Enerji Sistemleri Mühendisliği

Bu yıl Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü***8217;nü açan Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Şenay Yalçın, ***8220;Bunun için de biz yaklaşık 2-2.5 yıl çalışma yaptık, sonra YÖK***8217;e müracaat ettik. Büyük bir mücadeleden sonra YÖK de enerjinin önemini kabul etti. Bu sene Enerji Sistemleri Mühendisliği olarak bu bölümümüzü açtık.***8221;

Prof. Yalçın: ***8220;40 öğrenci çevre için, 40 öğrenci de Enerji Sistemleri Mühendisliği için kontenjan aldık. Bu sene 40 öğrenciyle kısmetse biz işe başlayacağız. Ancak bizim üniversitenin eğitim dili İngilizce olduğu için bu öğrencilerimizin yaklaşık olarak yüzde 80***8217;i hazırlık görüyorlar. Ama belki bu sene daha çoğu da hazırlığı aşmış olabilir. Bir öğrenci aşsa bile biz o bir öğrenciyle eğitimizi sürdürüyoruz.

Bildiğiniz gibi Nükleer Enerji Mühendis- liği lisans düzeyinde Hacettepe***8217;de var. Doğalgaz ve Petrol Mühendisliği bölümleri ODTÜ***8217;de ve İTÜ***8217;de var. Ama tüm enerji sistemlerini içine alacak bir mühen- dislik alanı yoktu, sadece yüksek lisans programları vardı. Biz dedik ki, bunu lisans düzeyine indirelim ve temeli kuvvetli, alternatif enerji kaynaklarında gelecekte üretim yapabilecek, fikir üretebilecek, vizyonu geniş genç mühendisler yetiştirelim. Bunu Senatomuza da sunduk, Yönetim Kurulu***8217;nca kabul edildikten sonra YÖK***8217;ün de izniyle bu sene açılışını yaptık.***8221;

</font>

Kaynak: enerjiplatformu