+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Reaktifde 50 kVA Ayrımı

 1. #1
  Forum Yöneticisi hunca is on a distinguished road hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  1.420
  Konular
  720
  Reaktif enerji tüketim bedeli ödeme yükümlülüğü konusunda, bağlantı gücü 50 kVA’nın altında ve üstünde olan aboneler açısından ayrım getirildi.

  Reaktif enerji miktarını ölçmek üzere gerekli ölçme düzeneği, mevzuat hükümleri çerçevesinde mesken abone grubu dışında kalan müşteriler tarafından tesis edilecek. Değişikliğe göre, bu müşterilerden, bağlantı gücü 50 kVA’nın altında olanlar, çektikleri aktif enerji miktarının yüzde 33'ünü aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının yüzde 20'sini aşan şekilde kapasitif reaktif enerji tüketmeleri halinde, reaktif enerji tüketim bedeli ödeyecek.

  Bağlantı gücü 50 kVA ve üstünde olanlar ise çektikleri aktif enerji miktarının yüzde 20'sini aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının yüzde 15'ini aşan şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde reaktif enerji tüketim bedeli ödeyecek.

  Endüktif ve kapasitif enerji tüketimleri itibarıyla söz konusu sınırların ikisini birden aşan veya reaktif enerji ölçme düzeneğini kurma yükümlülüğü bulunmasına rağmen kurmayan ya da mevzuat hükümlerine uygun olarak kurmayan müşterilerin ödemeleri gereken reaktif enerji bedeline ilişkin usul ve esaslar Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği ve ilgili tebliğleri çerçevesinde EPDK'ya sunulan tarife önerilerinde yer alacak.

  Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile bağlantı gücü 50 kVA ve üstünde olan müşterilere, 1 yıllık geçiş süresi verildi. Buna göre, bağlantı gücü 50 kVA ve üstünde olan müşteriler, bu yıl, çektikleri aktif enerji miktarının yüzde 33'ünü aşan şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya tükettikleri aktif enerji miktarının yüzde 20'sini aşan şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde, reaktif enerji tüketim bedeli ödeyecek. Bu müşterilerin reaktif enerji tüketim bedeli ödemesinde, 1 Ocak 2008'den itibaren yeni oranlar dikkate alınacak.
  </font>

  enerjiplatformu

  www.burelenerji.com
  Çözüm Ortağınız......

 2. #2
  Süper Moderatör Teknikadam_41 is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Bulunduğu yer
  Kocaeli
  Mesajlar
  585
  Konular
  96
  BİLGİLENDİRMELERİN İÇİN TEŞEKKÜRLER HUNCA.ENDÜKTİFTE COSFİ=0,98 KAPASİTİFTE COSFİ=0,90 SINIR DEĞERLER OLACAK.BU YASAYLA BİRLİKTE HARMONİKLERDEDE SINIRLANDIRMA GETİRMEK ZORUNDA TEDAŞ ÇÜNKÜ KOMPANZASYONDA YAPILAN İYİLEŞTİRME HARMONİK GENLİKLERİNDE ARTIŞA SEBEBİYET VERECEK. BUDA ABONELERİ MADDİ OLARAK ZORLAYACAKTIR.AYRICA BİR ÇOK TESİS BU DEĞERLERİ NORMAL KOMPANZASYONLA SAĞLAYAMAYACAK STATİK ANAHTARLAMALI(KONTAKTÖR YERİNE TRİSTÖR) FİLTRASYONLU KOMPANZASYON SİSTEMİNE GEÇMEK ZORUNDA KALACAK. BENİM ŞAHSİ FİKRİM BU YASANIN ÇIKMASI EPEY BİR ZAMAN DAHA ALIR YÖNÜNDE.ADAPTASYON EPEY SANCILI OLACAK ÇÜNKÜ AMA NETİCEDE ENERJİ KALİTESİNİ DÜZELTME AMAÇLI OLUMLU GELİŞİMLER.NE DİYELİM HAYIRLISI OLSUN BEKLEYİP GÖRECEĞİZ. SAYGILARIMLA...
  TEKNİKADAM OLABİLMEK İÇİN ÖNCE ADAM OLMAK GEREKİR !

 3. #3
  Forum Yöneticisi hunca is on a distinguished road hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2006
  Bulunduğu yer
  Turkey
  Mesajlar
  1.420
  Konular
  720
  TEKNİKADAM_BU TEDAŞIN KARARI İLE İLGİLİ RESMİ BİR YAZI VEYA KARARNAME VEYA YÖNETMELİK TÜZÜK V.S. VARMI.ÖZELLİKLE HARMONİK KONUSUNDA

  SAYGILAR

  www.burelenerji.com
  Çözüm Ortağınız......

 4. #4
  Member borakantas is on a distinguished road
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Yozgat
  Mesajlar
  55
  Konular
  3
  sevgili hunca reaktif oranları ile ilgili bilgilere epdk nın sitesinden yönetmelik müşteri hizmetleri yönetmeliği kısmından edinebilirsin iyi çalışmalar
  kantaş

+ Konuya Cevap Yaz

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok