik olduğunu, üniversitelerde ve akademik camiada yapılan araştırmaların desteklendiğini ifade etti.
Proje başına verilen bu desteklerin bilim adamlarının bilimsel yayınlarını da kapsadığını kaydeden Yetiş, 40 yıldır verilen bu desteklere 1970'li yıllarda TÜBİTAK bütçesinin yüzde 50'sinin ayrıldığını, 2000'li yıllarda ise desteklerin bütçenin yüzde 5'ine kadar gerilediğini kaydetti. Yetiş, geçen yıl ise toplam 346 milyon YTL bütçenin 90 milyon YTL'sinin akademik Ar-Ge'ye ayrıldığını, böylece akademik desteklere ayrılan kaynakta büyük artış sağlandığını belirtti.

“BÜTÇEDE ATILIM YAPTIK”

Göreve geldikten sonra hem destek programlarını çeşitlendirdiklerini, hem de projelerin değerlendirme süreçlerini yenilediklerini anlatan Yetiş, bütçe konusunda da büyük atılımlar yaptıklarını vurguladı. Yetiş, şöyle devam etti:
“Eskiden proje başına 5 bin YTL civarında olan destek bugün itibariyle geldiğimiz noktada 50 bin YTL'ye çıktı. Bizim hedefimiz bunu yılda 150 bin YTL'ye doğru çekmektir. 3 yıllık projeye, 450 bin YTL verebiliriz. Hangi ülkeye bakarsanız o ülkedeki rakamlar da bu civardadır. Bizim rakamlar da uluslararası boyutlarda ve uluslararası rekabete açık düzeydeki rakamlardır.”
Yetiş, proje sayılarında da son dönemde büyük bir artış yakaladıklarını, bu yıl kuruma 4 bin 12 akademik Ar-Ge proje başvurusu geldiğini, bunun umut verici olduğunu bildirdi.
TÜBİTAK'ın eskiden müspet bilimler alanındaki projelere destek verdiğini, 2005 yılındaki kanun değişikliği ile artık tüm branşlara destek sağlamaya başladıklarını ifade eden Yetiş, uluslararası bilimsel yayınları teşvik kapsamında da sosyal ve beşeri bilimlerdeki makalelere fen ve mühendislik alanındakilerden 2 kat fazla teşvik verdiklerini kaydetti.

TÜBİTAK BURSLARI

Yetiş, bilim insanı yetiştirme programı kapsamındaki destekleri anlatırken, AB rakamlarına bakıldığında 500 bin ila 700 bin tam zaman eşdeğer araştırmacı açığı bulunduğunu, bu alanda Türkiye'nin ihtiyacının da çok büyük olduğunu vurguladı.
Bu kapsamda geliştirdikleri bilim insanını destekleme programından geçen yıl 2 bin 124 kişinin burs aldığını, bu yıl sonunda bursiyer sayısının 4 bini aşacağını tahmin ettiklerini belirten Yetiş, üniversiteye giriş sınavında temel bilimler alanında ilk 5 bine giren öğrencilerden de 469'una burs verdiklerini ifade etti.

KAMU AR-GE DESTEKLERİ

TÜBİTAK Başkan Vekili Yetiş, destek programlarının arasına son dönemde kamu araştırma programlarını da kattıklarını belirtti.
Kamu kurumlarının mal ve hizmetlerin bir kısmını yurt içinden sağlayabilmeleri için özgün Ar-Ge yapmasının öngörüldüğünü dile getiren Yetiş, 30 Mayısta başlayan bu programa 170 proje başvurusu yapıldığını, 152'sinin değerlendirildiğini, bütçesi 115 milyon YTL olan 43 projenin yürürlüğe girdiğini belirtti. Önerilen projelerden 95'nin kabul edilmediğine dikkati çeken Yetiş, desteklenecek projeler konusunda çok hassas bir denetim yapıldığını ifade etti.
SANAYİCİLERE DESTEK
Yetiş, sanayicilerin Ar-Ge projelerinin ise adı değiştirilen Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) aracılığı ile desteklendiğini söyledi.
TEYDEB'e desteklenmesi için bu yıl 480 proje geldiğini belirten Yetiş, bu birime verilen proje sayılarında da her yıl yüzde 20 oranında artış kaydedildiğini dile getirdi.
Yetiş, destek miktarlarında anlamlı büyüme olduğunu, 30 milyon dolar olan desteğin 100 milyon dolar civarına çıktığını, bu birimdeki desteklerin yüzde 50-60 oranında hibe şeklinde verildiğini ifade etti.
</font>

Kaynak: HürriyetEdited by: hunca