User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an Genel kategorisindeki Çok Acil Yardım: Santral Keşfi isimli konuyu okuyorsunuz.
    Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Çok acil yardıma ihtiyacım var.

Bir hidroelektrik santrali keşfinde suyun debisi, arazinin eğimi vs. bilgilerin yanında birimi MWh olan "Firm Enerji" ve "Sekonder enerji" iki terim var. Daha sonra bu iki büyüklük toplanarak "Toplam Enerji" bulunuyor. Bunun anlamı ne?

İnternetten tanımlarını buldum. Tanımlamalar değil sorduğum. Ne, nerden, nasıl hesap ediliyor? Neler önemli? Dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Elinde bilgisayarda hazırlanmış "Hidroelektrik Santral Keşfi" olan var mı?

Yardımcı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Edited by: Sönmez

Benzer Konular
    acil
    acil mrb arkadaslar sitede yazılı olan konu baslıklarının içine giremiyorum mesaj yazmalısınız falan diyo nasıl oluyo acaba
    Acil Yardim
    Acil Yardim Evde paralel piriz baglamaya calisiyorum 4 adet arka arkaya piriz var... Ilk pirize camasir makinesini taktigimda hem calismiyor hemde diger 3...
    Arkadaşlar acil yardım!!!!
    Arkadaşlar acil yardım!!!! Arkadaşlar bana acil şu konular lazım 1: tehlikeli ve rahat çalışma olanağı vermeyen ortamlar 2: Tarım, hayvancılık ve bahçecilik uygulamaları...
    acil yardım lütfen: trafo busingi ile ilgili
    acil yardım lütfen: trafo busingi ile ilgili yüksek gerilim buşingin içindeki yağın testi yapılabiliyormu? yapılabiliyorsa nasıl? bu konu hakkında bilgisi olan varsa cevap yazarsa...
    troidal trafolar hakında acil yardım
    troidal trafolar hakında acil yardım troıdal trafo hakkında dokuman olan arkadaslar bı sekılde bana ıletebılırsınenız cok sevınıcem burdan haberlsebılırız sanırım sımdıden cok tesekkurler

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Tanımlamaları buldum. Bana keşif örneği lazım. İnşaat sektöründe çalışan bu işlerde az da olsa tecrübesi olan arkadaşların desteğini bekliyorum.

Bilgi paylaşdıkça çoğalır.

Tanımlar:
    Güvenilir Enerji (Firm Energy): Tüketicilerin talep ettiği yük ve enerjinin belli bir kısmının sağlanmasının taahhüt edildiği enerjidir. Firm enerji her yıl üretilir.

Sekonder Enerji (Secondary Energy): Firm enerjinin üstünde üretilen enerjidir. Yıldan yıla değişiklik gösterir.

Ortalama Yıllık Enerji (Annual Average Energy): Yıllık firm enerji ile ortalama yıllık sekonder enerji toplamıdır.

Kurulu Güç (Installed Capacity): Hidroelektrik santralın üretebileceği güç kapasitesidir.

Güvenilir Kapasite (Dependable Capacity): En olumsuz şartlar altında daha önceden tanımlanmış süre boyunca hidroelektrik santralın üretebileceği güçtür.

Bir tesisin ***8220;ekonomik olarak yapılabilir***8221; olarak yapılabilir olup olmadığına mesnet teşkil eden kriterlerin yakından incelenmesi gerekir. Hidroelektrik santrallerin fizibilite hesaplarında kullanılan kriterler ve fizibilite hesapların nasıl yapıldığı aşağıda ana hatlarıyla verilmektedir.

DSİ tarafından kontrol edilen hidroelektrik santrallere ait fizibilite hesaplarında, 2001 yılı itibariyle ulusal ekonomi açısından aşağıdaki faydaların olduğu kabul edilmektedir.

***8226;Birim Firm (Güvenilir) Enerji Faydası:6,0 cent/kWh
    ***8226;Birim Sekonder Enerji Faydası:3,3 cent/kWh
    ***8226;Birim Pik Güç Faydası:85 $/kW

Güvenilir Enerji Faydası: Hidroelektrik santralin alternatifi mesela bir termik santral grubunun (450 MW ithal kömür ve 150 MW Doğalgaz/LPG kombine çevrim santrali) üreteceği enerjinin her bir kWh***8217;i başına düşen sabit ve değişken giderleri.
    Sekonder Enerji Faydası: Değişken giderlerin üretilen enerjiye oranı.
    Pik Güç Faydası: Alternatif santral grubunun sabit ve değişken giderlerinin ortalama güce oranı.

Firm Enerji: Zamanın %95***8217;inde geçen debi ile üretilecek enerji. Zamanın %95***8217;inde geçen debi, ***8220;Debi Süreklilik Eğrisi***8221; ile bulunur. ***8220;Birim Firm Enerji Faydası***8221;nın ***8220;Firm Enerji***8221; ile çarpımı sonucu ***8220;Toplam Firm Enerji Faydası***8221; bulunur.

