User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası
Şu an Mesleki Deneyimlerimiz kategorisindeki Ucuz mal alacak kadar zengin misinzi? isimli konuyu okuyorsunuz.
    Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlatacağım olay basit. Ama buradan bir des çıkarmak gerek diye örnek vermek istedim.

Bazen aradığımız sorunun cevabı tam karşımızdadır ama gözlerimiz körleşmiştir. Çünkü sorunu gözümüzde devleştirip çözülmez hale geldiğini kendi kendimize kabullendirmişizdir. Cevap çok basittir oysa.

Geçen haftalarda ekip arkadaşlarımızla yaşadığımız bir problemden bahsediyorum. Problem şu;
    OG***8217;den enerji alan bir tesiste elektronik sayaç, fazlardan birinin gelmediğini işaret ediyor. Ancak sayaç bu arızayı trafo yükte ve tesiste herhangi bir enerji sarfiyatı yok iken veriyor. Aslında buradan bile sorunun nerede çoğu arkadaşımız bulmuştur, değil mi? Çok basit halbuki ama başta belirttiğim gibi bazen sorunları devleştiriyor ve gözlerimiz görmez oluyor.

Ölçü sistemini kla*** yöntemlerle inceledik. Sonuç; bu kısımda her şey olması gerektiği gibi normal işliyor ve herhangi bir sorun yok.
    Trafoya gözümüzü diktik. Gönderdik trafoyu teste. Bir sürü testler yapılmış trafoya. Test sonuçları; trafoda herhangi bir problem olmadığını gösteriyordu.

Her şey normalse sorun nerdeydi?

Sorunun cevabı, gerilim trafosuymuş. Bu eleman şase yapıyormuş. Gerilim düştüğü zamanlarda sayacın doğru tüketim kaydetmesinin sebebi de oymuş. Biz gerilim trafosunundaki bu hatayı ancak bir Meger ile ilçerek tespit edebilirmişiz.

Sonuç; problemli gerilim trafosu söküldü yerine daha pahalı problem çıkartmayacak bir markanın gerilim trafosu ile değiştirildi. Burada ***8220;daha pahalı***8221; kısmının altını çizmek gerek.
    Mesela; ***8220;O da Kaçak Akım Rölesi bu da; hem de bu ucuz!***8221; ve benzeri cümleleri çoğumuz kuruyoruz. Sonuçta Tesisat Kontrolcü arkadaşlarımız geldiğinde kolon hattında kullandığımız KAR kaçak akım testinde devreyi açmıyor da ta giriş katında ana kolondaki Yangın Koruma Şalteri atıyor. Bunu üzerine kullandığınız KAR değişmeli diyen memur arkadaşlarla kavga ediyoruz. Halbuki başkalarının yada kendi hayatımız için paraya kıyıp kaliteli bir markanın devre kesicisini kullandığımız da hiçbir sorun çıkmıyor.

Yukarıda bahsettiğim firmanın elemanları, 300 YTL daha ucuz bir gerilim trafosu kullandıkları bu sistem için belki de 3 bin YTL daha masraf etti. Bir İngiliz atasözü; ***8220; Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.***8221; der. Burada hata gerilim trafosunda idi yani ölçü devresi ile ilgili fazla bir masraf tutmadı.
    Hata hayat koruma amaçlı devre kesicilerinde olsaydı? Böyle bir hatanın bedeli tahmin edilebilir mi?
    Aramızda o kadar zengin olan herhangi bir arkadaşımız yoktur umarım.