Sekonder Enerji: Güvenilir olarak tanımlanan miktarın üzerinde üretilen tüm enerji.

Pik Güce Katkı: Barajlı hidroelektrik santrallerinde en az proje debisini 4-5 saat depolama kapasitesi varsa pik güce katkı yapıldığı kabul edilir ve aşağıdaki formülle hesap edilir.
    Pik Güce Katkı= Kurulu Güç ***8211; Güvenilir Enerji / (8,760* 0,64)

Toplam Fayda= Firm Enerji Faydası+ Sekonder Enerji Faydası+ Pik Güç Faydası

***8226;Hidroelektrik Santrallerinin ilk yatırım maliyeti dışında işletme, bakım ve onarım maliyetleri vardır.
    ***8226;Termik santrallerin en pahalı kalemi olan yakıt maliyeti hidroelektrik santrallerinde yoktur.
    ***8226;Fayda masraf analizi, yatırımın iç karlılık oranı vs. gibi diğer hesaplamalar için ekonomik ömür 50 yıl olarak hesap edilir.
    ***8226;Hidroelektrik santrallerin saniyeler içinde devreye girebilme özellikleri göz önüne alındığında puant saatlerdeki elektrik fiyatı dikkate alınarak yapılan ağırlıklı ortalama hesaplama değerine göre 1,25 cent/ kWh değerinde ülke ekonomisine katkısı vardır.
    ***8226;Termik santrallerin (Çevre sorunları, yakıt giderleri vs.) dışsal maliyetleri olmasına rağmen hidroelektrik santrallerinin yoktur. Dışsal maliyetlerin en az 1,5 cent/ kWh mertebesinde olduğu tahmin edilmektedir.

Bu kriterler dikkate alınarak yapılacak olan hidroelektrik santrallerin fizibilite etütlerinde aşağıdaki değerlerin alınması daha uygun görülmektedir.

Depolamalı Hidroelektrik Santralleri için;
    Birim Firm Enerji Faydası= 6,0+ 1,25+ 1,5=8,75 cent/ kWh
    Birim Sekonder enerji Faydası= 6,0- 1,25= 4,75 cent/ kWh
    Birim Pik Güç Faydası=250 $/kW

Nehir Santralleri için;
    Birim Firm Enerji Faydası= 6,0+ 1,5=7,5 cent/ kWh
    Birim Sekonder enerji Faydası= 6,0- 1,25= 4,75 cent/ kWh

Diğer Notlar:
    Nehir Santrallerinde gelen akımı düzenleme imkanı yoktur.
    Küçük Depolamalı Santrallerde gelen akım günlük, haftalık olarak düzenlenebilir.
    Depolamalı Santrallerde gelen akım mevsimlik, yıllık ve hatta yıllar arası düzenlenebilir.

Ülke ekonomisine katkısı olması nedeni ile Avrupa ülkelerinde belirli bir değerden küçük hidroelektrik ve rüzgar santralleri yatırımlarını teşvik etmek amacı ile %15 oranında yatırım hibesi, vergiden yeşil enerji muafiyeti gibi uygulamalar bulunmaktadır. Türkiye***8217;de de bu tür uygulamalara geçilmesi, yeşil enerjinin teşvik edilmesi gerekmektedir.

Hidroelektrik santrali yatırım maliyeti;
    Nehir Santrali: 400-800 $/ kWh
    Barajlı Santral: 700-1100 $/ kWh
    Kapasite faktörü: %35-%45

Q: Ortalama debi (m³/ s)
    A: Akarsuyun ortalama kesit alanı (m²),
    V: Akarsuyun ortalama hızı (m/ s)

Q= V*A

P: Üretilen Elektrik Gücü (kW)
    e: Verim (0,75- 0,88 arasında)
    H: Düşü (m)
    g: Yerçekimi ivmesi (9,81 m/s/s)

P= 7,95* H* Q

Kaynaklar: www.ere.com.tr
    EİE
    DSI

Edited by: Sönmez

_whisky_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski bir yazı ve eski bir konu. ancak bugün ben de bir fizibilitede görünce merak ettim ve araştırdım.
    yıllık bazda bir santralin üretebileceği güvenilir (garanti) elektriği tanımlıyor anladığım kadarıyla Firm Enerji. Sekonder Enerji ise yıllık ortalama üretime firm'in uzaklığını belirtiyor ve ikisi birlikte toplamı oluşturuyorlar yani yıllık ortalama üretim...

bunu etkileyen etmenler;
    öncelikle su kaynağının (nehir, kaynak suyu vs) yıllara göre dağılımı sonucu oluşturulan AGİ değerleri ve bundan oluşturulan debi süreklilik eğrisi.
    ikinci olaraksa seçilen türbin kapasitesi ve verimi.

güç seçimi sonrası oluşturulan fizibilitelere göre yıllık değerler bulunuyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)