Benzer Konular
    Mp3 küçültücü 5 Mb 300 kb kadar müthiş..
    Mp3 küçültücü 5 Mb 300 kb kadar müthiş.. eğer mp3 lerinizin çok yer kapladığını düşünüyorsanız tam size göre bir program Programı indir!!! smileys/smiley32.gif Edited by: hunca
    Bir Türk Teknololojisi..Bu kadar olur.Tam ödüllük
    Bir Türk Teknololojisi..Bu kadar olur.Tam ödüllük YORUMLARINIZI BEKLİYORUM...</font>Edited by: hunca
    Elektrik prizinden ucuz internet
    Elektrik prizinden ucuz internet Elektrik prizinden ucuz internet Türkiye'de ilk kez elektrik hattından internet bağlantısı sağlayan Yaksuplug, CeBIT Bilişim Eurasia 2006 Fuarı'nda...
    100 Yaşına Kadar Yaşamanın Sırları
    100 Yaşına Kadar Yaşamanın Sırları Uzun yaşamın 6 anahtarı: Aile bağları, dini inançlar, kırmızı şarap içmek, sigara kullanmamak, aşırı yemekten uzak durmak, adaletli görev dağılımı. ...
    klavyede ne kadar hızlısınız !!
    klavyede ne kadar hızlısınız !! arkdaslar kalvyede hızınızı merak ediyorsanız kolay bi yolu

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sevgili sönmez yazını şimdi okudum.çok teşekkürler.oldukça önemli ve hassas bir konuya değinmişsin.Umarım gösterdiğin yol, uygulamacı arkadaşlar için ışık olur.
    saygılar.
    Paylaşımlarının devamını bekliyoruz.

Bilgi ve tecrübe, paylaştıkça çoğalır..

elektrik_54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sağolasın kardeşlik.

dilek başer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet katılıyorum sana Sönmez fakat ne acıki bu markaların TSE si var TEDAŞ uygunluk belgesi var ne yapabilirsin müteahhit veya kişiler işi en ucuz malzemelerle yapıyor belki ama TEDAŞ da kabul ediyor Neden ? Başka şansı yok ÇÜNKÜ. bu malzemeler tüm standartları taşıyor.Yani bence asıl sorun bu malzemelerin kullanılmasından ziyade malzemelerin kullanılması ile bu izinlerin NASIL verilebildiğidir?

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    SN SÖNMEZ PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER. BENİMDE KAÇAK AKIM KORUMA RÖLESİNDEN BAŞIM ÇOK AĞRIMIŞTI UCUZ DİYE F MARKA RÖLEYİ KULLANDIK. KAKR DURUP DURURKEN HİÇ OLMADIK ZAMANLARDA ATIYORDU EPEY ***INTI ÇEKTİKTEN SONRA DAHA KALİTELİ L MARKA RÖLEYİ TAKTIK ***INTI ORTADAN KALKTI. DAHA SONRA BİR S MARKA SATIŞ ELEMANINDAN ÖĞRENDİM F GİBİ UCUZ MARKLARDA GERİLİM DALGALANMALARINDAN PİKLERDEN ETKİLENİP AÇMA YAPABİLİYORMUŞ. BEN UCUZ MALA PARA VERECEK KADAR ZENGİN DEĞİLİM HACI ÖMER SABANCI. SAYGILARIMLA...

anfinol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim maddi durumum iyidir malın ucuzunu seçerim neticede garantili değilmi mecburen değiştirmek zorunda 2 yılda birşey olmayan cihaza kolay kolay birşey olmaz [img]smileys/smiley20.gif[/img]

sprite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Keyfin bilir anfidol kardeş. Keyfin bilir. "İki dinle bir söyle"

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ANFİNOL 2 SENEDEN SONRA KUMDA OYNARSIN ÇÖP BATMAZ [img]smileys/smiley4.gif[/img]

COMANDANTE eraykirimli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    33
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anfilon çok büyük bir yanılgı içindesin. aynı konuyla benzer şeyler benimde motor korumalarda başıma geliyor ve şirketim lg marka kullandığı için sesimi çıkaramıyorum. ( Yoğun ısrarlarımız doğrultusunda artık telemecanique geçicekler) Senin gibi benzeri müşterilere laf anlatmaktan artık işten soğudum.Çok güzel bir Türk ata sözü vardır bilirsiniz.

NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE.....!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler